Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-10-27| GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Edukacja, Software, Instytucje

Akademia Marynarki Wojennej otwiera laboratorium SIP

Dziś (27 października) na Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni zostanie otwarte laboratorium Militarnych Systemów Informacji Przestrzennej. W tej nowocześnie wyposażonej placówce studenci będą uczyć się m.in. zbierania i przetwarzania danych z dronów, tworzenia opracowań kartograficznych dla wojska czy programowania urządzeń mobilnych.


Akademia Marynarki Wojennej otwiera laboratorium SIP

Obiekt został wyposażony w 12 stanowisk studenckich oraz 2 dla wykładowcy i instruktora. Zainstalowano tu specjalistyczne oprogramowanie fotogrametryczne Pix4D, które pozwala przetwarzać zdjęcia pozyskane przez bezzałogowe maszyny latające do postaci ortofotomap czy modeli terenu. Studenci będą mieli do dyspozycji również oprogramowanie ArcGIS dostarczone przez Esri Polska.

Poza sprzętem komputerowym i specjalistycznym oprogramowaniem na wyposażeniu laboratorium będą również trzy wysokiej klasy drony marki DJI posiadające wysokorozdzielcze kamery 4K do gromadzenia danych fotogrametrycznych. Taki bezzałogowiec jest w stanie wykonywać pomiary w sposób autonomiczny przez ponad 40 minut. Zebrane w ten sposób dane będą wykorzystywane do tworzenia ortofotomap oraz trójwymiarowych zobrazowań terenu.

Za pomocą tego sprzętu i oprogramowania w otwieranym właśnie laboratorium studenci będą między innymi tworzyć elektroniczne mapy nawigacyjne (ENC), dodatkowe warstwy wojskowe (AML), numeryczne modele terenu oraz papierowe morskie mapy nawigacyjne.

Równie ważną pomocą dydaktyczną będzie środowisko programowania C++Builder 10.2 Tokyo Enterprise/Architect. Pomoże ono studentom zgłębić tajniki programowania urządzeń mobilnych oraz wykorzystania tej umiejętności w geomatyce, np. przy tworzeniu serwisów WMS (Web Map Service) lub WFS (Web Feature Service).

Źródło: AMW, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama