wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-06-22| Geodezja, Prawo, Kataster

Podatek katastralny wejdzie tylnymi drzwiami?

Jak informuje dzisiejsze wydanie „Rzeczpospolitej” (z 22 czerwca), rząd planuje wprowadzić nową daninę mającą cechy podatku katastralnego.


Podatek katastralny wejdzie tylnymi drzwiami?

To efekt trwających od kilku lat prac nad podatkiem od sklepów wielkopowierzchniowych. Pierwsza wersja przepisów w tym zakresie była kontestowana przez Unię Europejską, dlatego w najnowszej propozycji charakter tej daniny został poddany dużym zmianom.

Podatek ma być płacony przez przedsiębiorców, którzy mają budynki warte łącznie ponad 10 mln zł i wynajmują lub dzierżawią je innym. Jak zwraca uwagę „Rzeczpospolita”, oznacza to, że danina została rozszerzona poza branżę handlową. Stawka podatku ma wynosić 0,035% wartości nieruchomości miesięcznie, czyli 0,42% rocznie, przy czym opodatkowana będzie jedynie nadwyżka ponad 10 mln zł.

Kontrowersyjny zapis wprowadzający tę daninę został wprowadzony do przepisów dotyczących podatku dochodowego w trakcie prac w Sejmie w formie autopoprawki, a więc bez konsultacji. Ustawa w tym kształcie została już przegłosowana i teraz czeka na podpis prezydenta.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
To po to była potrzebna szopka z Tomaszem Komendą, czy jeszcze po coś?

@*** Obudź się! Wystarczy że wpiszą że z podatku katastralnego zostaną zwolnione związki wyznaniowe i kościół i żydzi będą spali spokojnie a ty powoli oddasz swój majątek.

Juz bardziej zrozumiałe są dla mnie podatki środowiskowe: od deszczowki, od spalonego CO2 lub paliw kopalnych... One mają logiczne wytłumaczenie w szeroko rozumianym zdrowiu i dobrobycie ogółu społeczeństwa.

Nie bójcie się ogólnego podatku katastralnego. Nigdy go nie będzie bo kościół ma w Polsce zbyt dużo ziemi w dobrych lokalizacjach. Także śpijcie spokojnie.Mhmmm... chyba że kościół, wyjątkowo, zostanie zwolniony. ;-)

Swoją drogą... dlaczego mam płacić podatki od tego co mam i na co pracowałem latami, niekiedy większą część życia, w różnym i dynamicznie zmieniającym się otoczeniu ekonomicznym... A teraz ktoś naliczy mi wartość podatku od chwilowej wartości mojego majątku. Z założenia dla mnie ta forma podatku jest niesprawiedliwa.

Problem z podatkiem katastralnym będzie tego typu, że wobec starzejacego i bogacacego się społeczeństwa będzie on stanowił ogromny ciężar dla nieprzedsiebiorczych emerytów. Wysoka wartość nieruchomości, w której tacy emeryci mieszkają lub są jej właścicielami może stanowić dla nich ogromne obciążenie wobec bieżących niskich dochodów. Społecznie ten podatek będzie bardzo negatywnie odebrany i przywiezie rząd, który chciałby go forsowac. Podatki od dochodu są znacznie bardziej uczciwe. Ale jak mawia klasyk pewna jest tylko śmierć i podatki. Udanego weekendu.

Polacy muszą zapłacić żydom roszczenia za II wojnę światową. Ściągną to z Polaków wszystkimi możliwymi metodami.

nie zło ale to nie jest zamiast innych podatków a obok, więc jest to zło, to kolejne wyłudzanie kasy przez etatystów i socjalistów

To ciekawe byłem jakiś czas temu w Grecji i potężnie narzekali. Np na dodatkowe podatku od basenów wprowadzone znienacka.

czas wprowadzić te podatki. na zachodzie nikt na takowe nie narzeka.

Prędzej czy później obejmie to wszystkie nieruchomości, kwestia czasu. Zależy kiedy dotacje z UE się skończą. Rozwój kosztuje, nie tylko budowa infrastruktury. Utrzymanie coraz większej ilości obiektów różnego rodzaju powoduje, że koszty JST puchną (wydatki są stałe). Teraz obiekty i tak są nowe, ale za kilka lat będą wymagać kolejnych nakładów. Gdzieś na to muszą być pieniądze. Myślę, że przed 2025 gminy same będą żądać wprowadzenia takich podatków... Z resztą rozmawiać powinno się już teraz. Sprawę można przemyśleć, dostosować do warunków, zapoznać zainteresowanych, dać czas na przygotowanie się... Oby tak się stało. Sam podatek katastralny to nie zło. Jest bardziej sprawiedliwy niż większość podatków ukrytych jako opłaty różnego rodzaju, a choćby i finansowanie każdej zmiany w zasobie z własnej kieszeni...

metodą porównawczą czy strumieni pieniężnych ? :):):):):):):):) Jak prosto pisze się takie ustawy a jak ciężko wdraża.

danina moja ulubiona nazwa od pewnego czasu to " danina". Piękny powrót do średniowicza. Oczywiście szacować nieruchomości będą rzeczoznawcy majątkowi, po to są i tak miało być 10 lat temu.

przyjmując podobną stawkę dla mieszkania za 400 000 zł podatek wyniósłby 1680zł czyli 140 zł miesięcznie. Nastąpi wzrost cen bo koszt prowadzenia biznesu wyląduje w cenach.

no pięknie a skad niby wezmą wartość nieruchomości ? Oszacuje urząd skarbowy na oko ?

15 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEOIDA na spotkaniu IGSM w Newcastle
czy wiesz, że...
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS