Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-03-10 | Geodezja, Instytucje, Kataster

Z życia regionów: lokalny dziennik ostrzega przed nalotem

Już wkrótce w powiecie gorlickim wykonywanie będą zdjęcia lotnicze na potrzeby modernizacji EGiB. W związku z tym „Gazeta Krakowska” radzi mieszkańcom, jak się do tego przygotować.


Ilustracja: Z życia regionów: lokalny dziennik ostrzega przed nalotem <br />
fot. SP w Gorlicach
fot. SP w Gorlicach

Dziennik zaleca, by przede wszystkim wyraźnie oznaczyć na swojej nieruchomości punkty graniczne. „Znakowanie punktów granicznych nie jest obowiązkowe. To indywidualna, dobrowolna decyzja każdego z właścicieli nieruchomości. Może być wykonane tylko w tych miejscach, gdzie jest pewna, jasna i bezsporna granica” – informuje „Gazeta Krakowska”.

Podobne zalecenia publikuje na swojej stronie Starostwo Powiatowe w Gorlicach. Urząd radzi, by znak był wystarczająco duży i namalowany jaskrawym, najlepiej białym kolorem. Wskazane jest, aby miał kształt krzyża o rozpiętości ramion 50-70 cm i grubości ok. 20 cm. Znak musi być wykonany dokładnie przy słupie granicznym, który staje się środkiem znaku, musi być też trwały tzn. powinien być widoczny przez około 2-3 tygodnie. Może być on wykonany np. za pomocą: malowania na gruncie białą farbą, białym gipsem lub wapnem; jasnej lub pomalowanej na biało sklejki lub desek bądź pomalowanych na biało cegieł. Wskazane jest, aby najbliższe otoczenie znaku granicznego uporządkować z trawy czy zarośli, które mogą go przysłonić.

Zarówno na stronie starostwa, jak i w „Gazecie Krakowskiej” urzędnicy podkreślają, że zdjęcia lotnicze nie będą jedynym materiałem, na podstawie którego realizowana będzie modernizacja EGiB.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

I tego należy się najbardziej obawiać, że urzędnicy twierdzą "że zdjęcia lotnicze nie będą jedynym materiałem, na podstawie którego realizowana będzie modernizacja EGiB." Ten kto pozwolił na to, by w projekcie unijnym określono, że tylko 15% kwot może być przeznaczone na pomiary terenowe powinien odpowiadać karnie. Tak samo jak ten, który zamieścił w rozp. ws egib te przepisy:"dane dotyczące przebiegu granic działek ewidencyjnych pozyskuje się w wyniku geodezyjnych pomiarów terenowych lub geodezyjnych pomiarów fotogrametrycznych poprzedzonych ustaleniem przebiegu tych granic." Ale jakiś lobbysta firm wykonujących naloty zaraz dodał: "Ustalenie przebiegu granic działek ewidencyjnych, w tym położenia wyznaczających je punktów granicznych, może nastąpić w oparciu o zobrazowania lotnicze". Jeden przepis mówi, że pomiary fotogrametryczne można wykonać po ustaleniu granic na gruncie. A drugi odwrotnie dopuszcza ustalać granice na obrazku wcześniej wykonanym niż samo ustalenie. A co jeśli w dniu ustalenia stan na gruncie jest inny?!
    1 
 10 
@jadzia Jadzia, nam nie chodzi o samą metodę/technologię pomiaru tylko o podejście do kwestii ustalania granic (tryb). Rozmarzony trafnie to wyłożył (poniżej).
  
 4 
pójdźmy zatem dalej przecież z braku siły roboczej, przy niskich cenach sprzętu, można przeszkolić każdego sołtysa do obsługi GPS. Wypożyczyć sołtysom po GPS-ie na dwa tygodnie i zamiast czasochłonnego układania desek, niech sobie właściciele z sołtysem w dogodnym czasie pomierzą po 5 sekund na punkcie granice, tak, jak uważają, a my te ich oświadczenia woli przyjmiemy. Bo skoro to dobra metoda, to i sposób pomiaru chyba nie ma znaczenia, prawda? Ustalając granice, przy braku danych, też tylko rejestrujemy wskazania stron? Czy naprawdę tak mają wyglądać próby przywracania rangi zawodu do tej sprzed wojny, i tak mało realne z powodu spadku znaczenia ziemi, bo dziś już właściciele ziemscy i rolnicy nie są najbogatszymi i najważniejszymi w gospodarce i te czasy po prostu nie wrócą. Ale aż tak?
  
 8 
To już było i źle się skończyło Takie próby były m.in. w latach 70-80-tych XX w. na gminie Lubień koło Myślenic. Ze względu na górzystość terenu i przestawianie przez sąsiadów sygnalizacji znaków granicznych sprawa upadła. Gmina miała więc przez wiele lat mapy ewidencyjne (obowiązujące) 1:2880 (układ KUL), a na mapach zasadniczych (1:2000 układ 1965) były inne granice i nr działek nieobowiązujące.
  
 6 
ludzie opamiętajcie się... wystarczy przeczytać to wszystko ze zrozumieniem i nie bić bezsensownie piany. Jeśli sąsiedzi zgodnie wskażą i oznaczą granicę to tylko pomoże i usprawni wszystkie prace. Widzę, że problem nie jest w technologii bo ta gwarantuje bardzo wysokie dokładności tylko problem jest w braku zrozumienia i typowym ludzkim "nie bo nie". Proszę zastanówcie się zanim napiszecie bzdurny komentarz. Wystarczy dokładnie przeczytać co jest napisane na stronie powiatu. Więcej dobrej woli.
    13 
 6 
Ktoś dobrze zadbał o fotogrametrię W projektach unijnych (RPO) zapisano, że tylko 15% kosztów może być na prace terenowe. Pomiary fotogrametryczne to nieterenowe. Znowu, jak przy skandalicznych uwłaszczeniach w latach 70-tych XX w. (pomiary "polowe" w remizach), tereny z katastrem austriackim zostaną pokrzywdzone na lata.
  
 4 
a co wy się przejmujecie... przecież po tak wykonanej "modernizacji" na pewno będzie więcej pracy dla geodetów przy naprawianiu tego "produktu.
  
 10 
Wiecie kto tam robi modernizację? I kto to g**wno nadzoruje? Przezabawne podejście
    6 
 4 
Daje wam te oto dwie deski abyście pracy swojej do której wam widać chęci brakuje wykonywać nie musieli. I traktujcie to jako oświadczenie woli że tu jest granica albo darmową stabilizację fotopunktow. Bo jak wiadomo rolą klienta jest ułatwienie pracy firmom wykonującym zlecenie a brak desek działać będzie na niekorzyść bo skoro nie zastabilizowales to się nie rzucaj.
  
 5 
Coś nieprawdopodobnego. I znowu zmarnowane pieniądze. Kiedy taką technologią zainteresuje się prokurator?
  
 8 
Modernizacja. Przypomina mi się dyskusja pod innym tematem dotyczącym fotogrametrii i modernizacji EGiB. To co tu przeczytałem zupełnie mi się w głowie nie mieści. Zakładam, że artykuł został napisany "na prośbę" wykonawcy lub jednostki samorządowej, która realizuje to przedsięwzięcie bo nie wyobrażam sobie, żeby jakikolwiek dziennikarz sam z siebie coś takiego wymyślił. Jeśli tak "sygnalizowane" punkty graniczne zostaną w jakikolwiek sposób wykorzystane w opracowaniu to moim zdaniem będzie to skandal i sprawa powinna trafić do sądu. Fotogrametria w modernizacji EGiB i owszem, ale nie w ten sposób! Farsa jakaś!
    2 
 7 
ale jaja rok 2020 widziano geodetę z łopatą (szpadel) - został złapany i zamknięty w rezerwacie gdyż nie dostosował się do obecnie panujących zwyczajów i standardów.
  
 5 
i to jest idea Jak to przeczytałem pierwszy raz to myślałem że to żart, ale uszczypnąłem się przeczytałem jeszcze raz i chyba jednak nie. Wdrażanie kolektywizmu idzie pełną parą, a niech tylko który sąsiad się wyłamie i nie kupi desek w tartaku, albo zaoszczędzi i weźmie zbyt krótkie, nie do pomyślenia jak pomaluje inną farbą zaraz go na języki wezmą a Starosta sporządzi wykaz nieruchomości których właściciele się wyłamali i włączy jako dowód do operatu ewidencji gruntów, oczywiście z pieczątka geodety uprawnionego. -- To wszystko jakaś farsa coś niebywałego zupełnie, śmieją się z nas już wszyscy, firmy za grube miliony wyrywają kasę z GUGiK a rękami obywateli chcą robotę zrobić, na odwal byle było, ja od dzisiaj idąc do lekarza będę nosił ze sobą stetoskop gdyby czasami moja Pani doktor nie miała albo miała zbyt dużo pacjentów to się sam przy niej posłucham i jej powiem, a na wszelki wypadek jeszcze wezmę długopis do wypisania recepty. -- GEODEZJO, co oni z Tobą robią w którą stronę idziesz?
    2 
 11 
A może poczekać na Wszystkich Świętych Wtedy lepiej będzie widać. Tylko tzw. wkłady do zniczy muszą trzymać 48 godzin.
    1 
 7 
kurcze , ja nawet sprawdziłem w kalendarzu co dzisiaj mamy, bo obleciał mnie strach, że nie zarejestrowałem upływu 3 tygodni i jest już Prima Aprilis, i to tylko żarcik redakcji...
    1 
 7 
kataster mnie to też wygląda na żart. zgadzam się z rozmarzonym, u mnie też kataster pruski to wzór niedościgniony dla obecnej ewidencji tworzonej przez ostatnie 65 lat.
  
 10 
wtedy dalsza komunikacja będzie się odbywać poprzez kręgi i symbole w zbożu, podczas kolejnych nalotów sierpniowych. Szkoda, że nie wprowadzono różnych kolorów dla granic stabilizowanych i markowanych, granice sporne w kolorze oczywiście tęczy. A poważnie, to niby kamienia nie może sobie wstawić tam, gdzie mu się podoba? Wielu to robi a my musimy umieć to ocenić. Mnie zastanawia coś innego: przed wojną w moich stronach "pruski zaborca" chyba w ciągu ok. 20 lat uporał się z nowym pomiarem budynków i stabilizacją wszystkich niemal granic na terenach rolnych. Powstały mapy 1:2000, z których do dziś korzystamy. Jaką dysponował armią geometrów, jakie znaczenie i wartość wtedy miała ziemia, że wtedy to się opłacało, a teraz nam się to już zupełnie nie kalkuluje? Że mimo tego sprzętu, jaki mamy, tej nadprodukcji geodetów, nie potrafimy się uporać z tematem jak należy?
  
 18 
to jest myśl! Fajny pomysł. Trzeba tą procedurę zaadaptować w innych postępowaniach. Np. do zawiadomień o przyjęciu granic do podziału można dodać instrukcję dla właścicieli, żeby pozaznaczali swoje granice bo we wskazanym terminie przyjedzie geodeta i je pomierzy. Nawet jak w trakcie "malowania" wyniknie spór, to strona która "wygra" kłótnię namaluje znak po swojemu ("przegrany" z widłami w plecach już nie będzie wnosił sprzeciwu). Geodeta przyjedzie na gotowe i sprawa czysta.
    2 
 18 
to żart ? mieszkańcy mają deskami znakować swoje punkty graniczne ? A co jak oznaczą tak jakby chcieli żeby były ?
    1 
 14 



zobacz też:

Posiedzenie rządowego zespołu ds. ZSIN w nowym składzie

16 lutego w siedzibie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii w Warszawie odbyło się...

Wykonawcy z administracją dyskutowali o przyszłości ZSIN-u

Jakie będą dalsze losy dużych zamówień na modernizację EGiB? Przedstawiciele Polskiej...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Akademia INSPIRE w Norwegii
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Merkury jest najmniejszą planetą Układu Słonecznego?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Fryderyk Getkant (ok.1600-1666)
Pochodzący z Nadrenii inżynier wojskowy, kartograf i artylerzysta, od 1625 r. przebywał w Polsce. Jest on znany głównie jako autor powstałego w latach 1634-39 atlasu wojskowego zatytułowanego „Topographia practica conscripta et recognita per...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1970
Wyprodukowano pierwsze przenośne geodezyjne odbiorniki dopplerowskie: Geoceiver i Magnavox. Za pomocą modelu AN/PRR-14 Geoceiver firmy Leica można było określić pozycję z dokładnością 10 cm, cena odbiornika - 50 tys. dolarów).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2