Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-07-07| Imprezy

Młodzi geodeci spotkali się w Zagrzebiu

Jubileuszowa XXX edycja Międzynarodowego Spotkania Studentów Geodezji (IGSM) odbyła się w stolicy słonecznej Chorwacji – Zagrzebiu w dniach 26 czerwca – 1 lipca. Jej organizatorem byli studenci Wydziału Geodezji miejskiego uniwersytetu.


Młodzi geodeci spotkali się w Zagrzebiu

IGSM jest corocznym spotkaniem studentów kierunków związanych z geodezją, kartografią, geomatyką i geoinformatyką. To największe tego typu wydarzenie w Europie, które z roku na rok zyskuje coraz większy prestiż i popularność, przyciągając rzesze uczestników nie tylko z europejskich uczelni, ale także z innych kontynentów. W tegorocznej edycji wzięli udział studenci i seniorzy z 17 krajów. Najliczniejsze – już tradycyjnie – były reprezentacje Polski i Niemiec.

Pogoda w Zagrzebiu dała się we znaki uczestnikom konferencji już od pierwszego dnia. Przed prażącym słońcem chroniły liczne parki znajdujące się w mieście, a także mury uczelni, w których odbywały się panele referatowe i warsztaty.



Tuż po ceremonii otwarcia konferencji, podczas której przemawiali m.in. rektor uczelni i dziekan Wydziału Geodezji, odbyły się pokazy firm – sponsorów spotkania. Prezentowało się między innymi chorwacko-szwajcarskie przedsiębiorstwo Amphinicy Technologies, które zajmuje się tworzeniem systemów wspomagających konsumentów wykorzystujących w swojej pracy GNSS. Pokazali oni możliwości użycia GIS do tworzenia efektownych wizualizacji i aplikacji prezentujących posiadane zasoby. Pojawili się też przedstawiciele firmy Trimble, którzy w swoim wystąpieniu skupili się głównie na historii firmy i rozwoju sprzętu projektowanego przez przedsiębiorstwo. Tego samego dnia odbył się tradycyjny „International Evening”. W jego trakcie przedstawiciele wszystkich krajów chwalili się tradycyjną kuchnią swoich państw, a także bawili w rytmie muzycznych hitów z różnych zakątków Europy.

Drugi dzień był najbardziej merytoryczną i „konferencyjną” częścią spotkania. O poranku odbyły się pierwsze wykłady i warsztaty dotyczące unijnego projektu Copernicus. Następnym punktem była studencka sesja referatowa. Polskim akcentem było wystąpienie reprezentanta Politechniki Warszawskiej Michała Rabińskiego pt. „Modeling of atmospheric drag for positioning of the PW-SAT2 student satellite”. Po sesji referatowej odbyła się prezentacja posterów dotyczących realizacji projektów naukowych. Polacy zdominowali tę część konferencji, przygotowując 7 z 9 przedstawianych prac. Spośród nich aż 5 przywieźli ze sobą studenci Politechniki Warszawskiej.

Nagrodę za najlepszy referat zdobył Igor Ruskowski z Serbii za pracę pt. „Application of GPR technology in detecting heating system pipeline”, natomiast sesję posterową wygrał Krzysztof Pepłoński reprezentujący Koło Naukowe Studentów „GeoPixel” działające przy Wojskowej Akademii Technicznej (więcej o nagrodzonym posterze).



Trzeciego dnia konferencji organizatorzy przewidzieli wycieczkę do miejscowości Selce nad Morzem Adriatyckim. Uczestnicy spędzili tam cały dzień, korzystając z bałkańskiego słońca i zażywając kąpieli w ciepłej śródziemnomorskiej wodzie. Kolejnego ranka odbyła się druga część warsztatów, po której wszyscy udali się do Muzeum Nicoli Tesli, w którym przedstawiono historię życia i niebywałych wynalazków skonstruowanych przez tego naukowca, a także oprowadzono uczestników po miniaturowej kopalni zaaranżowanej w budynku muzeum.

Ostatniego dnia konferencji odbyło się główne spotkanie sprawozdawczo-wyborcze wszystkich członków Międzynarodowej Organizacji Studentów Geodezji (IGSO). W jego trakcie zaprezentowali się gospodarze zeszłorocznej edycji IGSM – studenci Uniwersytetu Technicznego w Monachium, a swoje plany na przyszły rok przedstawili organizatorzy IGSM 2018 w Walencji.

Przeprowadzono też głosowanie na organizatora konferencji w 2019 roku. Chęć goszczenia IGSM zgłosiły trzy kraje: Portugalia, Czechy oraz Polska, a konkretnie Stowarzyszenie „Geoida” z Politechniki Warszawskiej. Wszyscy chętni zaprezentowali się przed pozostałymi członkami IGSO, a następnie odbyło się głosowanie (1 mandat na kraj). Warszawa zdobyła aż 12 z 17 głosów i to właśnie ona będzie gospodarzem IGSM za dwa lata. Jest to niebywały sukces, ale też wyzwanie dla studentów Politechniki Warszawskiej. Mają oni niecałe dwa lata na jak najlepsze przygotowanie się do przyjęcia gości z całej Europy.
Nowe przyjaźnie i międzynarodowe znajomości zostały scementowane wielkim balem zorganizowanym w ostatni wieczór przed wyjazdem z Zagrzebia.

Za rok IGSM odbędzie się w Walencji, gdzie – mamy nadzieję – reprezentacja Polski zaprezentuje się co najmniej równie dobrze jak w tym roku. A już za dwa lata ta wielka międzynarodowa konferencja zawita do Polski, do Politechniki Warszawskiej.

Bartłomiej Majerski, Stowarzyszenie "Geoida"


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama