Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-02-07| Geodezja, Instytucje, Kataster

Wykonawcy z administracją dyskutowali o przyszłości ZSIN-u

Jakie będą dalsze losy dużych zamówień na modernizację EGiB? Przedstawiciele Polskiej Geodezji Komercyjnej dyskutowali na ten temat 31 stycznia podczas spotkań w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa oraz w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii.


Wykonawcy z administracją dyskutowali o przyszłości ZSIN-u

Rozmowy koncentrowały się m.in. wokół wstrzymania kolejnych zamówień GUGiK na modernizację powiatowych baz danych. Na razie rozstrzygnięto pierwszą turę przetargów, a w drugiej wybrano najkorzystniejsze oferty. Wcześniejsze plany zakładały również ogłoszenie trzeciej, na razie jednak do tego nie doszło. W rozmowie z przedstawicielami PGK wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski stwierdził, że powodem jest wadliwe działanie informatycznego systemu ZSIN, co miały potwierdzić ekspertyzy naukowców. Wiceminister nie jest na razie w stanie wskazać planowanego terminu odblokowania przetargów.

Nieco inaczej patrzy na to zagadnienie p.o. głównego geodety kraju Grażyna Kierznowska. W jej ocenie kluczowym problemem w funkcjonowaniu ZSIN-u jest fakt, że na razie zasiliły go tylko nieliczne powiaty.

Drugim zagadnieniem podejmowanym podczas obu spotkań było wykorzystanie fotogrametrii przy modernizacji ewidencji gruntów i budynków. Tomasz Żuchowski podważa zasadność jej stosowania, jako argument podając liczne skargi właścicieli nieruchomości płynące przede wszystkim z terenu Małopolski. Przedstawiciele PGK próbowali przekonać wiceministra do zalet tej technologii. Zwracali przede wszystkim uwagę, że wykorzystanie tradycyjnych metod na terenach o dużym rozdrobnieniu gruntów praktycznie uniemożliwia przeprowadzenie modernizacji w rozsądnych ramach czasowych. Powoływali się ponadto na różne opinie naukowców, które potwierdzały zasadność użycia zdjęć lotniczych przy ustalaniu granic.

Mniej sceptycznie do fotogrametrii podchodzi p.o. GGK Grażyna Kierznowska. Wcześniej była ona geodetą powiatowym w Kraśniku, gdzie metodę tę z powodzeniem stosowano przy modernizacji EGiB. Dlatego Grażyna Kierznowska nie widzi przeszkód do wykorzystania jej w miejscach, które się do tego kwalifikują.

– Na razie nie zapadły w tej sprawie żadne wiążące decyzje, a obowiązujące prawo wciąż dopuszcza stosowanie fotogrametrii w pracach modernizacyjnych. Spodziewam się, że uda nam się wypracować tu jakiś kompromis – komentuje rozmowy prezes PGK oraz OPGK Olsztyn Waldemar Klocek. Oprócz niego w spotkaniach z Grażyną Kierznowską oraz Tomaszem Żuchowskim uczestniczyli również: Paweł Świerczek (wiceprezes MGGP), Robert Rachwał (prezes OPGK Kraków) i Florian Romanowski (prezes OPEGIEKA Elbląg).

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama