wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-05-20| Geodezja, Ludzie, Instytucje

Dr Włodzimierz Lewandowski prezesem Głównego Urzędu Miar

17 maja premier Beata Szydło powołała dr. inż. Włodzimierza Lewandowskiego na stanowisko prezesa Głównego Urzędu Miar.


Dr Włodzimierz Lewandowski prezesem Głównego Urzędu Miar <br />
fot. ze zbiorów WL
fot. ze zbiorów WL

Dr Lewandowski posiada bogate doświadczenie w dziedzinie metrologii: wiele lat pracował dla francuskich i amerykańskich instytucji państwowych, a także organizacji międzynarodowych. Przez prawie 30 lat zajmował stanowisko naczelnego fizyka w Międzynarodowym Biurze Miar (BIPM) w Sèvres pod Paryżem, brał udział w ocenie i rozpowszechnianiu międzynarodowej skali czasu UTC. Był także pracownikiem Międzynarodowego Biura Czasu (BIH) w Obserwatorium Paryskim oraz pracownikiem naukowym amerykańskiego Państwowego Instytutu Wzorców i Technologii (NIST). Przewodniczył Podkomisji Czasu w amerykańskim Komitecie Cywilnym GPS.

Od 2001 r. jest członkiem Rady Naukowej Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Uczestniczył także w pracach Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, angażując się m.in. w tworzenie systemu obserwacji Ziemi Copernicus, prace nad systemem Galileo oraz na rzecz powołania Państwowej Agencji Kosmicznej.

W 2014 r. dr Włodzimierz Lewandowski został laureatem najważniejszej amerykańskiej nagrody w dziedzinie metrologii czasu. Prestiżowe wyróżnienie „Precise Time and Time Interval” zostało przyznane przez Instytut Nawigacji w Manassas.

Włodzimierz Lewandowski jest doktorem fizyki oraz absolwentem Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej i Instytutu Geofizyki PAN.

Do głównych zadań prezesa GUM należy m.in.: budowa, utrzymywanie i modernizacja państwowych wzorców jednostek miar, prowadzenie w tym zakresie prac rozwojowych, a także zapewnienie powiązania państwowych wzorców jednostek miar ze wzorcami międzynarodowymi lub wzorcami jednostek miar w innych krajach. Szef GUM jest także odpowiedzialny za wykonywanie prawnej kontroli metrologicznej oraz wykonywanie zadań organu nadzoru rynku w zakresie prowadzenia postępowań w sprawie wprowadzonych do obrotu lub oddanych do użytku wyrobów niezgodnych z wymaganiami lub stwarzających zagrożenie w odniesieniu do przyrządów pomiarowych i wag nieautomatycznych. Prezes GUM reprezentuje Polskę w metrologicznych organizacjach międzynarodowych i współdziała z krajowymi i zagranicznymi instytucjami prowadzącymi działania w zakresie miar.

Źródło: GUM


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
wspaniały człowiek miałem okazję poznać i chwilę współpracować, świetny specjalista a przy tym Człowiek niesamowitej klasy, powodzenia.
 1 
 1 
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS