|2018-07-30|
Geodezja, Prawo
Kiedy zmiany w przepisach inwestycyjno-budowlanych?
Podczas zeszłotygodniowego posiedzenia Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń ujawił, kiedy poznamy propozycje nowych przepisów kompleksowo regulujących proces inwestycyjno-budowlany, w tym zadania geodezji.
Przepisy te rodzą się w bólach od wielu lat. Jeszcze za rządów Donalda Tuska i Ewy Kopacz specjalnie powołana komisja kodyfikacyjna tworzyła Kodeks budowlany. Gdy pod koniec 2015 roku do władzy doszło PiS, komisję rozwiązano, a Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa własnymi siłami zaczęło tworzyć Kodeks urbanistyczno-budowlany. Jego pierwszy projekt poznaliśmy pod koniec 2016 roku. Prace nad konsultacjami tego aktu na tyle się jednak przeciągały, że MIB zdecydowało o wprowadzeniu niektórych jego zapisów szybszą ścieżką, poprzez tzw. ustawę inwestycyjną. Co istotne, przewidywała ona liczne zmiany również w geodezji, w tym wprowadzenie ryczałtowych opat za materiały z PZGiK. Jednak po styczniowej rekonstrukcji rządu Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju ogłosiło, że rozpocznie prace nad zupełnie nowymi przepisami regulującymi proces inwestycyjno-budowlany, a ich napisaniem zajmie się powołany w maju zespół specjalistów.
Według najnowszych zapowiedzi wiceministra Sobonia do końca roku Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przedstawi kolejną propozycję zmian w systemie planowania przestrzennego i regulacji procesu inwestycyjnego, która ma być kontynuacją prac nad projektem Kodeksu urbanistyczno-budowalnego. Efektem ma być opracowanie zmian legislacyjnych, które spowodują uproszczenie, skrócenie oraz zmniejszenie represyjności procesu inwestycyjno-budowlanego oraz poprawią funkcjonowanie systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego poprzez wprowadzenie nowych mechanizmów prorozwojowych i przyjaznych inwestorowi, jednocześnie chroniących konstytucyjne prawa innych uczestników tych procesów.
Podczas spotkania rozmawiano ponadto o przygotowywanym corocznie od 2005 r. opracowaniu „Analiza stanu i uwarunkowań prac planistycznych w gminach”. Powstaje ono na podstawie wyników badania statystycznego „Lokalne planowanie i zagospodarowanie przestrzenne”, które prowadzi Główny Urząd Statystyczny. Jest ono cennym źródłem informacji o procesach planistycznych na poziomie lokalnym. GKUA dyskutowała o tym, jak jeszcze skuteczniej analizować dostępne dane statystyczne i jak jeszcze atrakcyjnej prezentować opracowanie.
JK
|