Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2018-03-22 | Geodezja, Edukacja, Ludzie

Zmarł prof. Marcin Barlik [aktualizacja]

22 marca w wieku 73 lat zmarł nagle prof. Marcin Barlik, wieloletni pracownik Wydziału Geodezji i Kartografii PW oraz Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, wybitny uczony i wychowawca wielu pokoleń geodetów.


Ilustracja: Zmarł prof. Marcin Barlik [aktualizacja] <br />
fot. Stanisław Nazalewicz
fot. Stanisław Nazalewicz

Marcin Barlik urodził się 11 listopada 1944 r. w Bydgoszczy. Studia wyższe na Politechnice Warszawskiej, na Wydziale Geodezji i Kartografii ukończył w czerwcu 1968 r., uzyskując dyplom magistra inżyniera geodety ze specjalnością geodezyjnych pomiarów podstawowych. Po krótkim stażu asystenckim na Politechnice Warszawskiej 1 marca 1969 r. został zatrudniony na stanowisku asystenta. Później zajmował kolejno stanowiska: starszego asystenta, adiunkta, docenta, profesora nadzwyczajnego i profesora zwyczajnego.
Od 1970 r. prowadził również zajęcia dydaktyczne ze słuchaczami Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, najpierw na Wydziale Inżynierii, Chemii i Fizyki Technicznej, a później na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji. Był członkiem rady naukowej tego wydziału.
Stopień naukowy doktora nauk technicznych uzyskał w 1976 r. (tytuł rozprawy: „Problem redukcji grawimetrycznych dla badania rzeczywistych odchyleń pionu w terenach górskich”), a doktora habilitowanego – w 1983 r. (tytuł rozprawy: „Koncepcja wykorzystania quasi-geoidy wygładzonej w procesie opracowania obserwacji geodezyjnych i astronomicznych”). W 1995 r. prezydent Rzeczpospolitej Polskiej nadał mu tytuł naukowy profesora nauk technicznych

Na Politechnice Warszawskiej pełnił wiele funkcji, w tym: zastępcy dyrektora ds. dydaktycznych Instytutu Geodezji Wyższej i Astronomii Geodezyjnej, zastępcy dyrektora ds. naukowych tego Instytutu (dwie kadencje), prodziekana ds. naukowych Wydziału Geodezji i Kartografii (cztery kadencje) i kierownika Katedry Geodezji i Astronomii Geodezyjnej.
W latach 2009-2016 był przewodniczącym Komitetu Geodezji PAN.
Prof. Barlik jest autorem lub współautorem pięciu bardzo cenionych podręczników akademickich z zakresu geodezji fizycznej, grawimetrii geodezyjnej i geofizyki geodezyjnej, opublikował ponad 120 artykułów naukowych w czasopismach o zasięgu międzynarodowym, z których kilkanaście ukazało się w naukowej prasie zagranicznej – niemiecko- i anglojęzycznej.
Był cenionym nauczycielem akademickim, prowadził na Politechnice Warszawskiej wykłady, ćwiczenia audytoryjne, laboratoryjne i projektowe m.in. z przedmiotów: geodezja wyższa, geodezja fizyczna i grawimetria geodezyjna, geodynamika, geofizyka ogólna i poszukiwawcza.
Prof. Marcin Barlik został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 r. został doktorem honoris causa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

„Jestem geodetą fizycznym, interesują mnie fizyczne problemy geodezji. Natomiast gdybym miał określić [swoją główną – red.] cechę charakteru, to »pamiętliwość«. Jestem zodiakalnym Skorpionem, a one mają to do siebie. (…) Lubię obserwować przyrodę, lubię przestrzeń. Szczególnie być nad morzem. Poza tym tkwi we mnie prozaiczna ciekawość świata, co tam jest za tą górką? Oczywiście, jeśli tylko mogę, wybieram się w teren” – mówił o sobie prof. Marcin Barlik w wywiadzie udzielonym GEODECIE w 2014 r.
Pełną treść wywiadu można znaleźć w jubileuszowej publikacji pt. „Poczet Profesorów”.

Msza święta żałobna zostanie odprawiona w środę 4 kwietnia o godz. 12.00 w Kościele Św. Anny w Wilanowie (ul. Kolegiacka 1a), po czym nastąpi odprowadzenie urny z Prochami na Cmentarz w Wilanowie

DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Marcin Barlik: Grawimetria moja miłość

W kwietniowym wydaniu GEODETY otwieramy „Poczet profesorów”, czyli cykl rozmów z okazji...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
do 1884 r. przyspieszenie siły ciężkości pomierzono tylko w 122 punktach globu?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Adam Żurowski (1929-2016)

Adam Żurowski (1929-2016)
Wieloletni pracownik Politechniki Gdańskiej, specjalista w zakresie geodezji inżynieryjnej oraz pomiarów kontrolnych w budownictwie. Urodził się 3 marca 1929 r. we Lwowie. W 1949 r. po zdaniu matury w Liceum Ogólnokształcącym im. St. Żeromskiego w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1572

1572
Ukazał się pierwszy tom atlasu miast "Civitates Orbis Terrarum" Georga Brauna (1541-1622) i Franza Hogenberga (1535-90), w którym przedstawiono plany 530 miast. Braun był wydawcą i autorem tekstu, Hogenberg wydawcą i rytownikiem. W atlasie...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2