Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-01-29| GIS, Teledetekcja, Software

Generowanie animacji ze zdjęć Sentinel-2

Rozwijany przez słoweńską firmę Synergise portal Seintinel-Hub przygotował narzędzie, które pozwala na generowanie animacji na podstawie zobrazowań z satelitów optycznych Sentinel-2.


Generowanie animacji ze zdjęć Sentinel-2

Na misję Sentinel-2 składają się dwa satelity orbitujące dokładnie po przeciwnych stronach Ziemi. Takie wzajemne ułożenie aparatów przekłada się na krótki czas rewizyty, który np. na równiku wynosi 5 dni. Pozwala to wykorzystać obrazy z tych satelitów do monitorowania zmian z wysoką częstotliwością. Można to robić tradycyjnie – przy użyciu statycznych obrazów, a można też iść z duchem czasu i opracować animację.

Serwis Sentinel Hub już od pewnego czasu oferuje narzędzia, które znacznie ułatwiają przygotowanie takiej prezentacji. Pozwalają one sprawnie wyszukać zobrazowania Sentinel-2 dla obszaru zainteresowania o określonym stopniu zachmurzenia oraz wykonane w zadanym przedziale czasowym, a następnie pobrać je przez usługę WMS lub WCS.

Pojawia się tu jednak problem z filtrowaniem zobrazowań wg stopnia zachmurzenia. Jeśli nasz obszar zainteresowania (AOI) jest znacznie mniejszy niż scena satelitarna, może się zdarzyć, że automatycznie odrzucimy scenę, na której akurat interesujące nas miejsce jest pozbawione chmur. Może być też na odwrót – AOI będzie pokryty chmurami, a reszta sceny będzie od nich wolna. Abstrahując od kwestii chmur, nasuwa się też pytanie, czy procesu generowania animacji nie dałoby się jeszcze bardziej uprościć?

Przykład użycia modułu do generowania animacji – budowa Tamy Wielkiego Odrodzenia w Etiopii

Specjaliści z Synegrise wyszli naprzeciw tym problemom i przygotowali specjalny moduł napisany w Pythonie. Pozwala on nie tylko oszacować pokrycie chmurami dla obszaru zainteresowania, ale także całkowicie zautomatyzować proces generowania animacji dla zadanego terenu.

By skorzystać z tego modułu, niezbędny jest pakiet bibliotek Pythona w wersji 3.5 lub nowszej, a także identyfikator użytkownika Sentinel Hub (można go uzyskać, zakładając darmowe konto testowe).

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama