wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Akademia INSPIRE w Norwegii
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-03-22| Geodezja, Edukacja, Ludzie

Zmarł prof. Marcin Barlik [aktualizacja]

22 marca w wieku 73 lat zmarł nagle prof. Marcin Barlik, wieloletni pracownik Wydziału Geodezji i Kartografii PW oraz Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, wybitny uczony i wychowawca wielu pokoleń geodetów.


Zmarł prof. Marcin Barlik [aktualizacja] <br />
fot. Stanisław Nazalewicz
fot. Stanisław Nazalewicz

Marcin Barlik urodził się 11 listopada 1944 r. w Bydgoszczy. Studia wyższe na Politechnice Warszawskiej, na Wydziale Geodezji i Kartografii ukończył w czerwcu 1968 r., uzyskując dyplom magistra inżyniera geodety ze specjalnością geodezyjnych pomiarów podstawowych. Po krótkim stażu asystenckim na Politechnice Warszawskiej 1 marca 1969 r. został zatrudniony na stanowisku asystenta. Później zajmował kolejno stanowiska: starszego asystenta, adiunkta, docenta, profesora nadzwyczajnego i profesora zwyczajnego.
Od 1970 r. prowadził również zajęcia dydaktyczne ze słuchaczami Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, najpierw na Wydziale Inżynierii, Chemii i Fizyki Technicznej, a później na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji. Był członkiem rady naukowej tego wydziału.
Stopień naukowy doktora nauk technicznych uzyskał w 1976 r. (tytuł rozprawy: „Problem redukcji grawimetrycznych dla badania rzeczywistych odchyleń pionu w terenach górskich”), a doktora habilitowanego – w 1983 r. (tytuł rozprawy: „Koncepcja wykorzystania quasi-geoidy wygładzonej w procesie opracowania obserwacji geodezyjnych i astronomicznych”). W 1995 r. prezydent Rzeczpospolitej Polskiej nadał mu tytuł naukowy profesora nauk technicznych

Na Politechnice Warszawskiej pełnił wiele funkcji, w tym: zastępcy dyrektora ds. dydaktycznych Instytutu Geodezji Wyższej i Astronomii Geodezyjnej, zastępcy dyrektora ds. naukowych tego Instytutu (dwie kadencje), prodziekana ds. naukowych Wydziału Geodezji i Kartografii (cztery kadencje) i kierownika Katedry Geodezji i Astronomii Geodezyjnej.
W latach 2009-2016 był przewodniczącym Komitetu Geodezji PAN.
Prof. Barlik jest autorem lub współautorem pięciu bardzo cenionych podręczników akademickich z zakresu geodezji fizycznej, grawimetrii geodezyjnej i geofizyki geodezyjnej, opublikował ponad 120 artykułów naukowych w czasopismach o zasięgu międzynarodowym, z których kilkanaście ukazało się w naukowej prasie zagranicznej – niemiecko- i anglojęzycznej.
Był cenionym nauczycielem akademickim, prowadził na Politechnice Warszawskiej wykłady, ćwiczenia audytoryjne, laboratoryjne i projektowe m.in. z przedmiotów: geodezja wyższa, geodezja fizyczna i grawimetria geodezyjna, geodynamika, geofizyka ogólna i poszukiwawcza.
Prof. Marcin Barlik został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 r. został doktorem honoris causa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

„Jestem geodetą fizycznym, interesują mnie fizyczne problemy geodezji. Natomiast gdybym miał określić [swoją główną – red.] cechę charakteru, to »pamiętliwość«. Jestem zodiakalnym Skorpionem, a one mają to do siebie. (…) Lubię obserwować przyrodę, lubię przestrzeń. Szczególnie być nad morzem. Poza tym tkwi we mnie prozaiczna ciekawość świata, co tam jest za tą górką? Oczywiście, jeśli tylko mogę, wybieram się w teren” – mówił o sobie prof. Marcin Barlik w wywiadzie udzielonym GEODECIE w 2014 r.
Pełną treść wywiadu można znaleźć w jubileuszowej publikacji pt. „Poczet Profesorów”.

Msza święta żałobna zostanie odprawiona w środę 4 kwietnia o godz. 12.00 w Kościele Św. Anny w Wilanowie (ul. Kolegiacka 1a), po czym nastąpi odprowadzenie urny z Prochami na Cmentarz w Wilanowie

DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
był najlepszy nie spotkałem na uczelni człowieka, bardziej zasługującego na tytuł profesora. Nie mam na tyle wiedzy by oceniać Pana Marcina merytorycznie ale jego stosunek do studentów był doskonały. Jego autorytet w przewodzeniu grupie był tak naturalny, że czułem się na zajęciach jak z dobrym (aczkolwiek czasem wymagającym) wujkiem.

RIP RIP

smutne Profesor zwyczajny ale też zwyczajny człowiek, będzie nam Go brakowało

Olbrzymi smutek Bardzo mi szkoda p. Barlika i że tak nagle odszedł :( Był dla mnie super promotorem i wykładowcą. Miał pasję do swojej dziedziny, był dowcipny, ciepły i miał niepowtarzalne podejście do studenta. Bardzo miło i przyjemnie się z nim rozmawiało, a jeszcze kilka miesięcy temu widziałem prof. z uśmiechem na twarzy. Najmilej go wspominam ze wszystkich prowadzących ze studiów. Najszczersze kondolencje, pozostanie mi w pamięci do końca życia

[*] Wielki sumetek mnie przeszył. Wspominam Profesora jak najlepiej. Pisałam u niego pracę magisterską. To był człowiek nie tylko niesamowicie inteligentny, ale przede wszystkim miał wielkie poczucie humoru.

... Był to człowiek spokojny, przesympatyczny, z poczuciem humoru i ponadprzeciętnej wysokiej kulturze osobistej, mimo posiadanego tytułu profesorskiego nie wywyższający się, normalny... Bardzo szkoda Profesorze, że tak szybko i nagle odeszłeś... Pozostaniesz na zawsze w pamięci...

Smutny dzień dla geodezji Najszczersze kondolencje dla rodziny i współpracowników. Prawdziwy profesor od nas odszedl... Wielka szkoda

Odpoczywaj w pokoju... Odszedł wielki uczony, wspaniały profesor z niepowtarzalnym poczuciem humoru, i niesamowitą prawdziwą pasją. Odpoczywaj w pokoju Promotorze mojej pracy magisterskiej na PW...

:( mimo iż Pan profesor miał bardzo trudny przedmiot, naprawdę starał się dotrzeć z nim do studentów i by go zrozumieli najlepiej jak potrafili. Do tego był wspaniałym i dowcipnym człowiekiem :) bardzo mile go wspominam... Chyba mój ulubiony wykładowca podczas całych studiów na WAT.

Wielka strata Pomimo, że Profesor przekazywał wiedzę, którą ciężko było zrozumieć to i tak chodziliśmy do Niego na wykłady, bo był przesympatyczny i ciepły... coraz mniej takich ludzi jest na uczelniach.. duży szok i wielki smutek :(

R.I.P. Odszedł na drugą stronę życia Wspaniały Człowiek o wielkim sercu. Do zobaczenia Panie Profesorze!

:( bardzo smutna wiadomość. Czy wiadomo gdzie i kiedy odbędzie się pogrzeb?

:( :(

prof. Barlik Świetny specjalista, ale przede wszystkim wspaniały i dobry człowiek, z ludzkim podejściem do studenta oraz niesamowitym poczuciem humoru.. Będzie brakować pana Profesora

Niemożliwe W dniu dzisiejszym umarła polska geodezja fizyczna i grawimetria. Wraz z nim odeszła wiedza, której chyba nikt inny nie posiadał. Szok i niedowierzanie.

AAA Jeden z nielicznych profesorów, który pomimo posiadanych tytułów ciągle pozostał zwykłym człowiekiem ... dla studentów i współpracowników.

Profesor Wspaniały nauczyciel i naukowiec. Wielka szkoda.

17 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt