|2018-04-18|
Geodezja, Prawo
Ministerstwo zapowiada zmiany w specustawie mieszkaniowej
W trakcie konsultacji społecznych projekt tzw. specustawy mieszkaniowej wzbudził sporo kontrowersji, dlatego jej autor, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zapowiada wprowadzenie w nim dogłębnych zmian.
fot. JP
|
|
|
|
|
|
Głównym celem proponowanych przepisów ma być ograniczenie barier administracyjno-prawnych w procesie budowy mieszkań i skrócenie procesu inwestycyjnego. Zmiany te mają przede wszystkim przyspieszyć realizację rządowego programu „Mieszkanie+”. Kontrowersje w tym projekcie budzi przede wszystkim zapis, zgodnie z którym do inwestycji mieszkaniowych (mają to być minimum 2 budynki mieszkalne wielorodzinne o łącznej liczbie lokali nie mniejszej niż 50 bądź 25 budynków mieszkalnych jednorodzinnych) nie będzie się stosowało zapisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji właśnie opublikowano uwagi zgłoszone do tego projektu w toku konsultacji społecznych – wpłynęło ich łącznie blisko półtora tysiąca (swoje propozycje zgłosiło również Stowarzyszenie Geodetów Polskich). W uwagach padają m.in. propozycje, by specustawy nie procedować w oderwaniu od Kodeksu urbanistyczno-budowlanego oraz tzw. ustawy inwestycyjnej. Przypomnijmy, że oba te projekty zakładają istotne zmiany w prawie geodezyjnym, choć ich procedowanie zostało tymczasowo wstrzymane.
MIiR deklaruje, że część uwag zgłoszonych w toku konsultacji z pewnością uwzględni w specustawie. „Na pewno będziemy mocniej doregulowywać partycypację społeczną. Zwiększymy udział strony społecznej w procesie wydawania zgody na lokalizację inwestycji mieszkaniowej. Można to na przykład zrobić poprzez wprowadzenie mechanizmu, zgodnie z którym zgoda będzie wydawana jako uchwała rady gminy (teraz w projekcie są 2 tryby). Rozważamy doregulowanie przepisów dotyczących koncepcji urbanistyczno-architektonicznej, w tym m.in. wprowadzenie obowiązku dołączenia koncepcji na etapie składania wniosku przez inwestora i udział przedstawiciela władzy wykonawczej i stanowiącej gminy w zespole oceniającym konkurs. Będzie zróżnicowanie standardów lokalizacji w zależności od wielkości miejscowości. Ustawa będzie określać minimalne standardy lokalizacji, ale rada gminy będzie mogła narzucić bardziej rygorystyczne standardy w uchwale o zgodzie na realizację inwestycji. Pojawi się większe zróżnicowanie inwestycji, które będą realizowane na podstawie ustawy w zależności od wielkości miejscowości, co umożliwi włączenie mniejszych inwestycji. Zastanawiamy się także nad wprowadzeniem okresu obowiązywania ustawy – 10 lat” – deklaruje resort rozwoju.
Postulaty zmian w ustawie inwestycyjnej mają być dyskutowane na konferencji organizowanej przez MIiR. Odbędzie się ona 25 kwietnia. Zgłoszenia udziału przyjmowane są drogą elektroniczną na adres Natalia.Doiczman@mr.gov.pl.
JK
|