Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2018-04-19 | Geodezja, GIS, Teledetekcja, Software

Jeszcze większa automatyzacja obróbki zdjęć z dronów

Już teraz programy przetwarzające zdjęcia lotnicze z bezzałogowców do postaci ortofotomapy czy chmury punktów oferują spory stopień automatyzacji. Kanadyjska firma SimActive postanowiła pójść krok dalej.


Ilustracja: Jeszcze większa automatyzacja obróbki zdjęć z dronów

W najnowszej wersji jej program Correlator3D przeznaczony do obróbki zdjęć z UAV oferuje predefiniowane ustawienia, które mają przyspieszyć realizację różnych typów projektów. Dostępne są tryby: Quick Project Overview do sprawnego przetworzenia danych jeszcze w terenie na potrzeby kontroli jakości, a także Standard UAV, Classic Photogrammetric oraz Fast Ortho.

– Wielu geodetów, którzy nabyli drona, chciałoby generować produkty przy minimalnych nakładach pracy. Z drugiej strony jest też grono doświadczonych profesjonalistów, którzy chcieliby wykorzystać zautomatyzowane narzędzia do osiągania jednakowych wyników pracy – mówi Louis Simard, prezes ds. technicznych firmy SimActive.

Aktualne zestawienie geodezyjnych dronów oraz aplikacji do przetwarzania zdjęć do chmury punktów i modeli 3D można znaleźć w bezpłatnym niezbędniku DRONY DLA GEODETY

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Jazda Kalolka Jeszcze kilka zdań na marginesie dyskusji dzięki Panu Hrabi. Akcja trwa jeszcze jeden dzień, a zebrane jest na tą chwilę niecałe 66% potrzebnej kwoty. Zachęcam wszystkich czytających do wsparcia choćby przysłowiową złotówką. Na prawdę warto dzielić się tym co zarobimy w tej naszej geodezji w ten czy w inny sposób, z pikselami czy bez. Jeszcze raz gorąco polecam i zachęcam! To raptem minuta, może dwie. Tu link głównej zbiórki, która ciągle jest aktywna: https://www.siepomaga.pl/jazdakarola
  
 2 
Panie Hrabio! piksele nie interesują większości geodetów w Polsce bo kojarzą je z aparatem w komórce,a w najlepszym razie,Ci bardziej uważający na studiach kojarzą ją z fotoszkicami i tworzeniem ewidencji gruntów przez co obecnie mają masę problemów.Jeśli jest Pan geodetą i może przez przypadek przedsiębiorcą to zwróciłby Pan uwagę na piksele gdyby zaoszczędziły Panu kilku dni zasuwania w terenie i pozwoliły zarobić więcej,dzięki czemu Pana dzieci miałyby ciekawsze życie bo zabrałby je Pan na wycieczkę w zaoszczędzonym czasie,a i z pewnością na akcje taką jak ta znalazło by się kilkaset złotych.Ja ze swojej strony dziękuję za link."Jazda karolka" dzięki mojemu zainteresowaniu pikselami jest malutki krok dalej.Zakładam,że dzięki Panu i mimo wszystko zainteresowaniu pikselami tych uczestniczących w dyskusji konto akcji wzbogaci się choćby o te kilka złotych od każdego z nas.Zachęcam!(na marginesie,dla chętnych,zbiórka w linku jest już zakończona,ale nie ma problemu z odnalezieniem głównej akcji)
  
Panie Łukaszu pan się zajmie czymś bardziej konkretnym. Pomoże pan dziecku https://www.siepomaga.pl/jazdakarolka dokładność pikseli mnie jako geodetę nie interesuje. Geodezji ogólnie piksele nie interesują.
  
 1 
cd.. Rozumiem, że można fotogrametrię sprowadzać do latania tanim dronem i opracowania automatyczną puszką do generowania ładnych obrazków, co niestety często jest tu w komentarzach na forum praktykowane,ale fotogrametria to zupełnie coś innego,a założenia i sprzęt wyżej opisany są dosyć często wykorzystywane przy różnych opracowaniach.Powtórzę i podkreślę jeszcze raz ? nie ma najmniejszego problemu z uzyskaniem dokładności 1mm z pomiaru fotogrametrycznego przy odpowiednich założeniach.Niema więc też problemu z uzyskaniem dokładności 1,3 czy 5 cm.Wystarczy wiedzieć co się robi i po co, dobrać odpowiedni sprzęt i oprogramowanie.A i jeszcze jedno, chyba najważniejsze ? trzeba mieć odrobinę wyobraźni i nie powtarzać obiegowych opinii zasłyszanych gdzieś tam, póki się samemu nie policzy, a potem nie sprawdzi.
  
Warto rozmawiać! Proszę Pana próbuje Pan wprowadzić czytelników naszej dyskusji w błąd celowo podając argumenty wyrwane z właściwego kontekstu. Uważam,że tak jest bo przez grzeczność zakładam,że choć trochę orientuje się Pan w tym o czym pisze.Wybiera Pan zdania próbując manipulować moimi wypowiedziami na siłę udowadniając tezę o swoich bajkach. Zakładając, że jednak zna się Pan na fotogrametrii proszę sobie policzyć jaka może być dokładność pomiaru na stereogramie zdjęć, albo nawet na bloku kilku, kilkunastu zdjęć wykonanych fotogrametryczną kamerą średnioformatową o matrycy 100Mpix przy zastosowaniu obiektywu 80mm z minimalnej odległości ostrzenia.Piksel terenowy przy takich założeniach jest poniżej 0.1mm.Osiągnięcie dokładności pomiaru na takim bloku 10 krotnie większej od piksela terenowego jest trywialne.Proszę sobie policzyć zanim znów Pan zacznie coś o bajkach.
  
Nie panie Łukaszu nie musimy uznawać niczego za bezbłędne. O tym właśnie mówi prawo przenoszenia się błędów. Nie ma możliwości wyrównania czegoś bez błędów bo wtedy nie musiałby pan niczego wyrównywać. Cytują definicję: Polowa osnowa fotogrametryczna (fotopunkty) to zbiór punktów które mają określone współrzędne z odpowiednią dokładnością. Jeśli rozumie pan słowo dokładność to na pewno rozumie pan też słowo błąd. Nie zrobi pan żadnych pomiarów o błędzie mniejszym niż wynikające z prawa przenoszenia się błędów. Dla pana wiadomości osnowa geodezyjna w tym kraju jako układ ma błędy rzędu kilkudziesięciu cm. Bajanie 1 mm można między bajki włożyć. Przejście z rzutu środkowego na wysokich obiektach to nastokrotność tej wartości. Model do aerotriangulacji rozumiem pozyskuje pan też bez błędów. To co pan mówi to bajki.
  
cd.. Po czwarte, po raz kolejny myli Pan pojęcia ponieważ pisałem o bezbłędności metody do której porównujemy fotogrametrię, a nie o bezbłędności układów optycznych na przykład, którą Pan mi próbuje wmówić. Po piąte "spasowanie całego bloku"-jeśli już zarzucamy sobie błędy w terminologii to proszę raczej używać terminu aerotriangulacja niż "spasowanie", a dodatkowo nigdy wcześniej nie było mowy o charakterystykach dokładnościowych aerotriangulacji więc również próbuje Pan, być może nieświadomie, zmienić sens moich wypowiedzi. A na koniec uprzejmie proszę podać tytuł i autora publikacji, który twierdzi, że nie da się wykonać pomiaru fotogrametrycznego z dokładnością 1mm - z przyjemnością publicznie udowodnię, że nie nie ma racji. Przy czym dla jasności, bo może to nie dla wszystkich jest jasne, mówimy o Fotogrametrii, a nie o produkcie fotopodobnym wykonanym przy użyciu zabawki.
  
Warto rozmawiać! Szanowny Panie-będę polemizował.Żeby jakąkolwiek metodę kontrolować należy po pierwsze mieć inną metodę pomiarową,do której można wyniki porównywać.Jeżeli badamy dokładności fotogrametrii względem metod klasycznych to tą drugą musimy uznać za bezbłędną bo do niej właśnie porównujemy.Ewentualnie musimy zastosować trzecią metodę (np interferometrię radarową),co do której jesteśmy pewni,że daje wyniki znacząco lepsze od badanych mimo,że ciągle obarczone błędem pomiarowym,ale zaniedbywalnym z punktu widzenia metody badawczej.Mamy więc de facto metodę bezbłędną w tak przyjętym eksperymencie i tylko do takiej możemy porównywać wyniki badanej metody-to chyba oczywiste,prawda?Druga sprawa-pisałem o bezbłędności "fotogrametrycznej osnowy polowej",która z układami "oderwanymi od ziemi" o których Pan pisze ma niewiele wspólnego-pardon myli Pan pojęcia.Po trzecie termin "polowa osnowa fotogrametryczna" istnieje i ma się dobrze-odsyłam do publikacji Profesora Krystiana Pyki.
  
Panie Łukaszu, niestety muszę pana odesłać do wcześniejszego okresu studiów a mianowicie rachunku wyrównawczego. Nie ma bezbłędnej osnowy, i nie ma fotogrametryczne osnowy polowej. Jeśli coś pan wyrównuje to nie jest bezbłędne. Wie pan wartość oczekiwana odchylenie standardowe i te sprawy. A jak już pan mówi o bezbłędności w układzie fotogrametrycznych oderwanym od ziemi, to rozumiem że pojęcie np dystorsji czy spasowania całego układu u pana nie istnieje. Istnieje bezbłędność bo tak pan twierdzi. Otóż bardziej wierzę naukowcom i ich książkom a oni piszą że to niemożliwe.Pozdrawiam,
  
Warto rozmawiać! Względem fotogrametrycznej osnowy polowej sytuacyjnie mierzonej tachimetrycznie, wysokościowo niwelacją precyzyjną. Dodatkowo wyrównaną tak aby wszystkie fotopunkty i punkty kontrolne można było uznać za bezbłędne i w ten sposób móc skontrolować pomiar fotogrametryczny. Przy zdjęciach o odpowiednio małym pikselu dokładności do osiągnięcia bez najmniejszego problemu. Odsyłam do jednych z pierwszych ćwiczeń z fotogrametrii - 3 rok studiów? Może nawet wcześniej. Wszystkich, którzy myślą o fotogrametrii z perspektywy obsługi oprogramowania 3 kliknięciami i drona z supermarketu osiedlowego za 599 brutto chcę zmartwić. Wystarczy odrobina chęci i wiedzy i okaże się, że kurz, teściowa i wódka w lodówce jednak w tej materii nie działają, a z prawa przenoszenia błędów trzeba umieć korzystać, a nie tylko rzucić terminem. Pardon Szanowni Państwo - nie piszę personalnie i nikogo z Państwa nie chcę osobiście urazić, ale stanowczo i bezwzględnie krytykuję ignorancję.
    1 
 1 
panie Łukaszu jaką dokładnością i do czego ? :):) Do osnowy ? Słyszał pan kiedys o prawie przenoszenia się błędów ?
  
Panie uav Jak się nie umie to i teściowa nie pomoże, a mądrości teściowej to bym akurat do geodezji nie pchał, no chyba, że się tak składa, że jest kierowniczką PODGiK. Jak Pan odważny nie tylko przy klawiaturze to zapraszam na szkolenia - nauczę Pana jak zrobić pomiary fotogrametryczne z dokładnością do 1mm (dla jasności słownie jeden milimetr). I zapewniam Pana, że po takim szkoleniu ani kurz opadły na stare bezsensowne komentarze, ani teściowa nie przeszkodzą Panu w tak precyzyjnych pomiarach :)
    1 
 2 
Panie Łukasz... nazbierać to można grzyby w lesie a i do tego potrzebne jest albo szczęście albo wiedza i doświadczenie. Także albo jakość albo jak to mówi moja teściowa jakoś to będzie. Pierwszy kurz już opadł. Róbmy dobrze, albo wcale
    1 
 2 
Popieram w pewnym sensie dwie opinie poniżej. Oprogramowanie o dużym stopniu automatyzacji owszem, ale właśnie dla tych, którzy nie potrzebują precyzyjnych opracowań. Oczywiście fotogrametria pozwala uzyskiwać bardzo wysokie dokładności, ale na szczęście nie robi się to samo, a i wiedzy i doświadczenia trzeba trochę nazbierać ;)
    1 
Producenci dronów i automatycznych maszynek do mielenia mięsa (danych) niestety nie dają rozwiązań do rzetelnych pomiarów. Także spokojnie i bez obaw. Zabawki fajne ale nie podniecajmy sie chwilową modą
    1 
 2 
dron lata, mierzy... a człowiek ma konto w banku, wódkę w lodówce, ręce w kieszeniach... i się panie robota sama robi. nawet studiów nie trzeba mieć, wystarczy skończyć wyższą szkołę dronowania.
    1 
 5 



zobacz też:

Dane w ręce klientów

Czy firma geodezyjna powinna zajmować się analizami 3D, czy raczej skupić się na rzetelnym przygotowaniu danych do dalszej...

JSW z dotacją na innowacyjny bezzałogowy system pomiarowy

Spółka JSW Innowacje (stanowiąca zaplecze badawczo-rozwojowe dla Jastrzębskiej Spółki...

Powstało konsorcjum, które wprowadzi drony do miast

JSW Innowacje, Dlapilota.pl (właściciel systemu DroneRadar) oraz FlyTech UAV (krakowski...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Instytut Geodezji i Kartografii w Warszawie został utworzony w 1945 r. jeszcze przed zakończeniem II wojny światowej?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Marian Frelek (1901-1985)
Marian Frelek urodził się 12 października 1901 roku w Parysewie w powiecie garwolińskim. Maturę uzyskał w warszawskim Gimnazjum R. Kowalskiego w 1922 roku, po czym rozpoczął studia na Wydziale Mierniczym Politechniki Warszawskiej, które ukończył w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1881

1881
Warszawa zawarła kontrakt z angielskim inżynierem Williamem Lindleyem (1808-1900) na budowę systemu kanalizacji i wodociągów w stolicy. W Biurze Budowy Wodociągów i Kanalizacji utworzono Wydział Pomiarów, który do 1887 r...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2