Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2018-05-29 | Geodezja, GIS, Teledetekcja, Prawo, Kataster

Satelity i drony wspomogą kontrolę dopłat

W ramach upraszczania i modernizacji unijnej wspólnej polityki rolnej (WPR) Komisja Europejska przyjęła nowe zasady, które po raz pierwszy wyraźnie zezwalają na wykorzystanie szeregu nowoczesnych technologii podczas przeprowadzania kontroli dopłat dla gospodarstw rolnych.


Ilustracja: Satelity i drony wspomogą kontrolę dopłat <br />
Rozróżnienie upraw na zdjęciu z Sentinela-2: kolor pomarańczowy odpowiada polom słonecznika, a żółty -kukurydzy (Copernicus Sentinel data (2015)/ESA/University of Louvain/CESBIO)
Rozróżnienie upraw na zdjęciu z Sentinela-2: kolor pomarańczowy odpowiada polom słonecznika, a żółty -kukurydzy (Copernicus Sentinel data (2015)/ESA/University of Louvain/CESBIO)

Według nowych przepisów będzie można całkowicie zastąpić kontrole fizyczne w gospodarstwach systemem zautomatyzowanym, opartym na analizie danych z obserwacji Ziemi. Regulacje, które weszły w życie 22 maja, pozwolą na wykorzystanie zobrazowań z satelitów Sentinel i innych danych z obserwacji Ziemi podczas sprawdzania spełniania przez rolników wymogów WPR w zakresie płatności obszarowych (bezpośrednio płatności dla rolników lub płatności w ramach wsparcia rozwoju obszarów wiejskich), a także wymogi wzajemnej zgodności, takie jak palenie ścierniska.


Inne nowe formy dowodów, takie jak zdjęcia oznaczone geotagami, informacje z dronów i odpowiednia dokumentacja pomocnicza od rolników, taka jak etykiety nasion, również po raz pierwszy zostaną zaakceptowane w ramach szerszej zmiany w kierunku tak zwanego „podejścia monitorującego”. Doprowadzi to do zmniejszenia liczby kontroli w gospodarstwie rolnym. Wizyty w terenie, jak zaznacza Komisja Europejska, będą konieczne tylko wtedy, gdy dowody cyfrowe nie będą wystarczające do zweryfikowania zgodności.

– Ta nowa technologia satelitarna znacznie ograniczy liczbę inspekcji w terenie, usuwając klimat strachu, który powoduje znaczny stres dla rolników. Przyniesie również korzyści dla administracji publicznej, zmniejszając koszty administrowania kontrolami. Jest to więc korzyść i dla rolników, i administratorów – mówi Phil Hogan, unijny komisarz do spraw rolnictwa i obszarów wiejskich.

Zgodnie z obecnymi zasadami WPR państwa członkowskie UE są zobowiązane do przeprowadzania szeregu kontroli w gospodarstwach w ramach Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli, który zapewnia, że wszelkie płatności dla rolników z budżetu WPR są dokonywane prawidłowo. – Nowe przepisy pozwolą tym państwom, które tego chcą, na zastąpienie lub uzupełnienie kontroli na miejscu zautomatyzowanymi i mniej uciążliwymi działaniami. Kilka państw członkowskich już wyraziło zamiar natychmiastowego rozpoczęcia korzystania z nowych technologii, takich jak zdjęcia oznaczone geotagami – informuje Komisja Europejska.

Zmieniający się krajobraz hiszpańskich pól okiem satelitów Sentinel-2 (Contains modified Copernicus Sentinel data (2016), processed by ESA)

Proponowane nowe podejście do monitorowania wykorzystuje dane z obserwacji Ziemi z satelitów Sentinel i łączy je z innymi technologiami satelitarnymi lub obserwacyjnymi bądź uzupełnia ze zdjęciami z geotagami. Dane te są następnie przetwarzane automatycznie za pomocą algorytmów komputerowych, które mogą określać na przykład wykorzystanie terenu na obszarach rolniczych. Dalej informacje te są porównywane i łączone z istniejącymi informacjami w systemie identyfikacji działek rolnych oraz z odniesieniami do każdego indywidualnego wniosku o pomoc w ocenie, czy płatność może zostać dokonana. W przypadkach, w których zautomatyzowany system nie może ustalić, czy roszczenia są dokładne, dodatkowe dowody (w tym zdjęcia z geotagami lub inną odpowiednią dokumentację dostarczoną przez rolnika czy też dane z dronów) mogą zostać wykorzystane do poparcia roszczenia. Jeśli to również okaże się niejednoznaczne, może być konieczne przeprowadzenie fizycznych kontroli w terenie.

Kraje będą miały swobodę wyboru, czy zastosować nowe podejście monitorujące. Będą mogły również decydować, czy zastosować je do konkretnych programów pomocy; będą także w stanie stopniowo rozszerzać obszar objęty monitoringiem w ciągu pierwszych dwóch lat jego wdrażania. Dodatkowe korzyści dla administracji krajowej obejmują bardziej zintegrowany proces komunikacji z rolnikami, mniejsze obciążenie administracyjne wynikające z mniejszej liczby kontroli na miejscu i elastyczny proces składania wniosków.

Źródło: Komisja Europejska, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Pierwsze rozstrzygnięcie w przetargu na wykonanie ortofotomapy kraju

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała o...

ARiMR zamawia odbiorniki GNSS na potrzeby KNM

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła wart ponad 3 mln zł przetarg na dostawę 83...

Więcej pracy przy kontroli na miejscu 2018

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła wart ponad 24 mln zł przetarg na wykonanie...

EuSI: pełen sukces satelitarnej kontroli dopłat

W ubiegłym tygodniu niemiecka firma European Space Imaging (EuSI) z powodzeniem zakończyła dostawę...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
KNG Dahlta w Tatrach
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
podymne, czyli podatek zależny od liczby dymów (kominów), rodzaju budynku i miejscowości, wprowadzono w 1629 r.?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Paweł Edmund Strzelecki (1797-1873)

Paweł Edmund  Strzelecki  (1797-1873)
Geolog, podróżnik, odkrywca, który zdobył najwyższy szczyt Australii i nazwał go Górą Kościuszki. Urodził się 20 lipca 1797 roku w Głuszynie (dziś w granicach Poznania) w rodzinie szlacheckiej herbu Oksza. Przez kilka lat zarządzał włościami księcia...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1765
Z inicjatywy podskarbiego nadwornego litewskiego Antoniego Tyzenhausa (1733-85) w Grodnie założono szkołę mierniczą.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2