Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-03-14| GNSS, Teledetekcja, Ludzie, Instytucje

POLSA wreszcie ma prezesa

13 marca premier Mateusz Morawiecki wręczył Grzegorzowi Bronie nominację na prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). Stanowisko to było nieobsadzone od blisko półtora roku.


POLSA wreszcie ma prezesa <br />
fot. MPiT/Twitter
fot. MPiT/Twitter

Agencję powołano w 2014 roku, a jej pierwszym prezesem został prof. Marek Banaszkiewicz – ówczesny dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN. We wrześniu 2016 r. premier Beata Szydło nie przyjęła sprawozdania zarządu POLSA, co było równoznaczne z odwołaniem prof. Banaszkiewicza ze stanowiska. Decyzję tę Ministerstwo Rozwoju tłumaczyło „niezadowoleniem z dotychczasowych dokonań POLSA”.

Jeszcze w tym samym miesiącu ogłoszono konkurs na jego następcę. 4 stycznia 2017 r. podano, że w toku naboru nie wyłoniono żadnego kandydata. 6 dni później ogłoszono kolejny konkurs, który również zakończył się fiaskiem. Ogłoszenie o trzecim naborze opublikowano 31 marca. Tym razem udało wyłonić się trzech kandydatów (prof. Józef Wiesław Modelski, dr Jakub Ryzenko i płk Piotr Suszyński), jednak spośród nich premier nie wskazała nowego prezesa agencji. Czwarty nabór ogłoszono 20 września. W jego wyniku w listopadzie wskazano trzech kandydatów: Jacka Borkowskiego, Adama Sowę i Grzegorza Bronę. Jak wynika z doniesień medialnych, tak długie perypetie z wyłanianiem prezesa POLSA to w głównej mierze efekt sporów w rządzie o to, który resort ma mieć największy wpływ na działania Agencji.

Dr Grzegorz Brona jest wykładowcą na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, a w latach 2009-2011 współpracował ze słynnym laboratorium CERN. Według danych Google Scholar z 2016 r. był on najczęściej cytowanym polskim naukowcem. Jest on także prezesem i współzałożycielem spółki Creotech Instruments. Jednym z głównych pół działalności tej firmy są właśnie technologie kosmiczne. Na liście jej projektów jest m.in. platforma EO Cloud udostępniająca w chmurze zobrazowania satelitarne, budowa usług DIAS dla Komisji Europejskiej, opracowanie platformy mikrosatelitów HyperSat czy skonstruowanie podzespołów dla fińskiego teledetekcyjnego satelity radarowego ICEYE. Od 2015 r. Grzegorz Brona jest także członkiem Rady POLSA.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama