Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2018-05-22 | Geodezja, GIS, Firma, Prawo, Ludzie, Instytucje

Dobre praktyki dla gmin i powiatów w nowym wydaniu

Właśnie na półki księgarskie trafiło III wydanie publikacji pt. „Dobre praktyki udziału gmin i powiatów w tworzeniu infrastruktury danych przestrzennych w Polsce”, której autorem jest dr hab. Waldemar Izdebski.


Ilustracja: Dobre praktyki dla gmin i powiatów w nowym wydaniu
Treść publikacji oparta jest na bardzo bogatych, wieloletnich doświadczeniach autora z wdrożeń technologii danych przestrzennych w jednostkach samorządowych szczebla powiatowego i gminnego. W najnowszym wydaniu podobnie jak w dwóch poprzednich edycjach znalazły się podstawy prawne i opis najlepszych rozwiązań dotyczących prowadzenia rejestrów publicznych, które zawierają dane przestrzenne, m.in.: powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, bazy pozwoleń na budowę, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, numeracji adresowej, rejestru mienia komunalnego i wielu innych przydatnych rejestrów.

W publikacji przedstawiono w przystępny sposób przydatne treści natury ogólnej dotyczące funkcjonowania prowadzonego przez GUS rejestru TERYT, modeli danych przestrzennych, metadanych czy zasad działania płatności internetowych, które są podstawą wszelkich wpłat wymaganych w funkcjonowaniu jednostek samorządowych.

Choć głównym celem autora jest przedstawienie dobrych praktyk w zakresie prowadzenia gminnych i powiatowych rejestrów oraz zarządzania danymi przestrzennymi realizowanych w autorskiej technologii GEO-MAP od 25 lat wdrażanej i rozwijanej przez firmę Geo-System, w książce przytaczane są także technologie innych firm, a wiele z prezentowanych treści ma charakter uniwersalny.

Książka liczy teraz ponad 260 stron (w poprzednim wydaniu było ich 200). Uzupełniono w niej rozdziały i dodatki już istniejące, a także wprowadzono kilka nowych dodatków, jak np.:
• Numeracja adresowa – prowadzenie i wykorzystanie.
• Obsługa procesu koordynacji sytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu z wykorzystaniem technologii iGeoMap/ePODGiK.
• Księgi wieczyste.

Publikacja wydana w miękkiej oprawie dostępna jest w Księgarni Geoforum.pl w cenie 40 zł. Książka jest też dostępna bezpłatnie w wersji elektronicznej.

Dr hab. inż. Waldemar Izdebski od 28 lat jest pracownikiem naukowym Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, a także założycielem i niezmiennie od 28 lat prezesem Zarządu firmy Geo-System Sp. z o.o. Od stycznia 2017 roku jest również członkiem Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej, powołanym przez ministra cyfryzacji, gdzie aktywnie zajmuje się zagadnieniami funkcjonowania geodezji w infrastrukturze informacji przestrzennej kraju. W kwietniu br. wygrał konkurs na stanowisko głównego geodety kraju.

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

zwłaszcza wicedyrektorzy i inne szare eminiencje. Jak Pan Waldemar dotrze już na Wspólną to dopiero będzie musiał robić czesanie.
  
To na pewno nie dyrektorzy i naczelnicy. Oni przecież znani są z zaangażowania i profesjonalizmu.
  
 1 
@Nostradamus słyszałem, że niektórzy w GUGiK nie mogą się doczekać, a niektórzy postanowili nie czekać i złożyli już wymówienia
  
 1 
Oj to dobrze Proszę jak to się zbiegło w czasie. W gugik w oczekiwaniu na wielkie wejście każdy już ma egzemplarz i studiuje do poduszki :)
  
 1 
Konkurs Może się mylę ale zespół tylko wyłonił kandydata na GGK i jest to wynik naboru. Gdzie w ustawie PGiK jest mowa o wygrywaniu konkursu? A gdyby zespół wyłonił 3 kandydatów (co mógł zrobić, a nie zrobił), to byłoby trzech zwycięzców? :-)Może się jednak mylę?
  
:) Suuper!
  



wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w Roczniku Statystycznym z 1966 r. podano, że powierzchnia Polski (wg obliczeń GUGiK) wynosi 312 520 km kwadr. (wg najnowszych danych ? 312 685 km kwadr.)?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tadeusz Zieleniewski "Kalina" (1887-1971)
Urodził się 27 lipca 1887 roku w Ostrówku w powiecie lubartowskim w rodzinie ziemiańskiej. W 1905 roku za udział w strajku szkolnym został wydalony z gimnazjum. Maturę uzyskał dwa lata później, po czym wyjechał do Belgii, gdzie studiował na Wydziale...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1584
Niderlandzki geometra P. Bruinss przedstawił za pomocą izobat głębokość rzeki Spaarne.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2