Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-06-29| Geodezja, Firma, Ludzie, Instytucje

Muzeum Geodezyjne WPG udostępnia kronikę iracką

Staraniem Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego na stronie Muzeum Geodezyjnego właśnie udostępniono zeskanowaną wersję kroniki opisującej przebieg ambitnego kontraktu realizowanego przez polskich geodetów w Iraku w latach 1974-1979.


Muzeum Geodezyjne WPG udostępnia kronikę iracką

Umowę na realizację tych prac podpisała w czerwcu 1974 r. Centrala Handlu Zagranicznego „Polservice”. Pierwotnie kontrakt dotyczył założenia podstawowej osnowy poziomej w postaci sieci astronomiczno-geodezyjnej oraz podstawowej osnowy wysokościowej w postaci sieci niwelacji precyzyjnej na całym terytorium Iraku. Kilka miesięcy później zawarto aneks, który poszerzył zadanie o wykonanie map topograficznych dla południowo-zachodniej części tego kraju. Kontrakt wykonywało Państwowe Przedsiębiorstwo Geodezyjne z Warszawy, a pracami kierował Tadeusz Dzikiewicz.

Wyzwaniem w tych pracach były chociażby trudne warunki klimatyczne i terenowe. Pod tym względem Irak jest bardzo trudny do pomiarów geodezyjnych. Temperatury od maja do października dochodzą, a nawet przekraczają 50 st. C w cieniu. Obszar Iraku wynosi 438 tys. km kw., z czego pustynia stanowi 44%, góry 21%, a teren między rzekami Tygrys i Eufrat 35% powierzchni kraju. Dodatkową trudnością były wymagania techniczne kontraktu i nowe technologie, niestosowane do tej pory w Polsce.

Kontrakt w Iraku, w którym uczestniczyło ponad 300 osób, zakończył się w 1979 z dużym sukcesem i z większym zyskiem, niż zakładano. Co ciekawe, w 2008 r. efekty tych prac zweryfikowała amerykańska National Geodetic Survey (NGS). Analizy wykonane przez tę instytucję wykazały wysoki profesjonalizm polskich geodetów.

Dotychczas fragmenty kroniki irackiej można było przeglądać na Geoforum.pl w dziale „Perełki”. Opublikowanie jej pełnej treści było możliwie dzięki przekazaniu przez rodzinę Tadeusza Dzikiewicza tego opracowania do zbiorów Muzeum Geodezyjnego WPG. Kronika ta jest nie tylko szczegółową i bogato ilustrowaną relacją z tych ambitnych prac, ale także próbą uwiecznienia kawałka historii polskiej geodezji, choć tworzyła się ona daleko od granic naszego kraju.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS