Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-03-16| Mapy

Plan Warszawy 1825

Opracowania Korpusu Inżynierów Wojskowych i jego kontynuatorów to wybitne dzieła kartografii warszawskiej, szczegółowo dokumentujące zmiany przestrzeni miejskiej od 1822 do 1859 roku. Plan stolicy z 1825 roku, o którym w marcowym wydaniu GEODETY pisze dr Paweł E. Weszpiński, jest przykładem najwyższego kunsztu pomiarowego, kartograficznego i estetycznego.


Plan Warszawy 1825 <br />
Fragment środkowego arkusza planu z 1825 r.
Fragment środkowego arkusza planu z 1825 r.
Niedawno ukazała się kolejna, czwarta już publikacja Muzeum Warszawy z serii „Plany Warszawy ze zbiorów kartograficznych Muzeum Warszawy”. W ramach tej serii prezentowane są zbiory tej placówki oraz omawiane dzieje kartografii stolicy. Tym razem do rąk czytelnika trafia historyczno-kartograficzna opowieść o planie z 1825 roku opracowanym i wydanym przez Korpus Inżynierów Wojskowych. Zgodnie z założeniami serii na publikację składają się: esej historyczny o Warszawie z okresu powstania planu, historyczno-kartograficzna analiza opracowania, jego reprint, plan będący wynikiem kalibracji reprodukowanego dzieła Korpusu i współczesnego planu miasta, a także wykaz wybranych obiektów widocznych na planie wraz z przybliżającymi je notami historycznymi. (...)

Gdy w 2016 r. rozpoczęły się prace nad przygotowaniem publikacji, wszystko wskazywało na to, że książka będzie opowieścią o ręcznie kolorowanym egzemplarzu pierwszego wydania planu z 1822 r. Po analizie treści opracowania znajdującego się w zbiorach Muzeum okazało się, że mamy do czynienia z nieznanym dotąd wydaniem planu z 1825 r., znacznie różniącym się pod względem treści i aktualności od tego z 1822 r. I choć w ten sposób należało odejść nieco od pierwotnych założeń (czyli przedstawienia pierwszego wydania planu oraz – w jego kontekście – kolejnych opracowań Korpusu i jego kontynuatorów), to jednak omówienie wydania nieprzywoływanego wcześniej w literaturze przedmiotu wydaje się szczególnie cenne i interesujące.

• O Korpusie Inżynierów Wojskowych

Działalność kartograficzna Korpusu Inżynierów Wojskowych, mówiąc w pewnym uproszczeniu, koncentrowała się na kartowaniu miast i twierdz Królestwa Polskiego doby konstytucyjnej (1815-1831), w tym oczywiście również Warszawy. Przy czym opracowanie planów miejskich było odpowiedzią na działania rządowe zmierzające do porządkowania i regulacji miast obszaru Królestwa. Powstające w tym czasie przepisy prawne, odpowiadając na bieżące potrzeby zarówno poszczególnych miast, jak i całego państwa, uwzględniały zagadnienia kartowania. Mówiły o konieczności gromadzenia istniejących opracowań i prowadzenia prac pomiarowych oraz opracowania nowych, aktualnych i wiarygodnych planów.

Korzeni Korpusu upatrywać można jeszcze w okresie Księstwa Warszawskiego (1807-1815), kiedy to na wzór struktur armii napoleońskiej utworzono Korpus Inżynierów. Od 1809 roku kierował nim Jan Pelletier, a w marcu 1809 r. dyrektorem generalnym Korpusu został Jan Chrzciciel Mallet. Po Kongresie Wiedeńskim i utworzeniu Królestwa Polskiego na czele Korpusu stanął J. Ch. Mallet. Kierowanie Biurem Topograficznym spoczęło początkowo w rękach Mikołaja Rougeta, zaś od 1820 r. – Józefa Koriota...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową

• Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

|2018-03-14| Granica granicy nierówna

Jak herbata od mieszania nie robi się słodsza, tak granice ewidencyjne od samego dyskutowania nie zamienią się w granice ...


wiadomości

    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-02-20 | WROCŁAW | Seminarium naukowe IGiG
IGiG zaprasza na seminarium naukowe, które odbędzie się dnia 20.02.2025 r. (czwartek) o godzinie ...
więcej
2025-03-06 | WARSZAWA | Aktualne wyzwania i zasady realizacji scaleń gruntów z uwzględnieniem zarządzania zasobami wodnymi
Zgłoszenia należy nadsyłać do 4 marca 2025 r. przez formularz na stronie wydarzenia.
więcej
2025-03-07 | KOSZALIN | Uroczyste przekazanie do zasobu archiwów państwowych osmienastowiecznej mapy Pomorza i Meklemburgii
7 marca o godzinie 17.00 w Archigalerii na terenie Archiwum Państwowego w Koszalinie (ul. Marii ...
więcej
2025-03-21 | KRAKÓW | Konferencja Naukowo-Techniczna: Historyczne znaki graniczne i geodezyjne - zabytki techniki?
Konferencja odbędzie się w dniach 21-22 marca 2025 r. w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym Zamku ...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI | 25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez ...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ | Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz ...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skanowanie szlaku kolejowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
pierwszy „Konkurs wiedzy geodezyjnej i kartograficznej” odbył się w 1979 r. w Lublinie?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Cezary Lipert (1920-1987)

Cezary  Lipert  (1920-1987)
Urodził się 23 maja 1920 roku w Rogóżnem koło Lubartowa (Podlaskie). W 1941 roku ukończył szkołę średnią we Lwowie. W czasie wojny pracował w Kostopolu (na Wołyniu) w hucie szkła, następnie w mleczarni i składnicy nasion. Za działalność podziemną ...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1692

1692
Wilhelm Gottfried Leibnitz (1646-1716), filozof i matematyk niemiecki, wprowadza pojęcie "współrzędna".
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama