Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-06-27 | Geodezja, GIS, Teledetekcja

Zobacz zabytki Rudy Śląskiej w chmurze punktów

W internecie opublikowano pierwsze wyniki skanowania laserowego wybranych zabytków Rudy Śląskiej.


Ilustracja: Zobacz zabytki Rudy Śląskiej w chmurze punktów

W pierwszej kolejności udostępniono dane dla czterech obiektów: Wielkiego Pieca huty „Pokój” oraz kościołów: pw. św. Marii Magdaleny, pw. św. Pawła Apostoła oraz ewangelickiego kościoła Odkupiciela w Wirku. Są one dostępne pod adresem www.wirtualnaruda.pl. Witryna umożliwia m.in. przeglądanie chmur punktów w aplikacji internetowej bazującej na otwartym oprogramowaniu Potree wykorzystującym technologię WebGL.

– Każdy z zeskanowanych obiektów można wirtualnie zwiedzić oraz zobaczyć jego model 3D. Dla każdego przygotowana jest też specjalna animacja – mówi dr Łukasz Urbańczyk, miejski konserwator zabytków. – Istotne, że oprócz walorów wizualnych skaning dokładnie dokumentuje stan zachowania zabytku, pozwala na wykrycie uszkodzeń, nachyleń, a także dokonywanie późniejszych zdalnych pomiarów wszystkich zeskanowanych elementów. Dzięki temu może służyć do opracowania pełnej dokumentacji architektoniczno-budowlanej obiektu – dodaje.

Skanowanie laserowe oraz udostępnienie jego wyników realizowane jest w ramach projektu „Wirtualne zabytki Rudy Śląskiej”. Docelowo obejmie on 11 lokalizacji. Oprócz czterech wspomnianych obiektów zeskanowane zostaną również kościoły: św. Wawrzyńca i Antoniego, Trójcy Przenajświętszej, Matki Bożej z Lourdes, Matki Bożej Różańcowej w Halembie, Ścięcia św. Jana Chrzciciela, św. Michała Archanioła oraz Matki Bożej Różańcowej w Rudzie.

– Celem projektu jest popularyzacja wiedzy o naszych zabytkach, zainteresowanie użytkownika ich historią i skłonienie go do dalszych poszukiwań lub odwiedzenia budynków. Na liście znalazły się przede wszystkim kościoły jako obiekty najciekawsze pod względem architektonicznym. Wybrane świątynie cechuje także bogaty wystrój wnętrz. Wystarczy spojrzeć na witraże kościoła pw. św. Wawrzyńca i Antoniego w Wirku, które są ewenementem na skalę ogólnopolską – tłumaczy Marta Lip-Kornatka z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

– Kolejność skanowania obiektów uzależniona jest od remontów prowadzonych w kościołach, stąd kościół pw. św. Michała Archanioła i kościół Matki Bożej Różańcowej w Rudzie skanowane będą na końcu. W tym pierwszym remontowany jest dach i organy, malowane jest również wnętrze. W kościele Matki Bożej Różańcowej trwają zaś prace związane z przebudową instalacji grzewczej – wyjaśnia dr Urbańczyk.

Przetarg na skanowanie zabytków Rudy Śląskiej wygrała firma Mens z Opola. Wartość podpisanej z nią umowy wynosi 258 tys. zł. Zgodnie ze specyfikacją zamówienia od jej obowiązków należy pozyskanie chmury o dokładności 5 mm. Oprócz tego przetarg przewiduje wykonanie dokumentacji fotograficznej obiektów, a także animacji, wirtualnych spacerów, panoram pomieszczeń oraz tzw. ścieżek zwiedzania.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:



wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
do najważniejszych cech planowania socjalistycznego zaliczano zasadę centralizmu demokratycznego, czyli szerokiego udziału mas pracujących w tworzeniu i realizacji planów różnych szczebli?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stanisław Białousz (1938-2024)

Stanisław Białousz (1938-2024)
Stanisław Białousz urodził się 12 listopada 1938 r. w Budach Starych. Po studiach na WGiK PW rozpoczął tam w 1961 r. pracę. Odbył studia uzupełniające z planowania przestrzennego na PW (1961-1963) oraz z teledetekcji i kartografii gleb we Francji...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1954
Na zlecenie US Air Force firma Westinghouse rozwija technologię SLAR (radaru bocznego wybierania).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama