Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2018-06-29 | Geodezja, Firma, Ludzie, Instytucje

Muzeum Geodezyjne WPG udostępnia kronikę iracką

Staraniem Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego na stronie Muzeum Geodezyjnego właśnie udostępniono zeskanowaną wersję kroniki opisującej przebieg ambitnego kontraktu realizowanego przez polskich geodetów w Iraku w latach 1974-1979.


Ilustracja: Muzeum Geodezyjne WPG udostępnia kronikę iracką

Umowę na realizację tych prac podpisała w czerwcu 1974 r. Centrala Handlu Zagranicznego „Polservice”. Pierwotnie kontrakt dotyczył założenia podstawowej osnowy poziomej w postaci sieci astronomiczno-geodezyjnej oraz podstawowej osnowy wysokościowej w postaci sieci niwelacji precyzyjnej na całym terytorium Iraku. Kilka miesięcy później zawarto aneks, który poszerzył zadanie o wykonanie map topograficznych dla południowo-zachodniej części tego kraju. Kontrakt wykonywało Państwowe Przedsiębiorstwo Geodezyjne z Warszawy, a pracami kierował Tadeusz Dzikiewicz.

Wyzwaniem w tych pracach były chociażby trudne warunki klimatyczne i terenowe. Pod tym względem Irak jest bardzo trudny do pomiarów geodezyjnych. Temperatury od maja do października dochodzą, a nawet przekraczają 50 st. C w cieniu. Obszar Iraku wynosi 438 tys. km kw., z czego pustynia stanowi 44%, góry 21%, a teren między rzekami Tygrys i Eufrat 35% powierzchni kraju. Dodatkową trudnością były wymagania techniczne kontraktu i nowe technologie, niestosowane do tej pory w Polsce.

Kontrakt w Iraku, w którym uczestniczyło ponad 300 osób, zakończył się w 1979 z dużym sukcesem i z większym zyskiem, niż zakładano. Co ciekawe, w 2008 r. efekty tych prac zweryfikowała amerykańska National Geodetic Survey (NGS). Analizy wykonane przez tę instytucję wykazały wysoki profesjonalizm polskich geodetów.

Dotychczas fragmenty kroniki irackiej można było przeglądać na Geoforum.pl w dziale „Perełki”. Opublikowanie jej pełnej treści było możliwie dzięki przekazaniu przez rodzinę Tadeusza Dzikiewicza tego opracowania do zbiorów Muzeum Geodezyjnego WPG. Kronika ta jest nie tylko szczegółową i bogato ilustrowaną relacją z tych ambitnych prac, ale także próbą uwiecznienia kawałka historii polskiej geodezji, choć tworzyła się ona daleko od granic naszego kraju.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Amerykanie doceniają prace polskich geodetów w Iraku

Amerykańska agencja National Geodetic Survey gościła na początku br. zespół irackich geodetów i...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1958 r. w Zakładzie Aparatów Matematycznych PAN zbudowano pierwszy w Polsce komputer XYZ?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stanisław Porębski (ok. 1539-1581)
Podstarości oświęcimski, poeta, autor mapy księstw oświęcimskiego i zatorskiego. Pochodził z rodu Korniczów, którzy od XV do XVIII wieku władali wsią Poręba Wielka (woj. małopolskie) i przyjęli nazwisko Porębscy. Wydał on w 1563 roku szczegółową jak...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1767
Niemiecki astronom Tobjasz Mayer zaprojektował kątomierz z dwoma lunetami, umożliwiający pomiar metodą repetycyjną. W 1789 r. instrument udoskonalił francuski inżynier J.C. de Borda, stąd wzięła się późniejsza nazwa instrumentu "koło powtarzające...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2