Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-07-30| Geodezja, Prawo

Kiedy zmiany w przepisach inwestycyjno-budowlanych?

Podczas zeszłotygodniowego posiedzenia Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń ujawił, kiedy poznamy propozycje nowych przepisów kompleksowo regulujących proces inwestycyjno-budowlany, w tym zadania geodezji.


Kiedy zmiany w przepisach inwestycyjno-budowlanych?

Przepisy te rodzą się w bólach od wielu lat. Jeszcze za rządów Donalda Tuska i Ewy Kopacz specjalnie powołana komisja kodyfikacyjna tworzyła Kodeks budowlany. Gdy pod koniec 2015 roku do władzy doszło PiS, komisję rozwiązano, a Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa własnymi siłami zaczęło tworzyć Kodeks urbanistyczno-budowlany. Jego pierwszy projekt poznaliśmy pod koniec 2016 roku. Prace nad konsultacjami tego aktu na tyle się jednak przeciągały, że MIB zdecydowało o wprowadzeniu niektórych jego zapisów szybszą ścieżką, poprzez tzw. ustawę inwestycyjną. Co istotne, przewidywała ona liczne zmiany również w geodezji, w tym wprowadzenie ryczałtowych opat za materiały z PZGiK. Jednak po styczniowej rekonstrukcji rządu Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju ogłosiło, że rozpocznie prace nad zupełnie nowymi przepisami regulującymi proces inwestycyjno-budowlany, a ich napisaniem zajmie się powołany w maju zespół specjalistów.

Według najnowszych zapowiedzi wiceministra Sobonia do końca roku Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przedstawi kolejną propozycję zmian w systemie planowania przestrzennego i regulacji procesu inwestycyjnego, która ma być kontynuacją prac nad projektem Kodeksu urbanistyczno-budowalnego. Efektem ma być opracowanie zmian legislacyjnych, które spowodują uproszczenie, skrócenie oraz zmniejszenie represyjności procesu inwestycyjno-budowlanego oraz poprawią funkcjonowanie systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego poprzez wprowadzenie nowych mechanizmów prorozwojowych i przyjaznych inwestorowi, jednocześnie chroniących konstytucyjne prawa innych uczestników tych procesów.

Podczas spotkania rozmawiano ponadto o przygotowywanym corocznie od 2005 r. opracowaniu „Analiza stanu i uwarunkowań prac planistycznych w gminach”. Powstaje ono na podstawie wyników badania statystycznego „Lokalne planowanie i zagospodarowanie przestrzenne”, które prowadzi Główny Urząd Statystyczny. Jest ono cennym źródłem informacji o procesach planistycznych na poziomie lokalnym. GKUA dyskutowała o tym, jak jeszcze skuteczniej analizować dostępne dane statystyczne i jak jeszcze atrakcyjnej prezentować opracowanie.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama