|2007-09-08|
Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster
Nowelizacja ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego
Wczoraj (7 września) Sejm uchwalił nowelizację ustawy z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.
Z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności będą mogły wystąpić teraz także osoby fizyczne, które w dniu wejścia w życie ustawy były użytkownikami wieczystymi nieruchomości (niezależnie od jej przeznaczenia), a użytkowanie uzyskały: - w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości gruntowej na rzecz Skarbu Państwa przed 5 grudnia 1990 r., - na podstawie dekretu z 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy. Nowe przepisy dotyczą m.in. osób, którym oddano w wieczyste użytkowanie nieruchomości zabudowane na cele mieszkaniowe lub przeznaczone te cele. O przekształcenie będą mogli również występować następcy prawni.
O przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości należących do Skarbu Państwa decydować będzie starosta, z kolei w odniesieniu do nieruchomości należących do jednostki samorządu terytorialnego decydować będzie odpowiednio: wójt, burmistrz lub prezydent miasta albo zarząd powiatu lub województwa.
Znowelizowana ustawa przewiduje znaczne ułatwienia dla osób, które prawo użytkowania wieczystego uzyskały przed 6 grudnia 1990 r. 50-procentowa bonifikat obejmie tych użytkowników wieczystych (lub ich prawnych spadkobierców), którzy prawo użytkowania wieczystego otrzymali przed 5 grudnia 1990 r. Z kolei osoby, których miesięczny dochód na członka rodziny nie przekroczy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (za ostanie pół roku) w gospodarce narodowej, będą mogły uzyskać 90-procentową bonifikatę. W ustawie przewidziano także ratalną spłatę należności w ciągu 10-20 lat.
Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2008 r.
JP
|