Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-09-05| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Firma

Powiat krakowski na 5-cm ortofotomapie

Firma MGGP Aero zakończyła wyjątkowy projekt fotogrametryczny w Małopolsce. Powiat krakowski stał się najprawdopodobniej pierwszym powiatem w kraju, dla którego wykonano zdjęcia fotogrametryczne w aż pięciocentymetrowej rozdzielczości.


Powiat krakowski na 5-cm ortofotomapie

Spore deniwelacje terenu, bardzo duże zagęszczenie zabudowy, małe działki, duża ilość cieków i wąskich dróg przesądziły o zamówieniu ortofotomapy w rozdzielczości 5 cm oraz o zwiększonym pokryciu (60/50). Te ponadstandardowe parametry pozwolą m.in. efektywnie pracować na stereoparach w 3D.

Nie bez znaczenia jest to, że dzięki tym danym powiat krakowski może bardzo szybko zinwentaryzować kominy wentylacyjne i spalinowe w tym rozróżnić te na paliwa stałe i gazowe, na co pozwala wysoka rozdzielczość zamówionych zdjęć lotniczych. Ponadto materiał może być wykorzystany do inwentaryzacji drzew, pomników przyrody, rodzaju pokryć dachowych (w tym azbestu) czy prac związanych z modernizacją powiatowego zasobu geodezyjnego.

Umowę o wartości blisko 640 tys. zł netto na pozyskanie tych danych podpisano 27 marca tego roku. Termin końcowy realizacji prac ustalono na 31 sierpnia. Projekt nalotu przygotowano już w dniu podpisania umowy. Sygnalizację i pomiar osnowy fotogrametrycznej zakończono 4 dni później. Zdjęcia lotnicze wykonano kamerą DMC III w dniach 1-25 kwietnia. Ortofotomapę skończono miesiąc później, przekazując komplet danych zamawiającemu. Z końcem sierpnia materiały zostały przyjęte do zasobu przez CODGiK, a przedstawiciele powiatu krakowskiego i MGGP Aero podpisali protokół odbioru.

Sprostowanie MGGP Aero: Słusznie zauważył jeden z GeoForumowiczów, że zdjęcia wykonano nie tylko w kwietniu, jak podaliśmy w pierwszej informacji, ale także później. Był to nasz niezamierzony błąd, za co przepraszamy Internautów. Śpiesząc ze sprostowaniem, sięgnęliśmy tym razem do poszczególnych operatów technicznych.

Zdjęcia fotogrametryczne zaplanowano w sumie na blisko 119 szeregach dla powierzchni ponad 2100 km kw. Biorąc pod uwagę ukształtowanie powierzchni terenu, naloty odbywały się na wysokościach 885-1180 metrów względem powierzchni terenu (kierunek nalotu północ – południe), co przy tak niskim pułapie wymagało ścisłej współpracy z wieżą kontroli lotów na Balicach. Wszystkie zdjęcia, a było ich dokładnie 15 229, wykonano w dniach 1 kwietnia – 20 maja.

Faktycznie nie było technicznych możliwości wykonania zdjęć lotniczych do 30 kwietnia ze względu na warunki pogodowe. Projekt był bardzo wymagającym przedsięwzięciem jeśli chodzi o ilość godzin foto w powietrzu. Ponieważ zaawansowanie prac było znaczące to Zamawiający już 28 kwietnia wyraził zgodę na wydłużenie I etapu o kolejne 20 dni bez zmiany pozostałych trzech, w tym terminu końcowego. Szczęśliwie udało się pozyskać komplet zdjęć i zrealizować cały projekt w terminie do 31 sierpnia 2017 r.

Poza układem 1992 opracowano ortofotomapę powiatu krakowskiego także w PUWG 2000.

Źródło: MGGP Aero


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS