Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-06-21| Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster

Zespół ds. geodezji dyskutował o propozycjach zmian

Wczoraj (20 czerwca) przedstawiciele podzespołów zespołu doradczego ministra infrastruktury i budownictwa do spraw rozwiązań systemowych w geodezji i kartografii zaprezentowali wstępne wyniki prac.


Zespół ds. geodezji dyskutował o propozycjach zmian

Przewodniczący zespołu, wiceminister Tomasz Żuchowski uczestniczył w krótkiej dyskusji na temat prezentacji przygotowanych przez podzespoły i zapowiedział kolejne spotkania. – Zespół wskazuje na gotowość do wspólnych działań, na wzniesienie się ponad osobiste interesy poszczególnych środowisk działających w dziedzinie geodezji i kartografii. Tylko wspólna i szczera dyskusja wskaże wszystkie elementy niezbędne do zmiany i pozwoli wprowadzić je sprawnie, spójnie, systemowo – podkreślił Tomasz Żuchowski, otwierając spotkanie.

Podczas posiedzenia zaprezentowano wstępne wyniki prac podzespołów:
• Geodezja a geoinformacja – nowe wyzwania. Określenie standardów, redefinicja systemów informacyjnych państwa (ZSIN, PZGiK, K-GESUT);
• Standardy techniczne wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych; wykonywanie prac geodezyjnych i kartograficznych;
• Organizacja zawodu geodety i nadawania uprawnień zawodowych;
• Struktura organizacyjna SGiK i jej finansowanie oraz organizacja, struktura i tryb prowadzenia;
• Ewidencja gruntów i budynków.

Niestety, MIB nie ujawnił szczegółowych ustaleń. Pewne informacje zdradził jeden z uczestników spotkania. – W wielu punktach podzespoły dochodziły do spójnych lub zbliżonych wniosków, co dobrze wróży na przyszłość. Nie zabrakło jednak rozbieżności – skomentował posiedzenie Michał Pellowski, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Geodezyjnego. – Wobec tego już na tym etapie zachodzi potrzeba skoordynowania dalszych działań wszystkich podzespołów – podkreślał.
Prezes PSG odniósł się także do apelu wiceministra Żuchowskiego o działania ponad osobistymi interesami. – Wczorajsze spotkanie pokazało, że szczególnie w podzespole „Struktura organizacyjna SGiK i jej finansowanie oraz organizacja, struktura i tryb prowadzenia PZGiK” jest z tym duży problem. Wyraźnie zasygnalizowaliśmy ten fakt całemu zespołowi. Liczymy jednak na to, że na dalszym etapie prac sytuacja ulegnie poprawie – stwierdził Michał Pellowski.

W skład zespołu doradczego wchodzą przedstawiciele organów służby geodezyjnej i kartograficznej, organizacji geodezyjnych i kartograficznych, świata nauki oraz przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej. Zespół ma zdiagnozować potrzeby systemu, przeanalizować jego wydajność oraz wypracować sprawny i spójny model funkcjonowania geodezji i kartografii. Kolejny etap prac to przygotowanie założeń rozwiązań systemowych w zakresie geodezji i kartografii oraz opracowanie propozycji brzmienia przepisów zgodnie z przyjętymi założeniami.

Źródło: MIB, DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS