Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2007-07-25| Geodezja, Prawo, Kataster

Rada Ministrów w sprawie ksiąg wieczystych, hipotek, zmian granic i nadania statusu nowemu miastu



Podczas wczorajszego (24 lipca) posiedzenia rząd przyjął: projekt ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra sprawiedliwości, a także rozporządzenie w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania miejscowościom statusu miasta, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

• Projekt ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
Nowe przepisy mają usprawnić obrót gospodarczy, a przede wszystkim ułatwić ustanawianie zabezpieczenia hipotecznego. Kredytobiorca będzie mógł zabezpieczyć jedną hipoteką zwykłą kwotę główną kredytu oraz jego odsetki, w tym odsetki określone według zmiennej stopy oprocentowania. Nie trzeba będzie zmieniać wpisu dotyczącego odsetek od hipoteki tylko dlatego, że zmieniła się ich wysokość lub stopa procentowa. Pod warunkiem, że odsetki te nie przekroczą limitu określonego we wpisie.
Projekt nowelizacji ustawy zakłada, że hipoteką kaucyjną, powstałą na podstawie umowy, będzie można zabezpieczyć więcej niż jedną wierzytelność przyszłą o nieokreślonej wysokości, pod warunkiem, że te wierzytelności będą przysługiwać temu samemu wierzycielowi. Ułatwi to obrót cywilnoprawny i jego zabezpieczenia, na przykład przy kredycie odnawialnym, który jest istotny dla przedsiębiorców. Oznacza to, że na tych rozwiązaniach skorzystają przedsiębiorcy i banki. Obecnie jedną hipoteką zabezpiecza się tylko jedną wierzytelność.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami w razie podziału nieruchomości hipoteka obciąża wszystkie nieruchomości utworzone przez podział (hipoteka łączna). Jeśli budynek mieszkalny jest obciążony hipoteką, to są nią również obciążone poszczególne mieszkania. Nowe zakładają, że jeżeli podział nieruchomości będzie polegał na ustanowieniu odrębnej własności lokali, to hipoteka ulegnie podziałowi. Sposób jej podziału zostanie określony w umowie ustanawiającej hipotekę.
W przypadku braku takich postanowień, powstanie hipoteka łączna, a nabywcy nieruchomości przysługiwać ma prawo dokonania jej podziału. Dzięki tym przepisom nabywcy domów jednorodzinnych lub mieszkań nie muszą być narażeni na obciążenie ich nieruchomości hipoteką łączną, chociaż sami wywiązali się ze swoich zobowiązań np. wobec spółdzielni mieszkaniowej, czy dewelopera.

• Rozporządzenie w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania miejscowościom statusu miasta.
Od 1 stycznia 2008 r. dokonane zostaną zmiany w podziale terytorialnym Polski. Miejscowość Boguchwała zostanie miastem. Nastąpi również zmiana statusu gminy Szczawnica z gminy miejskiej na miejsko-wiejską. Ponadto zmienią się granice gmin: Osielsko, Koronowo, Lniano, Cekcyn (woj. kujawsko-pomorskie), Wieliszew i Nieporęt (woj. mazowieckie), Świlcza i Rzeszów (woj. podkarpackie), Giżycko i Ryn (woj. warmińsko-mazurskie), Czarnków i Lubasz (woj. wielkopolskie), Police i Szczecin (woj. zachodniopomorskie). Zmienione zostaną także granice miast: Mrocza (woj. kujawsko-pomorskie), Jasień (woj. lubuskie), Brzesko, Trzebinia, Szczawnica (woj. małopolskie).
Większość mieszkańców uczestniczących w konsultacjach poprała proponowane zmiany.

Źródło: KPRM


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Skanowanie szlaku kolejowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama