wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-05-11| GIS, Mapy, Edukacja, Imprezy

IGSM 2016: sukces reprezentacji Polski

183 osoby z 21 krajów wzięły udział w XXIX Międzynarodowym Spotkaniu Studentów Geodezji (IGSM), które odbyło się na Uniwersytecie Technicznym w Monachium (30 kwietnia – 6 maja). Polacy byli najliczniejszą reprezentacją, okazali się też liderami w konkursach na najlepszy referat i najlepszy poster.


IGSM 2016: sukces reprezentacji Polski <br />
Na pierwszym planie reprezentacja Polski, w tle - Finlandii
Na pierwszym planie reprezentacja Polski, w tle - Finlandii

Wśród przedstawionych przez studentów i seniorów (absolwentów) referatów trudno było znaleźć te z zakresu klasycznej geodezji inżynieryjno-przemysłowej. Zdecydowana większość dotyczyła zagadnień związanych z fotogrametrią, teledetekcją, geomatyką czy geoinformatyką. Przykładem może być referat M.Sc. Floriana Thiery z i3mainz Institute for Spatial Information and Surveying Technology w Moguncji. Poruszył on temat Semantic Web oraz Linked Open Data (LOD), czyli standaryzowania formatów danych i serwisów w celu umożliwienia programom komputerowym przetwarzania zawartych w nich informacji. Dane opisane w ten sposób są łatwiejsze do odnalezienia oraz połączenia między sobą. Autor wystąpienia podkreślał istotność takich rozwiązań w międzydziedzinowych projektach badawczych łączących dla przykładu znaleziska archeologiczne z okresu starożytnego Rzymu ze współrzędnymi miejsc ich odkrycia przedstawionymi na mapie. Podstawowym wnioskiem płynącym z referatu jest fakt, że samo załadowanie danych jest dopiero pierwszym krokiem w efektywnym udostępnianiu informacji on-line. Następnymi są: opisanie danych w sposób zrozumiały dla maszyn, czyli za pomocą adresu URL, udostępnianie ich przez identyfikatory HTTP innym użytkownikom, opisanie adresów URL użytecznymi informacjami (RDF, SPARQL) oraz utworzenie linków do innych adresów URL, aby użytkownik mógł odkryć jeszcze więcej. Jako przykład przedstawiony był wykorzystywany w Niemczech przez administrację Web Feature Service i Web Map Service.

W ramach konferencji odbyły się także wykłady prowadzone przez pracowników Uniwersytetu Technicznego w Monachium. Każdy uczestnik spotkania mógł wybrać jeden blok składający się z dwóch wykładów z zakresu: katastru, fotogrametrii, geomatyki, kartografii, geodezji inżynieryjnej i geodezji wyższej. Wykład prof. Liqiu Meng pt. „A chair of cartography” pozwolił zrozumieć, jak ważny – obok kartometryczności mapy – jest sposób doboru kolorów i symboli. Zaprezentowany został system informatyczny śledzący ruchy gałek ocznych. W zależności od koloru tła mapy testowana osoba w różnym czasie odnajdywała zadane punkty. Analiza śladu ruchu gałek ocznych pozwala na lepsze opracowanie map w celu zwiększenia ich czytelności.
Dodatkowo w pierwszych dwóch dniach uczestnikom obrad towarzyszyli przedstawiciele sponsorów (m.in. Zoller+Fröhlich, Autodesk, nFramses czy Trimble) co było znakomitą okazją do nawiązania kontaktów i zdobycia informacji na temat ewentualnych możliwości odbycia praktyk.

W tym roku 32-osobowa polska reprezentacja na IGSM była najliczniejsza, wyprzedzając Niemców (27), Turków (19) i Finów (18). Nasi studenci to przedstawiciele sześciu uczelni: dwóch krakowskich (Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Rolniczego), dwóch warszawskich (Wojskowej Akademii Technicznej i Politechniki Warszawskiej) oraz dwóch wrocławskich (Uniwersytetu Przyrodniczego i Politechniki Wrocławskiej). Polacy zdominowali konferencję nie tylko liczebnie. Najwyżej oceniono także ich wystąpienia zarówno w sesji referatowej, jak i posterowej.

Inż. Damian Biel z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zajął pierwsze miejsce w konkursie referatów. Wystąpienie pt. „Zastosowanie narzędzi GIS do optymalizacji trasy przejazdu Pszczyna–Kraków” autor przygotował na podstawie swojej pracy inżynierskiej (promotor dr hab. inż. Piotr Cichociński). Jej celem było zbudowanie w programie ArcGIS sieci transportowej obszaru części województw śląskiego i małopolskiego oraz wykonanie analizy sieciowej czasu przejazdu z Pszczyny do Krakowa różnymi wariantami tras. Następnie porównano utworzony model i przewidywania algorytmu GoogleMaps z rzeczywistym czasem przejazdu i obliczono odchylenie standardowe, uzyskując odpowiednio dla opracowanego modelu wartość ±7,0% i ±9,6% dla GoogleMaps. Dodatkowo autor wyznaczył koszt przejazdu na różnych trasach i ten autostradą okazał się 2,5-krotnie wyższy niż drogami lokalnymi. W całej sesji referatowej przedstawiono łącznie 12 prac.


Tuż po wręczeniu nagród za najlepszy referat, drugi od lewej autor zwycięskiego wystąpienia

W sesji posterowej zwyciężył natomiast zespół trzech studentów III roku geodezji i kartografii z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie w składzie: Łukasz Gładysz, Paweł Krawczyk i Mateusz Gralewicz (nieobecny na konferencji). Przygotowali oni dwa plakaty o tematyce marsjańskiej. Zwycięski poster dotyczył analizy potencjalnych miejsc zamieszkania na tej planecie. W badaniu uwzględniono takie czynniki, jak: temperatura, wysokość terenu nad wyznaczonym poziomem odniesienia, a nawet występowanie kurzu. Autorzy plakatu przekonują, że aż 43% powierzchni Czerwonej Planety jest możliwa do kolonizacji przez ludzi. Obszar ten odpowiada wielkości Ameryki Południowej. W drugim posterze zaprezentowany został system informacji przestrzennej, na który składała się baza kraterów, wulkanów, miejsc lądowań łazików itp. Wykonana także została wizualizacja nalotu nad kraterem, którego badane są aktualnie właściwości i skład mineralny. W sesji posterów wzięło udział 21 drużyn. Drugie miejsce zajęli studenci z Serbii, a trzecie – z Wrocławia.Zwycięski poster i jego autorzy: Paweł Krawczyk i Łukasz Gładysz

Następne spotkanie IGSM 2017 odbędzie się w na Uniwersytecie w Zagrzebiu. Miejmy nadzieję, że za rok nasza reprezentacja również znajdzie uznanie.

Tekst Damian Biel (AGH w Krakowie), zdjęcia Florian Burkert (Niemcy)


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS