Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-07-03| GNSS, Geodezja, Edukacja

Niwelacja geometryczna i pomiary satelitarne w badaniach deformacji

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego ukazała się publikacja „Integracja niwelacji geometrycznej z pomiarami satelitarnymi w badaniach nad antropogenicznymi deformacjami powierzchni Ziemi” dr. inż. Radosława Baryły, adiunkta w Instytucie Geodezji WGIPiB UWM.


Niwelacja geometryczna i pomiary satelitarne w badaniach deformacji
Autor przybliża tematykę związaną z badaniem deformacji terenu: podstawowe definicje, źródła powstawania, sposoby ich wyznaczania. Opisał istotę pomiarów satelitarnych, podstawowe źródła błędów oraz możliwości ich zmniejszania, jak również proces niwelacji geometrycznej oraz technikę precyzyjnej niwelacji geometrycznej. Zweryfikował różnice między niwelacją geometryczną i pomiarami satelitarnymi oraz możliwości ich integracji przez zastosowanie odpowiedniego modelu quasi-geoidy. Dodatkowym szczególnym badaniom poddał problematykę zachowania stałości średniego centrum fazowego anten GNSS. W tym celu autor publikacji opracował specjalny sposób kalibracji anten GNSS, z wykorzystaniem stanowiska do kalibracji anten GNSS, zwłaszcza do deformacji terenu.

Podstawowym celem pracy było zbadanie możliwości integracji niwelacji geometrycznej przeprowadzanej techniką precyzyjnej niwelacji geometrycznej z pomiarami satelitarnymi w badaniach deformacji terenu w celu osiągnięcia milimetrowych dokładności wskaźników deformacji.

Doświadczenia autora związane z integracją niwelacji geometrycznej z pomiarami satelitarnymi w badaniach deformacji terenu w głównej mierze opierają się na następujących łączenia klasycznej techniki pomiarowej ze statycznymi pomiarami satelitarnymi:
• niwelacja klasyczna połączona z procesem statycznych pomiarów satelitarnych na tych samych punktach sieci kontrolnych;
• przeniesienie wysokości pomiarami satelitarnymi z punktów referencyjnych na punkty kontrolowane sieci kontrolnej, które następnie pełnia funkcję odniesienia do pomiarów klasycznych, przeprowadzanych na fragmencie sieci kontrolnej;
• niwelacja klasyczna połączona ze statycznymi pomiarami satelitarnymi przez punkty pośrednie integrujące odmienne technologie pomiarowe, przeprowadzana na istniejącej sieci kontrolnej.

Publikacja wydana w miękkiej oprawie liczy 200 stron, zawiera liczne ilustracje w formie, zdjęć, map, wykresów i in. W Księgarni Geoforum.pl jest dostępna w cenie 58 zł.

Źródło: Wydawnictwo UWM


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama