Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-04-09| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Firma

JSW z dotacją na innowacyjny bezzałogowy system pomiarowy

Spółka JSW Innowacje (stanowiąca zaplecze badawczo-rozwojowe dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej) rozpoczęła realizację projektu AutoInvent. Dzięki integracji różnych technologii pomiarowych na bezzałogowej platformie pomoże on zautomatyzować obliczanie objętości składowisk.


JSW z dotacją na innowacyjny bezzałogowy system pomiarowy

Dofinansowanie na realizację tego przedsięwzięcia firma JSW Innowacje uzyskała pod koniec marca w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Efektem projektu AutoInvent będzie systemem akwizycji i analizy danych przestrzennych automatyzujący proces inwentaryzacji, modelowania i obliczania objętości składowisk węgla w czasie quasi rzeczywistym. Głównym celem przedsięwzięcia jest poprawienie dokładności i jakości danych pomiarowych uzyskiwanych podczas inwentaryzacji oraz skrócenie czasu realizacji pomiaru, obliczeń i przygotowania raportu z inwentaryzacji składu.

Poprawa dokładności i jakości zostanie osiągnięta poprzez wykonywanie pomiarów z powietrza przy zastosowaniu platform bezzałogowych i technik fotogrametrii oraz skanowania laserowego. Skrócenie czasu realizacji zadania zapewni natomiast automatyzacja procesu przetwarzania danych pomiarowych i generowania raportu.

W ramach projektu powstanie kompletny system automatycznie dostarczajÄ…cy raporty o iloÅ›ci wÄ™gla na skÅ‚adowisku. BÄ™dÄ… one gotowe w kilka godzin od wydania zlecenia. Automatyczny start drona nastÄ…pi z lÄ…dowiska – stacji, w której przechowywany bÄ™dzie dron. LÄ…dowisko bÄ™dzie automatycznie zamykane kopuÅ‚Ä… otwieranÄ… wyÅ‚Ä…cznie przed startem i lÄ…dowaniem drona. WewnÄ…trz stacji znajdować siÄ™ bÄ™dzie system automatycznego Å‚adowania baterii drona oraz system klimatyzacji zapewniajÄ…cy staÅ‚Ä… temperaturÄ™ i wilgotność odpowiedniÄ… dla przechowywania czuÅ‚ych urzÄ…dzeÅ„ pomiarowych i elektronicznych.

Jak tłumaczy spółka, zapewnienie dokładnego wyniku inwentaryzacji odbywać się będzie dzięki innowacyjnej metodzie pomiarowej. Pomiar dokonywany będzie poprzez integrację danych fotogrametrycznych z kamer wysokiej rozdzielczości oraz skanowania laserowego. Określanie pozycji drona z dokładnością kilku centymetrów będzie możliwe poprzez połączenie technologii GNSS RTN z tachimetrycznym pozycjonowaniem laserowym. Fuzja danych ze wszystkich wspomnianych metod pozwoli na określenie ilości węgla na składowisku z dokładnością do 0,05%. Obliczenie i opracowywanie raportu odbywać się będzie automatycznie po powrocie drona do stacji. Zebrane dane pomiarowe zostaną przesłane do serwerów z zainstalowanym oprogramowaniem do przetwarzania i analizy uzyskanych informacji

Możliwość wykonywania lotów automatycznych będzie zagwarantowana dzięki współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego oraz Polską Agencją Żeglugi Powietrznej mająca na celu opracowanie pierwszego na świecie systemu automatycznej rezerwacji przestrzeni powietrznej do wykonywania autonomicznych lotów dronów. Obszar pomiarowy zabezpieczony zostanie zgodnie z koncepcjąU-Space poprzez geofencing, czyli wirtualne ogrodzenie o ściśle określonych wymiarach i rozmieszczeniu w przestrzeni. Zostanie to zrealizowane między innymi poprzez rozmieszczenie odbiorników ADS-B wokół obszaru, nad którym wykonywany jest lot, co pozwoli na automatyczne śledzenie aktualnego położenia drona i przesyłanie tej informacji do pozostałych użytkowników przestrzeni powietrznej.

Badania oraz demonstracje systemu będą realizowane na terenie tworzonego przez JSW Innowacje Narodowego Obszaru Testowego Technologii Autonomicznych, który zostanie wyznaczony w ramach rewitalizacji wybranej kopalni JSW. Planuje się, że pod koniec czerwca tego roku możliwe będą pierwsze próby systemu pilotażowego.

Projekt AutoInvent zakończy się wdrożeniem kompletnego systemu automatycznej akwizycji i analizy danych przestrzennych.

Źródło: JSW Innowacje

Aktualne zestawienie geodezyjnych dronów oraz aplikacji do przetwarzania zdjęć do chmury punktów i modeli 3D można znaleźć w bezpłatnym niezbędniku DRONY DLA GEODETY


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS