Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-08-29| GIS, Teledetekcja

Bezchmurny świat na wolnej licencji

Niemiecka firma EOX udostępniła na wolnej licencji mozaikę zdjęć z satelitów Sentinel dla całego świata.


Bezchmurny świat na wolnej licencji

Opracowanie można przeglądać pod adresem s2maps.eu. Ponadto jest ono dostępne przez sieciowe usługi WMS* oraz WMTS**, a także w formacie GeoTIFF poprzez serwis Amazon AWS S3. Mozaika publikowana jest na wolnej licencji Creative Commons 4.0. Oznacza to, że dane te można użytkować również w celach komercyjnych, ale należy odpowiednio opisać ich źródło.

W marcu tego roku pod tym samym adresem opublikowano podobną mozaikę, ale pokrywającą tylko Europę. Jak wyjaśniają autorzy opracowania, jego wykonanie pozwoliło zidentyfikować słabe strony przyjętej metodologii przetwarzania danych. Po uwzględnieniu poprawek, proces generowania mozaiki udało się przyspieszyć o 50%.

Ambicją autorów było stworzenie mozaiki dla całego świata składającej się z bezchmurnych zdjęć pochodzących z jednego roku. Zachmurzenie eliminowano za pomocą specjalnych algorytmów piksel po pikselu, co pozwoliło ograniczyć wizualne różnice między sąsiednimi scenami. Twórcy przyznają jednak, że nie wszędzie udało się uniknąć chmur.

Postanowiono ponadto, że opracowanie ma prezentować powierzchnię Ziemi podczas szczytu sezonu wegetacyjnego, co wymagało wykorzystania zdjęć dla różnych miesięcy zależnie od regionu świata. W rezultacie zobrazowania dla północnej półkuli pochodzą z okresu maj – wrzesień 2016 r., dla południowej – od listopada 2016 do marca 2017 r., a dla obszarów tropikalnych – z okresu maj 2016 – kwiecień 2017 r.

Twórcy mozaiki zapowiadają, że z opracowanie będzie systematycznie udoskonalane i wzbogacane o nowe zdjęcia. Pozwoli to pozbyć się chmur oraz podnieść jakość wizualną mozaiki.

* https://tiles.maps.eox.at/wms?service=wms&request=getcapabilities
** https://tiles.maps.eox.at/wmts/1.0.0/WMTSCapabilities.xml

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS