|2017-06-21|
Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster
Zespół ds. geodezji dyskutował o propozycjach zmian
Wczoraj (20 czerwca) przedstawiciele podzespołów zespołu doradczego ministra infrastruktury i budownictwa do spraw rozwiązań systemowych w geodezji i kartografii zaprezentowali wstępne wyniki prac.
Przewodniczący zespołu, wiceminister Tomasz Żuchowski uczestniczył w krótkiej dyskusji na temat prezentacji przygotowanych przez podzespoły i zapowiedział kolejne spotkania. – Zespół wskazuje na gotowość do wspólnych działań, na wzniesienie się ponad osobiste interesy poszczególnych środowisk działających w dziedzinie geodezji i kartografii. Tylko wspólna i szczera dyskusja wskaże wszystkie elementy niezbędne do zmiany i pozwoli wprowadzić je sprawnie, spójnie, systemowo – podkreślił Tomasz Żuchowski, otwierając spotkanie.
Podczas posiedzenia zaprezentowano wstępne wyniki prac podzespołów: • Geodezja a geoinformacja – nowe wyzwania. Określenie standardów, redefinicja systemów informacyjnych państwa (ZSIN, PZGiK, K-GESUT); • Standardy techniczne wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych; wykonywanie prac geodezyjnych i kartograficznych; • Organizacja zawodu geodety i nadawania uprawnień zawodowych; • Struktura organizacyjna SGiK i jej finansowanie oraz organizacja, struktura i tryb prowadzenia; • Ewidencja gruntów i budynków.
Niestety, MIB nie ujawnił szczegółowych ustaleń. Pewne informacje zdradził jeden z uczestników spotkania. – W wielu punktach podzespoły dochodziły do spójnych lub zbliżonych wniosków, co dobrze wróży na przyszłość. Nie zabrakło jednak rozbieżności – skomentował posiedzenie Michał Pellowski, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Geodezyjnego. – Wobec tego już na tym etapie zachodzi potrzeba skoordynowania dalszych działań wszystkich podzespołów – podkreślał. Prezes PSG odniósł się także do apelu wiceministra Żuchowskiego o działania ponad osobistymi interesami. – Wczorajsze spotkanie pokazało, że szczególnie w podzespole „Struktura organizacyjna SGiK i jej finansowanie oraz organizacja, struktura i tryb prowadzenia PZGiK” jest z tym duży problem. Wyraźnie zasygnalizowaliśmy ten fakt całemu zespołowi. Liczymy jednak na to, że na dalszym etapie prac sytuacja ulegnie poprawie – stwierdził Michał Pellowski.
W skład zespołu doradczego wchodzą przedstawiciele organów służby geodezyjnej i kartograficznej, organizacji geodezyjnych i kartograficznych, świata nauki oraz przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej. Zespół ma zdiagnozować potrzeby systemu, przeanalizować jego wydajność oraz wypracować sprawny i spójny model funkcjonowania geodezji i kartografii. Kolejny etap prac to przygotowanie założeń rozwiązań systemowych w zakresie geodezji i kartografii oraz opracowanie propozycji brzmienia przepisów zgodnie z przyjętymi założeniami.
Źródło: MIB, DC
|