|2018-04-09|
Geodezja, GIS, Teledetekcja, Firma
JSW z dotacją na innowacyjny bezzałogowy system pomiarowy
Spółka JSW Innowacje (stanowiąca zaplecze badawczo-rozwojowe dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej) rozpoczęła realizację projektu AutoInvent. Dzięki integracji różnych technologii pomiarowych na bezzałogowej platformie pomoże on zautomatyzować obliczanie objętości składowisk.
Dofinansowanie na realizację tego przedsięwzięcia firma JSW Innowacje uzyskała pod koniec marca w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Efektem projektu AutoInvent będzie systemem akwizycji i analizy danych przestrzennych automatyzujący proces inwentaryzacji, modelowania i obliczania objętości składowisk węgla w czasie quasi rzeczywistym. Głównym celem przedsięwzięcia jest poprawienie dokładności i jakości danych pomiarowych uzyskiwanych podczas inwentaryzacji oraz skrócenie czasu realizacji pomiaru, obliczeń i przygotowania raportu z inwentaryzacji składu.
Poprawa dokładności i jakości zostanie osiągnięta poprzez wykonywanie pomiarów z powietrza przy zastosowaniu platform bezzałogowych i technik fotogrametrii oraz skanowania laserowego. Skrócenie czasu realizacji zadania zapewni natomiast automatyzacja procesu przetwarzania danych pomiarowych i generowania raportu.
W ramach projektu powstanie kompletny system automatycznie dostarczajÄ…cy raporty o iloÅ›ci wÄ™gla na skÅ‚adowisku. BÄ™dÄ… one gotowe w kilka godzin od wydania zlecenia. Automatyczny start drona nastÄ…pi z lÄ…dowiska – stacji, w której przechowywany bÄ™dzie dron. LÄ…dowisko bÄ™dzie automatycznie zamykane kopuÅ‚Ä… otwieranÄ… wyÅ‚Ä…cznie przed startem i lÄ…dowaniem drona. WewnÄ…trz stacji znajdować siÄ™ bÄ™dzie system automatycznego Å‚adowania baterii drona oraz system klimatyzacji zapewniajÄ…cy staÅ‚Ä… temperaturÄ™ i wilgotność odpowiedniÄ… dla przechowywania czuÅ‚ych urzÄ…dzeÅ„ pomiarowych i elektronicznych.
Jak tłumaczy spółka, zapewnienie dokładnego wyniku inwentaryzacji odbywać się będzie dzięki innowacyjnej metodzie pomiarowej. Pomiar dokonywany będzie poprzez integrację danych fotogrametrycznych z kamer wysokiej rozdzielczości oraz skanowania laserowego. Określanie pozycji drona z dokładnością kilku centymetrów będzie możliwe poprzez połączenie technologii GNSS RTN z tachimetrycznym pozycjonowaniem laserowym. Fuzja danych ze wszystkich wspomnianych metod pozwoli na określenie ilości węgla na składowisku z dokładnością do 0,05%. Obliczenie i opracowywanie raportu odbywać się będzie automatycznie po powrocie drona do stacji. Zebrane dane pomiarowe zostaną przesłane do serwerów z zainstalowanym oprogramowaniem do przetwarzania i analizy uzyskanych informacji
Możliwość wykonywania lotów automatycznych będzie zagwarantowana dzięki współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego oraz Polską Agencją Żeglugi Powietrznej mająca na celu opracowanie pierwszego na świecie systemu automatycznej rezerwacji przestrzeni powietrznej do wykonywania autonomicznych lotów dronów. Obszar pomiarowy zabezpieczony zostanie zgodnie z koncepcjąU-Space poprzez geofencing, czyli wirtualne ogrodzenie o ściśle określonych wymiarach i rozmieszczeniu w przestrzeni. Zostanie to zrealizowane między innymi poprzez rozmieszczenie odbiorników ADS-B wokół obszaru, nad którym wykonywany jest lot, co pozwoli na automatyczne śledzenie aktualnego położenia drona i przesyłanie tej informacji do pozostałych użytkowników przestrzeni powietrznej.
Badania oraz demonstracje systemu będą realizowane na terenie tworzonego przez JSW Innowacje Narodowego Obszaru Testowego Technologii Autonomicznych, który zostanie wyznaczony w ramach rewitalizacji wybranej kopalni JSW. Planuje się, że pod koniec czerwca tego roku możliwe będą pierwsze próby systemu pilotażowego.
Projekt AutoInvent zakończy się wdrożeniem kompletnego systemu automatycznej akwizycji i analizy danych przestrzennych.
Źródło: JSW Innowacje
|