wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-09-07| GIS, Teledetekcja

Brytyjskie dane laserowe uwolnione

Od września z internetu można bezpłatnie pobierać dane z lotniczego skanowania laserowego Wielkiej Brytanii.


Brytyjskie dane laserowe uwolnione <br />
fot. EA
fot. EA

Na wolnej licencji Open Government License udostępniono numeryczne modele terenu oraz pokrycia terenu w rozdzielczości od 25 cm do 2 metrów opracowane na zlecenie brytyjskiej Agencji Środowiska (EA). Pozyskano je dla około 72% powierzchni kraju – głównie terenów zagrożonych powodzią oraz obszarów zurbanizowanych (przy czym niektóre regiony były skanowane kilkakrotnie). Agencja liczy, że uwolnienie tego rejestru poprawi jakość modelowania powodziowego i pozwoli stworzyć innowacyjne narzędzia w tym zakresie.

Wprawdzie dane te były darmowe już wcześniej, ale bez opłat można było z nich korzystać jedynie do celów niekomercyjnych. Teraz numeryczne modele dostępne są do dowolnych celów.

Dane można pobrać ze strony data.gov.uk

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
zapomnijmy o uwalnianiu od początku projektu "zdają sobie sprawę z potencjału pozyskanych danych". Te dane są bardzo cenne. Nabierają wartości historycznej. Dlatego schowane na serwerach. Na początku szkoleń GUGiKowych nie chcieli nawet próbki przekazać żeby ludzie sobie samodzielnie poćwiczyli. Ot taka mentalność. Zadziwiające, że nie dopilnowali zdjęć lotniczych i materiał poszedł w świat - przykład targeo i publikacja ortofotomap na tym serwisie.
 1 
 11 
odpowiedz zgłoś
Do GUGiK A my kiedy? Przecież to za pieniądze podatnika dane zostały pozyskane, a przydadzą się w rozwiązywaniu wielu problemów. Korzyści dla społeczeństwa z ich uwolnienia będą dużo większe niż zyski ze sprzedaży. Teraz jest dobry moment.
 1 
 16 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS