wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-09-14| GIS, Mapy, Teledetekcja

Mapy Google: błąd w modelowaniu czy poprawność polityczna?

Czy Google usuwa ze swoich modeli 3D kościelne krzyże? – pyta portal Niezależna.pl.


Mapy Google: błąd w modelowaniu czy poprawność polityczna?

Serwis przytacza doniesienia internautów z różnych stron świata, którzy zauważyli, że w modelach 3D dostępnych w serwisie Mapy Google oraz w aplikacji Google Earth wieże kościelne pozbawione są krzyży. Tak jest chociażby w przypadku kościoła przy pl. Zbawiciela w Warszawie (fot.). Nie znajdziemy również niektórych wolnostojących krzyży, np. na stołecznym placu Piłsudskiego. W ocenie części internautów to celowe działanie korporacji. Skoro modele te są generalnie bardzo szczegółowe, to dlaczego nie uwzględniają krzyży? – pytają.

Google twierdzi jednak, że jest to związane wyłączenie z specyfiką generowania modeli 3D na podstawie ukośnych zdjęć lotniczych. Jak w rozmowie z portalem WP Tech wyjaśnia rzecznik prasowy Google Polska Piotr Zalewski, ma to wynikać to z błędu w automatycznym mechanizmie modelowania budynków i dotyczy wszystkich elementów słabo widocznych na zdjęciach lotniczych, a więc nie tylko krzyży, ale również anten czy iglic w meczetach. Dodał, że firma pracuje już nad rozwiązaniem tego problemu. Serwis WP Tech zauważa, że słowa rzecznika zdaje się potwierdzać to, iż na niektórych wieżach kościelnych krzyże są jednak widoczne. Dotyczy to chociażby bazyliki św. Piotra w Watykanie czy katedry w Kolonii.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
krzyże przecież geodeci zawsze mieli krzyże na mapach;)

@dass wiesz co to jest ironia? Powiem ci tylko, że zarzuty są absurdalne. I to jest niepokojące, bo łatwiej jest pompować aferę niż zasięgnąć wiedzy eksperta. Nie wierzysz? Spróbuj sam wygenerować tak mały obiekt. A jak nie masz narzędzi to zobacz czy masz znaki drogowe i inne podobne wielkością obiekty na istniejących modelach.

eh tak jest w Arabii Saudyjskiej. Jedź tam -olo, na pewno poczujesz się lepiej. A dla myślących przykład celowego działania: http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017-09-05/lidl -przeprasza-za-usuniecie-krzyza-z-opakowan-swojego -produktu/ Ciekawe jest pytanie, czy jest to celowe działanie, bo dość podejrzanie wygląda na ortofoto google krzyż na Pl. Piłsudskiego - zostały po nim tylko cienie... Na osłodę pozostaje widok 3D - już bez retuszu.

@eh spartaczona robota. Trza było całe kościoły usuwać. Nikt by wtedy nie zauważył braku krzyży.

4 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS