wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-07-31| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Software

Precyzyjne pozycjonowanie również dla dronów DJI

DJI to jedna z najpopularniejszych marek bezzałogowych maszyn latających na świecie. Dzięki systemowi Loki zaprezentowanemu właśnie przez firmę GeoCue maszyny te zyskują możliwość generowania danych o geodezyjnej dokładności przy minimalnej liczbie fotopunktów.


Precyzyjne pozycjonowanie również dla dronów DJI <br />
fot. DJI
fot. DJI

Rozwiązanie zaprojektowano z myślą o dronach DJI Phantom 4 Pro oraz Inspire 2, ale – jak zapewnia GeoCue – powinno się sprawdzić również w innych maszynach. Loki umożliwia georeferencję wprost, czyli pomiar elementów orientacji kamery w locie. Zapewniają to dwa kluczowe elementy tego systemu:
• 448-kanałowy, wieloczęstotliwościowy i wielosystemowy odbiornik GNSS bazujący na płycie AsteRx-m2 marki Septentrio.
• Opatentowana technologia wychwytująca moment wykonania zdjęcia i zapisująca dla niego współrzędne geograficzne. Jak podkreśla producent, jej instalacja nie wymaga modyfikacji konstrukcji maszyny i działa po prostu na zasadzie „plug&play”.

Taki zestaw pozwala na wyznaczanie współrzędnych metodą PPK (Post-Processed Kinematic) z centymetrową dokładnością Nadmieńmy, że do tego niezbędny jest jeszcze dostęp do korekt dla sygnałów GNSS, np. z lokalnej stacji bazowej (nie jest ona jednak częścią zestawu). Dzięki Loki możliwe jest opracowywanie ortofotomozaiki na bazie zdjęć z drona przy zastosowaniu minimalnej liczby fotopunktów, a nawet bez nich (specjaliści z GeoCue radzą jednak, by z nich nie rezygnować, bo są przydatne choćby do kontroli jakości).

W przedsprzedaży Loki kosztuje niecałe 5 tys. dolarów. W tej cenie otrzymujemy: odbiornik GNSS Septentrio, antenę Maxtena M1227HCT-A2-SMA, kabel USB do transmisji danych i ładowania akumulatorów, oprogramowanie AirGon ASP, zestaw do montażu systemu na platformie DJI Inspire 2 lub Phantom 4 Pro, kabel DJI lub DSLR oraz 1 rok wsparcia technicznego. W sprzedaży urządzenie znajdzie się we wrześniu br.

Źródło: GeoCue, JK


Zainteresowanym wykorzystaniem bezzałogowców w działalności geodezyjnej redakcja Geoforum.pl poleca bezpłatny niezbędnik „Drony dla geodety”. Znajdziemy w nim zestawienie fotogrametrycznych UAV w ofercie polskich dystrybutorów oraz przegląd oprogramowania do obróbki zdjęć lotniczych.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Po co dron Jak można puścić bez mnian
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Geodeta za tą cenę będzie wolał jednak wyłożyć parę więcej fotopunktów
 2 
odpowiedz zgłoś
Zabawki. Mam drona do rozpalania grilla. Bardzo wydajne urządzenie i szpanersko to wyglada a ile przy tym zabawy!
 4 
 1 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS