Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-09-01| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Firma, Instytucje

Chorzów w 3D i z ukosa

Tarnowska firma MGGP Aero kończy realizację kolejnego projektu związanego z pozyskaniem danych przestrzennych z pułapu lotniczego. Tym razem wykonała zdjęcia pionowe, ukośne i skaning laserowy dla Chorzowa.


Chorzów w 3D i z ukosa

Projekt rozpoczął się podpisaniem umowy 27 kwietnia br. Dzień później zaprojektowano naloty i osnowę fotogrametryczną. Po dwóch dniach wykonano sygnalizację i pomiar fotopunktów. Nalot zrealizowano w maju. Pracę nad opracowaniem m.in. ortofotomapy rozpoczęto w połowie czerwca, tak aby zdążyć z przekazaniem wszystkich danych, w tym numerycznych modeli terenu i pokrycia terenu oraz chmury punktów do końca lipca. Natomiast w sierpniu przekazano zdjęcia ukośne wraz z opracowanymi ortofotomapami ukośnymi i modelem 3D. Pozwoliło to uruchomić portal ze zdjęciami ukośnymi oraz modelem 3D miasta.

Przedstawiciele MGGP Aero zakończą realizację projektu we wrześniu, przeprowadzając szkolenia z możliwości wykorzystania nowych danych w pracy poszczególnych wydziałów Urzędu Miasta Chorzów.

– W ramach projektu „Wirtualny Chorzów – internetowa platforma informacji przestrzennej” pozyskaliśmy nowe dane przestrzenne opracowane na podstawie nalotów wykonanych w maju tego roku. Dla nas są to nieocenione źródła informacji o przestrzeni naszego miasta. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że po raz pierwszy w ramach realizowanego projektu nasze miasto zostało sfotografowane z wykorzystaniem technologii zdjęć ukośnych. Powstał w ten sposób serwis Chorzow.ukosne.pl, w którym można przeprowadzać analizy w szerszym zakresie z wykorzystaniem 5 niezależnych perspektyw. Teraz każdy budynek można oglądać nie tylko na zdjęciach pionowych, ale także z perspektywy 4 stron świata, a dedykowane narzędzia pozwalają dokonać podstawowych pomiarów na wskazanym obiekcie. Mamy nadzieję, że zarówno udostępnione serwisy (Chorzow.ukosne.pl i Chorzow.polska3D.pl), jak i najnowsza ortofotomapa usprawnią pracę wydziałów urzędu oraz będą cennym źródłem informacji dla mieszkańców, przedsiębiorców i inwestorów – powiedziała Sylwia Połap, kierownik Referatu Systemu Informacji Przestrzennej w Wydziale Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Chorzów, która jest jednym z koordynatorów projektu.

Sylwia Połap


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS