Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-03-14| GIS, Teledetekcja

Dane z czterech Sentineli pędzą po europejskiej autostradzie danych

Kosmiczna Autostrada Danych rozpoczęła przekazywanie danych z Sentinela-2A. To ostatni z czterech satelitów tej europejskiej konstelacji obserwacyjnej, który miał zostać włączony do tej usługi zapewniającej niemal natychmiastowy dostęp do zobrazowań satelitarnych.


Dane z czterech Sentineli pędzą po europejskiej autostradzie danych <br />
Zobrazowanie delty Gangesu przekazane przez EDRS-A
Zobrazowanie delty Gangesu przekazane przez EDRS-A

Europejski System Retransmisji Danych (European Data Relay System – EDRS) zwany także Kosmiczną Autostradą Danych, to unikatowe rozwiązanie, które przekazuje zobrazowania satelitarne do stacji naziemnych za pośrednictwem geostacjonarnych satelitów telekomunikacyjnych (na razie w kosmosie znajduje się jeden: EDRS-A). Dzięki temu satelita teledetekcyjny może na bieżąco transmitować pozyskiwane dane na Ziemię, zamiast zapisywać je w swojej pamięci do momentu pojawienia się w zasięgu stacji naziemnej.

Dzięki porozumieniu Europejskiej Agencji Kosmicznej z Airbusem (właścicielem i operatorem EDRS) rozwiązanie to przekazuje dane z radarowych satelitów Sentinel-1 oraz optycznych Sentinel-2. Są one wykorzystywane m.in. w zarządzaniu kryzysowym, monitorowaniu zmian pokrycia terenu, śledzeniu upraw czy wykrywaniu zanieczyszczeń. W wielu z tych zastosowań szybkie dostarczenie danych ma kluczowe znaczenie. Co ciekawe, dzięki uruchomieniu EDRS możliwe było zwiększenie ilości danych pozyskiwanych przez satelity Sentinel-1 aż o połowę.

Autostrada ma być dalej rozwijana. W planach na najbliższą przyszłość jest wystrzelenie drugiego satelity geostacjonarnego oznaczonego jako EDRS-C.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS