Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-07-27| Geodezja, GIS, Prawo, Instytucje

Co dalej z Rejestrem Punktów Adresowych?

Szykowany przez resort cyfryzacji Rejestr Punktów Adresowych miał rozwiązać liczne problemy związane z przechowywaniem danych adresowych w publicznych bazach. Czy wobec niedawnego przeniesienia spraw związanych z IIP do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju prace nad RPA są kontynuowane?


Co dalej z Rejestrem Punktów Adresowych?

Pytanie jest o tyle zasadne, że pod koniec ubiegłego roku Ministerstwo Cyfryzacji uzyskało z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 1,5 mln zł dotacji na projekt, którego celem było przygotowanie szczegółowych założeń RPA. Z drugiej strony 21 czerwca br. weszła w życie ustawa, która sprawy infrastruktury informacji przestrzennej przeniosła z MC do MIiR. Sprawy numeracji adresowej leżą więc już poza kompetencjami resoru cyfryzacji.

Krótka historia RPA

Przypomnijmy, że pomysł budowy RPA został ogłoszony w maju ubiegłego roku wraz z publikacją projektu założeń stosownej ustawy. Resort cyfryzacji chciał utworzyć referencyjny model przechowywania i przetwarzania danych adresowych w rejestrach publicznych jako odpowiedź na niekompletność i rozproszenie tych danych w urzędowych bazach (TERYT, ewidencja gruntów i budynków, rejestr ksiąg wieczystych, ewidencja miejscowości ulic i adresów).

Jednak już miesiąc później ministerstwo ogłosiło, że rezygnuje z wprowadzania RPA w ramach nowelizacji ustawyo informatyzacji podmiotów realizujących działania publiczne. Zapewniło jednocześnie, że będzie kontynuować współpracę z GUGiK oraz GUS, aby wypracować docelowe rozwiązanie. Potwierdzeniem tego było wspomniane wyżej uzyskanie dofinansowania na przygotowanie projektu RPA.

Kto się przyzna do RPA?

Z pytaniami o losy RPA w pierwszej kolejności zwróciliśmy się do MC. Od tamtejszego Wydziału Komunikacji otrzymaliśmy jedynie zdawkową i niejasną odpowiedź: „Na etapie tworzenia Studium Wykonalności [projektu przygotowującego RPA – red.] zapadła decyzja o wyłączeniu RPA do odrębnego projektu i przekazaniu do GUGIK (rok 2017). W ramach projektu dofinansowanego z POPC realizowanego w MC nie ma RPA i w związku z tym nie jest przez MC realizowany”.

Pytania o Rejestr Punktów Adresowych skierowaliśmy więc do GUGiK. Urząd odżegnuje się jednak od realizacji tego projektu: „Główny Urząd Geodezji i Kartografii nie przejął realizacji projektu RPA. W opinii GUGiK należy najpierw doprowadzić do kompletności i aktualności danych adresowych w PRG i serwisie danepubliczne.gov.pl. W tym celu został powołany Zespół do spraw związanych ze wspomaganiem prowadzenia numeracji adresowej oraz udostępnianiem tych danych w infrastrukturze informacji przestrzennej. Zważywszy na wagę numeracji adresowej w IIP, w przyszłości GUGiK będzie występował w tym zakresie z inicjatywami adekwatnymi do potrzeb i rozwoju technologicznego” – wyjaśnia Urząd.

Co więc będzie z 1,5 mln zł dotacji na przygotowanie RPA? Z dokumentów dostępnych na stronie Centrum Projektów Polska Cyfrowa wynika, że projekt jest wciąż realizowany, a odpowiedzialnym za niego jest nadal Ministerstwo Cyfryzacji. Jak jednak wyjaśnia nam Aleksandra Popławska z CP PC, informacje te są nieaktualne, bo 15 marca br. porozumienie ws. dofinansowania przedsięwzięcia zostało rozwiązane.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama