Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-09-15 | Geodezja, GIS, Firma, Software, Instytucje, Imprezy, Kataster

Prawo kontra innowacyjność

Jak wdrażać innowacje w administracji geodezyjnej mimo przepisów prawa często nienadążających za postępem? – zastanawiali się uczestnicy IV konferencji „Nowoczesne technologie w prowadzeniu PODGiK” (Jachranka k. Warszawy, 13-15 września).


Ilustracja: Prawo kontra innowacyjność <br />
Od lewej: Waldemar Izdebski i Zbigniew Malinowski (Geo-System) oraz Bartłomiej Stecki (MIB)
Od lewej: Waldemar Izdebski i Zbigniew Malinowski (Geo-System) oraz Bartłomiej Stecki (MIB)

W jej trakcie blisko 150 uczestników mogło zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami informatycznymi firmy Geo-System, która była organizatorem tego spotkania. W tym roku szczególną uwagę zwrócono na możliwość integracji systemu funkcjonującego w starostwie z wdrożonym przez Ministerstwo Cyfryzacji Profilem Zaufanym. Na razie jedyne tego typu wdrożenie Geo-System przeprowadził w powiecie mińskim i umożliwia tylko wydawanie przez internet wypisów z ewidencji gruntów i budynków. Co oczywiste, z opcji tej skorzystają wyłącznie osoby z Profilem Zaufanym, a tych jest tylko około miliona w całym kraju. Jak więc przyznał prezes Geo-Systemu Waldemar Izdebski, na razie korzyści z tego wdrożenia są skromne, ale ważne, że szlak został przetarty i teraz firma będzie działać na rzecz zwiększania użyteczności tego rozwiązania. Dodajmy, że wysiłki powiatu mińskiego w zakresie wykorzystania PZ doceniło Ministerstwo Cyfryzacji, przekazując podczas konferencji specjalny list gratulacyjny (więcej na ten temat).

W Jachrance omawiano również usługi zintegrowane wprowadzone sukcesywnie przez krajowych dostawców oprogramowania geodezyjnego. Na podstawie rozproszonych WMS-ów z poszczególnych powiatów i gmin oferują one w jednym miejscu dane dotyczące ewidencji gruntów i budynków, uzbrojenia terenu oraz zagospodarowania przestrzennego. Waldemar Izdebski zachęcał kolejne samorządy do dołączania do tej inicjatywy. Jak wyjaśniał, nie wymaga to z ich strony ani dużego wysiłku, ani znacznyh nakładów finansowych, a w prosty sposób zwiększa prestiż urzędu wśród mieszkańców i inwestorów.

Poza tym na konferencji można było się zapoznać z możliwościami magnetometrów, nowoczesnymi rozwiązaniami do archiwizacji zasobu geodezyjnego, innowacjami w zakresie płatności internetowych czy zagadnieniami z zakresu ochrony danych osobowych.

Choć tematem spotkania miały być innowacje technologiczne, dyskusja nieustannie schodziła na kwestie prawne. Waldemar Izdebski przypomniał, że pierwszą konferencję w Jachrance zorganizowano jako odpowiedź na kontrowersyjną nowelizację Prawa geodezyjnego i kartograficznego z 2014 roku. Przekonywał on wówczas, że wadliwe prawo to wbrew pozorom argument przemawiający za wdrażaniem nowoczesnych technologii w ODGiK-ach, choćby dlatego, że pomagają one odciążyć urzędników. Trzeba tylko interpretować prawo na korzyść innowacji. Niestety, w wielu powiatach tendencja jest odwrotna.

Po czterech latach, mimo licznych zapowiedzi reform w geodezji, w legislacji w zasadzie nic się nie zmieniło. Teraz jednak perspektywa nowego prawa wydaje się nieco bardziej realistyczna. Podczas pierwszego dnia konferencji główny geodeta kraju Grażyna Kierznowska zapowiedziała bowiem, że za 2-4 tygodnie opublikowany zostanie nowy projekt cennika do Pgik, który ma m.in. wprowadzić ryczałty za prace geodezyjne. Przypomnijmy, że był to jeden z dwóch tzw. postulatów z Jachranki sformułowanych jeszcze w 2014 r. i podpisanych przez ponad tysiąc osób.

O wiele dalej idące zmiany ma przynieść Kodeks urbanistyczno-budowlany. Mają one przede wszystkim usprawnić proces inwestycyjno-budowlany, choć korzyści z ich wprowadzenia powinni odczuć również wykonawcy geodezyjni, gdyż dotyczą np. szybszej obsługi prac w ODGiK-ach. Kiedy wejdą w życie, tego niestety nie wiadomo, gdyż prace nad kodeksem cały czas się opóźniają. Z tego powodu część środowiska geodezyjnego zwróciła się do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, które pracuje nad Kub, by najpilniejsze zmiany uchwalić, nie czekając na tę ustawę (więcej). Z powściągliwych wypowiedzi obecnego w Jachrance Bartłomieja Steckiego – zastępcy dyrektora Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji MIB, wynika, że część z tych postulatów ma szansę na szybszą ścieżkę legislacyjną. Szczegóły poznamy jednak dopiero za kilka tygodni.

Fotogaleria

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:



wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
1 listopada 1950 r. utworzono Katedrę i Zakład Kartografii na Uniwersytecie Warszawskim?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Czesław Kamela (1910-1992)
Urodził się 24 lipca 1910 r. w Dzierzkowicach na Lubelszczyźnie. Po ukończeniu w 1928 roku gimnazjum w Kraśniku rozpoczął studia na Oddziale Mierniczym Wydziału Inżynierii Lądowej i Wodnej Politechniki Lwowskiej. Studia ukończył w 1932 roku. W...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1968
Firma Wild z Heerbrugg (Szwajcaria) produkuje pierwszy dalmierz elektroniczny działający na zasadzie wiązki promieni podczerwonych - DI10 Distomat.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2