Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2018-06-14 | Geodezja, Prawo, Kataster

Geobid o wypisach z EGiB

Czy w wypisach z ewidencji gruntów i budynków powinno ujawniać się informację, czy działka objęta jest formą ochrony przyrody?


Ilustracja: Geobid o wypisach z EGiB

Swoje stanowisko w tej sprawie opublikowała właśnie śląska firma Geobid – producent m.in. oprogramowania EWOPIS do prowadzenia opisowej części EGiB. W jej ocenie z analizy rozporządzenia ws. EGiB wynika, że w rejestrze gruntów nie ma informacji o formie ochrony przyrody – taka informacja jest w bazie, lecz nie stanowi części rejestru, a wypis wykonuje się właśnie z rejestru, a nie z bazy (zgodnie § 52 rozporządzenia ws. EGiB).

„Informacja o formie ochrony przyrody jest wprowadzana do bazy najczęściej na podstawie innych rejestrów publicznych, i to na podstawie nie zawsze precyzyjne przestrzennie zlokalizowanych obiektów w tych rejestrach. Obiekty w tych rejestrach niejednokrotnie nie pokrywają się z granicami obiektów w EGiB, dlatego ta informacja w bazie może stanowić jedynie sygnał, że dla danej działki lub jej części została określona forma ochrony przyrody. Precyzyjne informacje mogą być pozyskane i wprowadzone do bazy w wyniku modernizacji ewidencji gruntów, dlatego ustawodawca przewidział pole w bazie EGiB, ale prawdopodobnie ze względu na duży wpływ tej informacji na wartość działki nie wprowadził jej do rejestru gruntów, a w konsekwencji do wypisu z rejestru gruntów” – wyjaśnia firma Geobid.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

oj Leonard, ty nie rozumiesz, że chodzi o to, żeby interesz się kręczył?
  
głupota 2 ...a po za tym. Skoro jest to tylko informacja w bazie danych, to tym bardziej pakowanie jej do bazy EGiB wydaje się być głupotą. Otóż, informacja ta jest już publikowana raz przez inne podmioty publiczne. Mamy więc już tu sprzeczność, z jedną z podstawowych zasad wynikających z INSPIRE - nie dublowania źródeł informacji. Każdy dziś może podczytać sobie WMSy z EGiB i WMSy z FOP i mieć to, co niby starosta ma umieścić w bazie EGiB, z taką samą precyzją... Głupota więc jakich mało...
  
 1 
głupota Myślę, że ta informacja pojawiła się ze względu na zainteresowanie się ostatnio tym tematem organów centralnych i nacisków WINGiKów na powiaty, żeby informacje o FOP znalazły się w EGiB. Problem polega na tym, że większość z tych danych, pomimo określenia przestrzennego lokalizacji obiektów, czy granic obszarów, nie ma odpowiedniej precyzji (tak na marginesie, skoro precyzja określenia położenia punktów granicznych w EGiB została ustalona, to obiekty FOP, powinny mieć choć określone położenie z podobną dokładnością). A tu... Większość z granic różnych chronionych obszarów, została określona z tego, co mi wiadomo, z wykorzystaniem map topograficznych. A jeśli tak, to skąd wiadomo, czy działka położona przy granicy takiego obszaru (a takich działek jest sporo), jest na takim obszarze, czy nie? Kto odpowie na takie pytanie i kto będzie odpowiadał za ewentualną nieprawdziwą informację wprowadzoną do bazy danych EGiB.
  
 1 
Rozp w sprawie EGiB Mówi o to jakie informacje zawiera wypis z rejestru gruntów. Nie ma tam informacji o FOP. Wiec dla mnie jest to jasne. Przede wszystkim należy ujednolicić nazewnictwo. Czy ta interpretacja wzięła się nacisków powiatów na GOBiD aby stworzył wydruk z ta informacja?
  
 1 
otóż to - nikt nie zastanawia się nad bezsensem prowadzenia zasobu "lokalnie" przez starostów. w konsekwencji, co kraj to obyczaj.
  
może czas, aby pojawiły się szablony nie tylko wniosków, ale też dokumentów jakie mają powstać przy wyborze odpowiednich wartości we wniosku? A tego typu szablonów jest sporo, mniej więcej tyle co powiatów:)
  
 1 



zobacz też:

WSA o wypisie i zaufaniu

„Organy są obowiązane do procedowania w sposób pogłębiający zaufanie obywateli do władzy publicznej” –...

GGK o wypisach z EGiB

Jak po nowelizacji z 12 lipca powinien wyglądać wypis z ewidencji gruntów i budynków o niepełnej treści, tj. pomijający dane...

GGK w sprawie stosowania przepisów dotyczących wydawania wyrysów i wypisów

GUGiK opublikował stanowisko Głównego Geodety Kraju w sprawie...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w końcu XVI wieku przeciętny nakład książki drukowanej w Polsce wynosił 500 egzemplarzy?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Wojciech Pachelski (1939-2018)

Wojciech Pachelski (1939-2018)
Naukowiec, nauczyciel akademicki, specjalista w zakresie opracowania danych pomiarowych w geodezji i kartografii oraz modelowania informacji geograficznej. Urodził się w kwietniu 1939 r. w Warszawie. Był absolwentem stołecznego Technikum...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1698

1698
Angielski astronom Edmund Halley (1656-1742) wykonuje pierwsze mapy deklinacji magnetycznej; prawdopodobnie były to pierwsze mapy konturowe.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2