Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-04-18| Geodezja, Prawo

Ministerstwo zapowiada zmiany w specustawie mieszkaniowej

W trakcie konsultacji społecznych projekt tzw. specustawy mieszkaniowej wzbudził sporo kontrowersji, dlatego jej autor, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zapowiada wprowadzenie w nim dogłębnych zmian.


Ministerstwo zapowiada zmiany w specustawie mieszkaniowej <br />
fot. JP
fot. JP

Głównym celem proponowanych przepisów ma być ograniczenie barier administracyjno-prawnych w procesie budowy mieszkań i skrócenie procesu inwestycyjnego. Zmiany te mają przede wszystkim przyspieszyć realizację rządowego programu „Mieszkanie+”. Kontrowersje w tym projekcie budzi przede wszystkim zapis, zgodnie z którym do inwestycji mieszkaniowych (mają to być minimum 2 budynki mieszkalne wielorodzinne o łącznej liczbie lokali nie mniejszej niż 50 bądź 25 budynków mieszkalnych jednorodzinnych) nie będzie się stosowało zapisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji właśnie opublikowano uwagi zgłoszone do tego projektu w toku konsultacji społecznych – wpłynęło ich łącznie blisko półtora tysiąca (swoje propozycje zgłosiło również Stowarzyszenie Geodetów Polskich). W uwagach padają m.in. propozycje, by specustawy nie procedować w oderwaniu od Kodeksu urbanistyczno-budowlanego oraz tzw. ustawy inwestycyjnej. Przypomnijmy, że oba te projekty zakładają istotne zmiany w prawie geodezyjnym, choć ich procedowanie zostało tymczasowo wstrzymane.

MIiR deklaruje, że część uwag zgłoszonych w toku konsultacji z pewnością uwzględni w specustawie. „Na pewno będziemy mocniej doregulowywać partycypację społeczną. Zwiększymy udział strony społecznej w procesie wydawania zgody na lokalizację inwestycji mieszkaniowej. Można to na przykład zrobić poprzez wprowadzenie mechanizmu, zgodnie z którym zgoda będzie wydawana jako uchwała rady gminy (teraz w projekcie są 2 tryby). Rozważamy doregulowanie przepisów dotyczących koncepcji urbanistyczno-architektonicznej, w tym m.in. wprowadzenie obowiązku dołączenia koncepcji na etapie składania wniosku przez inwestora i udział przedstawiciela władzy wykonawczej i stanowiącej gminy w zespole oceniającym konkurs. Będzie zróżnicowanie standardów lokalizacji w zależności od wielkości miejscowości. Ustawa będzie określać minimalne standardy lokalizacji, ale rada gminy będzie mogła narzucić bardziej rygorystyczne standardy w uchwale o zgodzie na realizację inwestycji. Pojawi się większe zróżnicowanie inwestycji, które będą realizowane na podstawie ustawy w zależności od wielkości miejscowości, co umożliwi włączenie mniejszych inwestycji. Zastanawiamy się także nad wprowadzeniem okresu obowiązywania ustawy – 10 lat” – deklaruje resort rozwoju.

Postulaty zmian w ustawie inwestycyjnej mają być dyskutowane na konferencji organizowanej przez MIiR. Odbędzie się ona 25 kwietnia. Zgłoszenia udziału przyjmowane są drogą elektroniczną na adres Natalia.Doiczman@mr.gov.pl.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Raczki Elbląskie w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama