wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-06-12| Geodezja, Edukacja

Rachunek wyrównawczy w nowym wydaniu

W Księgarni Geoforum.pl jest już dostępne drugie wydanie (poprawione i uzupełnione) publikacji prof. Zbigniewa Wiśniewskiego „Rachunek wyrównawczy w geodezji (z przykładami)”.


Rachunek wyrównawczy w nowym wydaniu
Na 470 stronach autor omawia metody wyrównania orez oceny dokładności wyników pomiarów geodezyjnych. Prezentacja zasadniczych problemów została poprzedzona rozdziałami dotyczącymi algebry macierzy, rachunku prawdopodobieństwa oraz elementów wnioskowania statystycznego (w zastosowaniu do rachunku wyrównawczego).

Prezentowane w publikacji metody wyrównywania i oceny dokładności wchodzą w zakres współczesnego rachunku wyrównawczego. Omówiono zatem nie tylko metody klasyczne (parametryczną i warunkową), lecz także mieszane (parametryczną z warunkami wiążącymi parametry i warunkową z parametrami), wyrównanie sekwencyjne, metodę wyrównania odporną na błędy grube (w nawiązaniu do M-estymacji), wyrównanie swobodne oraz odporne wyrównanie swobodne. Praktyczne sposoby realizacji każdej z tych metod są objaśnione na przykładach mających związek z podstawowymi zadaniami geodezji.

W obecnym wydaniu rozszerzono rozdziały dotyczące algebry macierzy oraz probabilistycznych podstaw metod wyrównania. Uzupełniono także teorię M estymacji oraz dołączono podstawy Msplit estymacji. W wyrównaniu sekwencyjnym zastosowano rozwiązanie parametryczne oraz rozwiązanie bezpośrednie. Ponadto uzupełniono teorię elipsy ufności, szczególnie w zastosowaniu do wyrównania swobodnego.

Publikacja wydana nakładem Wydawnictw Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przeznaczona jest przede wszystkim dla studentów kierunku geodezja i kartografia. Jednak fragmenty publikacji wykraczają poza ramy programów obowiązujących studentów i mogą zainteresować inne osoby specjalizujące się w zakresie metod obliczeń.

Książka wydana w miękkiej oprawie w Księgarni Geoforum.pl jest dostępna w cenie 45 zł.

Źródło: Wydawnictwo UWM


«« powrótzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS