Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-03-30| Geodezja, Prawo, Instytucje

SGP o specustawie mieszkaniowej

Stowarzyszenie Geodetów Polskich przedstawiło swoje uwagi do projektu tzw. specustawy mieszkaniowej.


SGP o specustawie mieszkaniowej

Głównym celem proponowanych przepisów ma być ograniczenie barier administracyjno-prawnych w procesie budowy mieszkań i skrócenie procesu inwestycyjnego. Zmiany te mają przede wszystkim przyspieszyć realizację rządowego programu „Mieszkanie+”.

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych zapisów projektu specustawy mieszkaniowej jest wyłączenie inwestycji mieszkaniowych spod przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Pozwoli to zatem np. lokalizować takie inwestycje wbrew zapisom obowiązujących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. SGP jest przeciwne takiemu zapisowi. W przesłanych uwagach podkreśla, że MPZP jest aktem prawa, nie powinno być zatem wyjątków i obejścia tego prawa. Skoro w Kodeksie urbanistyczno-budowlanym planuje się w pewnych przypadkach przyspieszenie procedury planistycznej (plan uproszczony, plan na koszt inwestora), to może warto rozważyć zmianę takiego MPZP w przyspieszonej procedurze – sugeruje SGP.

Stowarzyszenie zwraca także uwagę na zapis przewidujący, że wniosek o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej ma zawierać określenie granic terenu objętego wnioskiem na kopii mapy zasadniczej lub ewidencyjnej. W ocenie SGP z tego przepisu należy wykreślić mapę ewidencyjną. „Inwestycje mieszkaniowe określone ww. projektem ustawy mogą burzyć dotychczasowy układ służebności drogowych i być źródłem konfliktów oraz ponoszenia dodatkowych kosztów przez osoby, które korzystają z tych służebności. W tym celu organ wydający zgodę na inwestycję mieszkaniową powinien mieć przygotowany materiał o przebiegach służebności. Bezpieczeństwo inwestycyjne zapewni tylko kopia aktualnej mapy zasadniczej” – zwraca uwagę organizacja.

Projekt specustawy przewiduje ponadto, że przed złożeniem wniosku o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej inwestor występuje o opinię „właściwego dla proponowanej lokalizacji inwestycji organu prowadzącego kataster nieruchomości - w zakresie kolizji przebiegu planowanej inwestycji z uzbrojeniem terenu”. Zdaniem SGP zapis ten należy powiązać z naradami koordynacyjnymi uregulowanymi w Prawie geodezyjnym i kartograficznym.

Organizacja zwraca również uwagę, że ważnym problemem obecnych przepisów jest brak możliwości oznaczania nazwami ulic dróg wewnętrznych, a co za tym idzie, również tworzenia uporządkowanej numeracji adresowej, która ma bardzo istotne znaczenie dla utrzymania ładu przestrzennego, ale przede wszystkim jest istotna dla służb ratunkowych w kontekście czasu dotarcia do miejsc interwencji, który powinien być zminimalizowany. Watro więc – zdaniem SGP – wprowadzić stosowne zmiany w specustawie mieszkaniowej.

Pełna lista uwag SGP

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Akademia INSPIRE w Norwegii
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama