Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-03-15 | GNSS

Dr Lewandowski: musimy zwiększyć zaangażowanie w Galileo

Polska wpłaciła na projekt Galileo już 100 mln euro, a zwrot z tej inwestycji jest niemal zerowy – alarmuje dr Włodzimierz Lewandowski, prezes Głównego Urzędu Miar.


Ilustracja: Dr Lewandowski: musimy zwiększyć zaangażowanie w Galileo

W rozmowie z portalem Space24.pl prezes GUM wyjaśnia, że wspomniane 100 mln euro (wniesione w formie polskich składek za członkostwo w Europejskiej Agencji Kosmicznej) powinno nam się zwracać w formie kontraktów dla krajowych podmiotów. Niestety, w praktyce pieniądze te przejmują firmy z Francji, Niemiec, Włoch czy Wielkiej Brytanii. – Na razie wygląda na to, że będziemy pasywnymi użytkownikami Galileo, będziemy kupować odbiorniki, rozwijać aplikacje, ale nie będziemy wśród twórców tego systemu. Dla mnie to nieakceptowane podejście – podkreśla dr Włodzimierz Lewandowski.

Jego zdaniem mocniejsze zaangażowanie się Polski w ten projekt jest naszą racją stanu. Wprawdzie jesteśmy stosunkowo nowym członkiem ESA i polskie podmioty nie jeszcze są tak zaawansowane technologicznie jak ich zachodni konkurenci, to z pewnością mamy predyspozycje, by znacznie mocniej włączyć się w program Galileo. Pierwszy krok w tym kierunku zrobiono w samym GUM, gdzie powołano specjalną komórkę, która ma się zająć śledzeniem wydarzeń wokół europejskiego systemu nawigacji.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

wypieranie rzeczywistosci Nie byliśmy, nie jesteśmy i - nie będziemy "twórcami" Galileo. I jeżeli dr Lewandowski ma kłopot z akceptacją rzeczywistości - to jego problem. Ale właśnie dlatego nie powinien naciągać Polaków na "większe zaangażowanie".Od dawna w największych korporacjach UE trwa koronkowa układanka, trwa szereg działań B R, współpraca z szeregiem gałęzi przemysłu,trwa produkcja urządzeń elektronicznych, które będą wykorzystywać sygnał Galileo. np. w prototypach samo-prowadzących się samochodów... Niech dr Lewandowski śledzi sobie co się dzieje z Galileo. Ale niech nas nie naciąga na większe składki, bo i tak już jesteśmy nieźle wysysaną kolonią. Odrobina realizmu, take "red pill", please !
    2 
 2 
to dbajcie o polskie podmioty administracja publiczna traktuje polskie przedsiębiorstwa jak niewolników i wasali.Żaden zachodni podmiot nie podpisałby feudalnych umów jakie narzuca zamawiający w przetargach. Wszystkie błędy i niekompetencje urzędnicze muszą być pokryte przez przedsiębiorców. Polski podmiot musi tonąć w biurokracji!!! Nie sprzyja to rozwojowi kultury pracy i stabilności technologicznej. Administracja zawłaszcza w tym sektorze 95% środków i dysponuje nimi skandalicznie. SIWZ sporządza się 2 lata rok prowadzi wyłonienie wykonawcy trwa rok a projekt wykonywany jest w 3-6 miesięcy. To niegospodarność urzędnicza. To wasza wina urzędnicy. Całe nieszczęścia tego kraju to Wy Panowie "wielcy" i niekompetentni.
    2 
 4 
~ Składki członkowskie raczej nie idą tylko na projekt Galileo, a sam projekt Galileo nie jest jedynym, który prowadzi ESA. News sprzed kilku dni: https://pl.asseco.com/aktualnosci/asseco-wzmacnia-kompetencje-w-sektorze-kosmicznym-2361/ przykład polskiej firmy pracującej przy projekcie ESA
  



zobacz też:

Dr Włodzimierz Lewandowski prezesem Głównego Urzędu Miar

17 maja premier Beata Szydło powołała dr. inż. Włodzimierza Lewandowskiego na stanowisko...

Polski geodeta laureatem prestiżowej nagrody

Zajmujący się pomiarem czasu dr Włodzimierz Lewandowski, który przez wiele lat pracował w Instytucie...

Nasz człowiek w Sevres

Rozmowa z dr. Włodzimierzem Lewandowskim, naczelnym fizykiem w Międzynarodowym Biurze Wag i Miar w Sevres pod Paryżem...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Studenci inwentaryzują budynek AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
masa Jowisza jest 317 razy większa od masy Ziemi?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jerzy Zarzycki (1925-2012)

Jerzy Zarzycki (1925-2012)
Jerzy Zarzycki był synem geodety, który przed wojną prowadził biuro mierniczego przysięgłego w Łodzi. W grudniu 1939 roku rodzina Zarzyckich została wysiedlona przez Niemców do Krakowa, gdzie pomagał jej prof. Michał Odlanicki-Poczobutt. W czasie...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1945
Reaktywowanie Wojskowego Instytutu Geograficznego, szefem został generał Teodor Naumienko. W początkowej fazie Instytut zatrudnial około 300 osób.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2