Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-03-15| GNSS

Dr Lewandowski: musimy zwiększyć zaangażowanie w Galileo

Polska wpłaciła na projekt Galileo już 100 mln euro, a zwrot z tej inwestycji jest niemal zerowy – alarmuje dr Włodzimierz Lewandowski, prezes Głównego Urzędu Miar.


Dr Lewandowski: musimy zwiększyć zaangażowanie w Galileo

W rozmowie z portalem Space24.pl prezes GUM wyjaśnia, że wspomniane 100 mln euro (wniesione w formie polskich składek za członkostwo w Europejskiej Agencji Kosmicznej) powinno nam się zwracać w formie kontraktów dla krajowych podmiotów. Niestety, w praktyce pieniądze te przejmują firmy z Francji, Niemiec, Włoch czy Wielkiej Brytanii. – Na razie wygląda na to, że będziemy pasywnymi użytkownikami Galileo, będziemy kupować odbiorniki, rozwijać aplikacje, ale nie będziemy wśród twórców tego systemu. Dla mnie to nieakceptowane podejście – podkreśla dr Włodzimierz Lewandowski.

Jego zdaniem mocniejsze zaangażowanie się Polski w ten projekt jest naszą racją stanu. Wprawdzie jesteśmy stosunkowo nowym członkiem ESA i polskie podmioty nie jeszcze są tak zaawansowane technologicznie jak ich zachodni konkurenci, to z pewnością mamy predyspozycje, by znacznie mocniej włączyć się w program Galileo. Pierwszy krok w tym kierunku zrobiono w samym GUM, gdzie powołano specjalną komórkę, która ma się zająć śledzeniem wydarzeń wokół europejskiego systemu nawigacji.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS