Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-09-14| GIS, Mapy, Teledetekcja

Mapy Google: błąd w modelowaniu czy poprawność polityczna?

Czy Google usuwa ze swoich modeli 3D kościelne krzyże? – pyta portal Niezależna.pl.


Mapy Google: błąd w modelowaniu czy poprawność polityczna?

Serwis przytacza doniesienia internautów z różnych stron świata, którzy zauważyli, że w modelach 3D dostępnych w serwisie Mapy Google oraz w aplikacji Google Earth wieże kościelne pozbawione są krzyży. Tak jest chociażby w przypadku kościoła przy pl. Zbawiciela w Warszawie (fot.). Nie znajdziemy również niektórych wolnostojących krzyży, np. na stołecznym placu Piłsudskiego. W ocenie części internautów to celowe działanie korporacji. Skoro modele te są generalnie bardzo szczegółowe, to dlaczego nie uwzględniają krzyży? – pytają.

Google twierdzi jednak, że jest to związane wyłączenie z specyfiką generowania modeli 3D na podstawie ukośnych zdjęć lotniczych. Jak w rozmowie z portalem WP Tech wyjaśnia rzecznik prasowy Google Polska Piotr Zalewski, ma to wynikać to z błędu w automatycznym mechanizmie modelowania budynków i dotyczy wszystkich elementów słabo widocznych na zdjęciach lotniczych, a więc nie tylko krzyży, ale również anten czy iglic w meczetach. Dodał, że firma pracuje już nad rozwiązaniem tego problemu. Serwis WP Tech zauważa, że słowa rzecznika zdaje się potwierdzać to, iż na niektórych wieżach kościelnych krzyże są jednak widoczne. Dotyczy to chociażby bazyliki św. Piotra w Watykanie czy katedry w Kolonii.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS