Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-05-04| Geodezja

3D pod ziemiÄ…

W majowym wydaniu miesiÄ™cznika GEODETA prezentujemy MobilnÄ… PlatformÄ™ GórniczÄ… – system do geodezyjnej inwentaryzacji szybów. To stworzone w polskiej firmie SKALA 3D z Lublina, a jednoczeÅ›nie unikalne w skali Å›wiatowej rozwiÄ…zanie oparte jest na technologii skanowania laserowego oraz odczytach sensorów precyzyjnej jednostki inercyjnej (IMU).


3D pod ziemiÄ…
Skaning laserowy wykorzystywany jest dzisiaj praktycznie w każdej branży zwiÄ…zanej z szeroko pojÄ™tymi budowlami i obiektami. Technologia 3D towarzyszy nam na każdym kroku, a duże tempo rozwoju widoczne jest również w zakresie narzÄ™dzi do skanowania. Plecakowe, rÄ™czne i „kieszonkowe” skanery czy ultralekkie urzÄ…dzenia montowane na dronach to tylko wybrane przykÅ‚ady pokazujÄ…ce, jak szybko i w jakim kierunku podąża ta technologia. SÄ… jednak miejsca, które wyraźnie broniÄ… siÄ™ przed ekspansjÄ… chmury punktów. To kopalnie gÅ‚Ä™binowe – górnicze wyrobiska zarówno poziome, jak i pionowe. Warunki, jakie w nich panujÄ…, stawiajÄ… poprzeczkÄ™ dla pomiarów bardzo wysoko. Firma SKALA 3D pierwsze badania deformacji podszybia z wykorzys­taniem skanowania laserowego zrealizowaÅ‚a w 2010 r. w kopalni Lubelski WÄ™giel „Bogdanka” SA. Obecnie oferuje już zaawansowane technologie mobilnego skanowania szybów górniczych.

• Szyby górnicze trudne do pomiaru

Szyby górnicze to podstawowe pionowe wyrobiska górnicze o zróżnicowanej dÅ‚ugoÅ›ci (gÅ‚Ä™bokoÅ›ci), ksztaÅ‚cie, obudowie oraz uzbrojeniu. Z uwagi na różne funkcje, które muszÄ… speÅ‚niać, sÄ… bardziej lub mniej zabudowane urzÄ…dzeniami (dźwigary, prowadniki, liny, naczynia wyciÄ…gowe) zwiÄ…zanymi z transportem materiałów, urobku i ludzi. Wykorzys­tywane sÄ… również do przesyÅ‚u wody, podsadzki, powietrza (rurociÄ…gi), energii i informacji (kable). Bez nich eksploatacja pokÅ‚adów na wiÄ™kszych gÅ‚Ä™bokoÅ›ciach (nawet do 1200 metrów) nie byÅ‚aby możliwa. Dlatego tak ważne jest utrzymanie ich dobrego stanu technicznego. Stanu, który gwarantuje ciÄ…gÅ‚Ä…, bezawaryjnÄ… i przede wszystkim – bezpiecznÄ… pracÄ™.

Doraźne rewizje (tzw. górnicze inspekcje) wykonywane sÄ… codziennie przed pierwszÄ… zmianÄ…. Harmonogram i zakres szczegółowych specjalistycznych rewizji poszczególnych elementów szybu i jego wyposażenia Å›ciÅ›le okreÅ›lajÄ… przepisy prawa górniczego. W nich znajduje siÄ™ też zapis o koniecznoÅ›ci prowadzenia okresowej geodezyjnej inwentaryzacji szybu, tzn. pomiaru: geometrii obudowy i elementów zbrojenia, pionowoÅ›ci szybu, prostoliniowoÅ›ci torów prowadzenia naczyÅ„ oraz wartoÅ›ci luzów miÄ™dzy prowadnikami szybu a roboczymi pÅ‚aszczyznami prowadnic Å›lizgowych, prowadnic tocznych i wielu innych elementów. Szczegółowy opis zawiera rozporzÄ…dzenie ministra gospodarki z 28 czerwca 2002 r. (DzU nr 139, poz. 1169 ze zm.) – w sprawie bezpieczeÅ„stwa i higieny pracy, prowadzenia ruchu oraz specjalistycznego zabezpieczenia przeciwpożarowego w podziemnych zakÅ‚adach górniczych wraz z zaÅ‚Ä…cznikiem nr 4 – Transport pionowy i w wyrobiskach o nachyleniu powyżej 45°.

Zawarte w tych dokumentach wytyczne precyzyjnie okreÅ›lajÄ… normy i granice, których przekroczenie grozi co najmniej awariÄ… urzÄ…dzeÅ„ szybowych. Z nich wynika milimetrowy poziom dokÅ‚adnoÅ›ci, jaki musi zostać zachowany przy inwentaryzacji szybu. Nie sÄ… to wymagania, którym dzisiejsza geodezja czy nawet skaning laserowy nie byÅ‚yby w stanie podoÅ‚ać. Jednak w kopalni warunki, w jakich należy tej precyzji dotrzymać, sÄ… dalekie od sprzyjajÄ…cych. TrudnoÅ›ci zaczynajÄ… siÄ™ od wystÄ™powania zwykÅ‚ych zjawisk atmosferycznych (jak wysoka wilgotność powietrza), poprzez bardziej skomplikowane (jak pionowa refrakcja), do problemów czysto eksploatacyjnych (pyÅ‚ wÄ™glowy czy szlam zgromadzony na zabudowie szybu). Te i jeszcze liczne inne czynniki powodujÄ…, że uzyskanie dokÅ‚adnoÅ›ci pomiaru odlegÅ‚oÅ›ci na poziomie 1 mm jest trudne, a czasami niemożliwe do osiÄ…gniÄ™cia dla nowoczes­nych technologii skanowania laserowego. Bo do takich należy nadal w kopalniach pomiar mobilny z wykorzys­taniem skanerów profilowych...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersjÄ™ papierowÄ… • Zamów wersjÄ™ cyfrowÄ…

Redakcja


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS