Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-04-26| GIS, Mapy, Teledetekcja

Siódmy Sentinel już na orbicie

Wczoraj (25 kwietnia) z kosmodromu w rosyjskim Plesiecku z powodzeniem wystrzelono europejskiego satelitę obserwacyjnego Sentinel-3B.


Siódmy Sentinel już na orbicie <br />
fot. ESA/ATG media lab
fot. ESA/ATG media lab

– To już siódmy start Sentinela w ciągu ostatnich czterech lat. Jasno pokazuje to, jak wiele pozwala osiągnąć europejska współpraca. Razem z Komisją Europejską i organizacją EUMETSAT dało nam się ułożyć kolejny element największego programu obserwacji Ziemi – mówi dyrektor generalny ESA Jan Wörner.

Jak wskazuje nazwa, Sentinel-3B jest bratem bliźniakiem Sentinela-3A pracującego w kosmosie od lutego 2016 roku. To jeden z najbardziej wszechstronnych, a jednocześnie najbardziej złożony aparat w konstelacji Sentinel. Satelita wyposażony jest w cztery instrumenty obserwacyjne. Radiometr SLSTR (Sea and Land Surface Temperature Radiometer) mierzy temperaturę lądów i oceanów z dokładnością lepszą niż 0,3 K w rozdzielczości 1 km. Obrazuje ponadto Ziemię w zakresie widzialnym i bliskiej podczerwieni z pikselem 500 metrów.

Drugi instrument to OLCI (Ocean and Land Colour Instrument). Obrazuje on Ziemię na 21 kanałach dla fal o długości od 400 do 1020 nm. Rozdzielczość tak pozyskanych obrazów wynosi 300 metrów, a ścieżka zbierania danych – 1270 km.

Dzięki wystrzeleniu Sentinela-3B czas rewizyty wyniesie 2 dni dla OLCI, a dla SLSTR – jeden dzień.

Północna Polska na zobrazowaniu z sensora OLCI zainstalowanego na satelicie Sentinel-3A

Za pomiar topografii oceanów, wysokości fal, prędkości wiatru nad zbiornikami wodnymi oraz grubości pokrywy lodowej odpowiedzialny jest altimetr radarowy SRAL (Sentinel Radar ALtimeter). Z kolei instrument MWR (MicroWave Radiometer) wykorzystywany jest do korekcji atmosferycznej.

Aparaty Sentinel-3 zaprojektowano przede wszystkim z myślą o oceanach. Pozwolą np. badać kolor wody (a więc pośrednio również zanieczyszczenie czy zakwity fitoplanktonu), temperaturę, wysokość fal czy przemieszczanie się prądów morskich. Pomogą również mierzyć topografię pokrywy lodowej – zarówno tej na oceanach, jak i na lądach. Podobnie jak inne Sentinele umożliwią ponadto badanie zmian pokrycia terenu, choć atutem satelitów z numerem 3 ma być pozyskiwanie danych dla znacznie bardziej rozległych obszarów.

Europejska Agencja Kosmiczna ocenia, że testy oraz kalibracja instrumentów Sentinela-3B zajmą około 5 miesięcy.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS