Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-04-19| GIS, Teledetekcja

NASA testuje satelitarny monitoring osuwisk w czasie rzeczywistym

Dzięki modelowi opracowanemu przez naukowców z działającego przy NASA Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda naukowcy po raz pierwszy zyskali możliwość monitorowania zagrożenia występowania osuwisk na całym świecie.


NASA testuje satelitarny monitoring osuwisk w czasie rzeczywistym

Podstawą modelu LHASA (Landslide Hazard Assessment for Situational Awareness) są dane o opadach. Pochodzą one zarówno z sensorów satelitarnych (sieci satelitów Global Precipitation Measurement), jak i naziemnych. Pozwalają one szacować ilość opadów na całym świecie z częstotliwością 30 minut.

Gdy algorytm wykryje długotrwałe i intensywne opady, analiza obejmuje dodatkowe czynniki sprzyjające wystąpieniu osuwiska. Weryfikowana jest obecność dróg, uskoków tektonicznych, typ podłoża skalnego, stromizna stoków, a także sprawdzane jest, czy w okolicy nie prowadzono ostatnio wycinki lasu. Dzięki syntezie tych informacji nawet co 30 minut generowana jest mapa zagrożenia osuwiskowego dla obszaru podwyższonego ryzyka.

Jak cenne jest to narzędzie, pokazuje porównanie wyników prac modelu LHASA z prowadzonym przez NASA od kilku dekad katalogiem osuwisk Global Landslide Catalog. Model wykazał znacznie większą aktywność osuwisk w regionach południowych Andów, wschodnioafrykańskiej strefy ryftu oraz w Turcji i Iranie, niż wynikałoby to z tego katalogu.

– Osuwiska mogą powodować rozległe zniszczenia i liczne ofiary, ale wciąż trudno ocenić, gdzie i kiedy mogą wystąpić. Tymczasem model LHASA pozwala dokładnie wskazać czas, miejsce oraz siłę potencjalnego osuwiska w czasie rzeczywistym na całym świecie – podkreśla Dalia Kirschbaum, specjalistka od osuwisk w Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda.

Źródło: NASA


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama