Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-07-19| Prawo, Software, Instytucje

PESEL2: Gospodarstwo pomocnicze plus zamówienia z wolnej ręki


Jak podaje na swej stronie internetowej MSWiA, w kolejną fazę wchodzi realizowany przez ten resort projekt PESEL2.

W oświadczeniu podpisanym przez wiceministra Piotra Piętaka czytamy m.in., że: podstawą nowej metodologii opracowanej przez zespól ekspertów z Grupy Roboczej PiS ds. informatyzacji administracji publicznej było rozbicie całego projektu [PESEL2 - red.] na kilkanaście podprojektów i zorganizowanie kilkunastu przetargów, tak aby uniemożliwić zmonopolizowanie ważnego wycinka administracji publicznej przez jedną firmę informatyczną. Realizacja każdego wielkiego projektu informatycznego w III Rzeczypospolitej Polskiej, sprowadzała się do rozpisania jednego przetargu, na ogromną kwotę pieniędzy i tym samym opanowania danej części administracji publicznej (np. ZUS) przez prywatną firmę (Prokom, Computerland).
Diagnoza ekspertów Grupy Roboczej zaowocowała utworzeniem Biura Projektu PESEL2, działającego w ramach gospodarstwa pomocniczego przy MSWiA i kierującego realizacją projektu. Pilotaże związane z wdrażaniem systemu PESEL2 będą wykonane w pierwszej kolejności w 15 tzw. gminach wiodących.

Generalna zasada realizacji projektu zasadza się na dostosowaniu istniejącego już w gminach oprogramowania do wymogów wynikających z wprowadzenia systemu PESEL2. Jak pisze wiceminister Piotr Piętak: MSWiA zawrze z firmami (autorami oprogramowania eksploatowanego w gminach) umowy na modyfikację oprogramowania do wersji zgodnej z wymogami nowego interfejsu warstwy centralnej i wdrożenie w gminach zmodyfikowanego oprogramowania (wraz z migracją danych z obecnych systemów i przeszkoleniem pracowników). Przesłanką do tego jest art. 67 ust. 1 pkt. 1 lit. b) ustawy Prawo Zamówień Publicznych zgodnie, z którym Zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, jeżeli usługi mogą być świadczone tylko przez jednego wykonawcę z przyczyn związanych z ochroną praw autorskich.

18 lipca br. ogłoszono przetarg na dostawę 7575 stacji roboczych dla urzędów gmin i USC (rozbity na sześć oddzielnych postępowań). Kolejnym etapem prac będzie dostosowanie oprogramowania działającego obecnie w gminach do wymogów nowego systemu.

Zobacz całość wystąpienia

Celem projektu PESEL2 jest stworzenie usług realizowanych przez internet polegających na potwierdzaniu, weryfikacji i udostępnianiu danych z rejestrów i ewidencji ludności, Urzędów Stanu Cywilnego oraz dowodów osobistych. Nowy system ma zapewnić sprawną i bezpieczną identyfikację obywateli oraz weryfikację autentyczności dokumentów, którymi posługują się oni w kontaktach z organami państwa oraz w obrocie gospodarczym i operacjach finansowych.
Planuje się zbudowanie nowej spójnej bazy danych, a następnie dokonanie migracji danych z dotychczasowej bazy systemu PESEL do nowej bazy. System będzie oparty na współpracy systemów informatycznych zarządzających rejestrami i ewidencjami na poziomach centralnym i gminnym (lokalnym). Realizacja projektu PESEL2 ma się przyczynić do ułatwienia i uproszczenia szeregu czynności administracyjnych oraz pozwoli na wyeliminowanie bezpośredniego i osobistego udziału obywatela lub przedsiębiorcy w ich realizacji.

Źródło: MSWiA


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS