Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-02-21| GIS, Teledetekcja, Instytucje

Osuwisko w Gdyni po czujnym okiem skanera

15 lutego nastąpiło poważne osunięcie gruntu na popularnym wśród turystów i okolicznych mieszkańców Klifie Orłowskim w Gdyni. Państwowy Instytut Geologiczny już od dłuższego czasu monitoruje to miejsce przy użyciu skanera laserowego.


Osuwisko w Gdyni po czujnym okiem skanera <br />
fot. Anna Małka
fot. Anna Małka

Osunięcie było na tyle duże, że jęzor osuwiska przekroczył plażę i wsunął się kilka metrów w morze. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Jak wyjaśnia PIG, przyczyną powstania tak dużego osuwiska jest wzmożona abrazja klifu (w tym przypadku to podcinanie przez materiał przemieszczany przez falowanie morskie). Usunięcie przez morze znacznej części koluwium (osadów gromadzących się u podnóża skarpy) znajdującego się u podstawy stromej, miejscami pionowej ściany klifu zachwiało jego statecznością, doprowadzając do osunięcia mas ziemnych.

Jeszcze w czwartek (15 lutego) pracownicy Oddziału Geologii Morza PIG-PIG z państwowej służby geologicznej przeprowadzili wizję terenową osuwiska, dokonując wstępnych prac kartograficznych. Następnego dnia wykonali dodatkowo skaning laserowy. Kolejne porównawcze skanowanie osuwiska przeprowadzone zostanie najpóźniej za dwa tygodnie. Skaning tego obiektu prowadzony jest przez państwową służbę geologiczną od dłuższego czasu, tj. od 2010 r.

Obiekt ma długość 40 m, szerokość 34 m, wysokość 35 m i stanowi fragment zespołu osuwisk wyznaczony na Mapie osuwisk i terenów zagrożonych w ramach Systemu Osłony Przeciwosuwiskowej (SOPO).

W większości aktywnych osuwisk występujących w klifie przemieszczenia mas ziemnych są stałym zjawiskiem, mają jednak znacznie mniejszą skalę niż to, do którego doszło w czwartek. Mniejsze przemieszczenia ziemi w obrębie najnowszego osuwiska obserwowane były od lat, także w styczniu i na początku lutego tego roku. Jak jednak wyjaśnia PIG, niestety nie da się dokładnie przewidzieć, w którym konkretnie miejscu i kiedy dokładnie dojdzie do kolejnego osuwiska.

Leszek Jurys, Anna Małka, Jerzy Frydel (PIG)


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS