|2018-06-19|
Teledetekcja
IGiK dołącza do polskiego konsorcjum Copernicus Relays
Instytut Geodezji i Kartografii 30 maja dołączył do polskiego konsorcjum „Copernicus Relays” tworzonego przez Astri Polska i Kapitech. Doświadczenie Instytutu w dziedzinie przetwarzania danych satelitarnych pozwoli na zwiększenie intensyfikacji działań promujących korzyści płynące z wykorzystania danych programu Copernicus dla polskiej gospodarki.
„Copernicus Relays” to tytuł przyznawany przez Komisję Europejską lokalnym ekspertom z zakresu satelitarnych obserwacji Ziemi w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Ich zadaniem jest właśnie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem w celu promocji wykorzystania danych pochodzących z serwisów programu Copernicus.
Instytut Geodezji i Kartografii prowadzi działalność naukowo-badawczą i aplikacyjną w zakresie teledetekcji, geodynamiki i geodezji oraz dyscyplin pokrewnych m.in. dla potrzeb administracji rządowej i samorządowej i bezpieczeństwa państwa. Ważną częścią działalności instytutu jest prowadzenie badań nad zastosowaniem teledetekcji satelitarnej w obszarach takich jak: rolnictwo, leśnictwo, zmiany klimatu, użytkowanie terenu, ochrona środowiska, gospodarka przestrzenna i wiele innych. Dzięki zaangażowaniu IGiK w program „Copernicus Relays” oraz wieloletniemu doświadczeniu Instytutu w dziedzinie teledetekcji, konsorcjum będzie mogło promować wykorzystanie danych satelitarnych w Polsce na skalę większą niż dotychczas.
Konsorcjum Astri Polska i Kapitech otrzymało tytuł „Copernicus Relays w 2016 roku. Od tego czasu obie firmy aktywnie promują korzyści płynące z wykorzystania danych satelitarnych pochodzących z europejskiego programu obserwacji Ziemi „Copernicus” w różnych dziedzinach gospodarki. Aktywnie wspierają inicjatywy Hackathonów, pomagając uczestnikom wykorzystywać dane pozyskane z satelitów obserwacji Ziemi. Organizują także warsztaty poświęcone podstawom wykorzystania oprogramowania Europejskiej Agencji Kosmicznej służącego do przetwarzania tego typu danych – „ESA SNAP”. Pod koniec 2017 r., po pozytywnej ocenie dotychczasowej aktywności, Komisja Europejska upoważniła konsorcjum do dalszych działań przez kolejny rok.
Copernicus jest programem Unii Europejskiej koordynowanym przez Komisję Europejską we współpracy z ESA i innymi europejskimi instytucjami. Jego celem jest dostarczanie informacji o Ziemi pochodzących z floty satelitów Sentinel oraz rozwijanie serwisów informacyjnych opartych na satelitarnych obserwacjach Ziemi i danych in situ. Serwisy dostarczają użytkownikom wiarygodnych i precyzyjnych informacji w sześciu głównych obszarach tematycznych: monitorowanie środowiska lądowego (Land Monitoring), monitorowanie środowiska morskiego (Marine Environment Monitoring), monitorowanie stanu atmosfery (Atmosphere Monitoring), sytuacje kryzysowe (Emergency Management), bezpieczeństwo (Security) oraz zmiany klimatu (Climate Change).
Źródło: Astri Polska, AW
|