Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-02-02| GIS, Teledetekcja

Nowa jakość globalnych danych o osadnictwie

Wspólnotowe Centrum Badawcze Komisji Europejskiej (JRC) zakończyło pierwszy na świecie eksperyment dotycząc globalnego wykorzystania obserwacji radarowych z satelitów Sentinel-1 na potrzeby pozyskania danych o sieci osadniczej.


Nowa jakość globalnych danych o osadnictwie

Celem eksperymentu S1 GHSL było wygenerowanie lepszej jakości warstwy GHSL (Global Human Settlement Layer). Jej pierwszą wersję opublikowano w 2014 roku i bazowała ona przede wszystkim na automatycznym przetworzeniu zobrazowań optycznych z satelitów Landsat. Testy tak opracowanych danych wykazały jednak, że pomijają one niektóre obszary zabudowane, a inne terenu są do tej kategorii niesłusznie klasyfikowane.

Naukowcy postanowili wiÄ™c udoskonalić procedurÄ™ generowania tej warstwy, uwzglÄ™dniajÄ…c również zobrazowania radarowe dostarczane przez bliźniacze satelity Sentinel-1A i -1B. Przetwarzanie zrealizowano z wykorzystaniem platformy JEODPP (JRC Earth Observation Data and Processing Platform) zaprojektowanej do przetwarzania „big data”. Efektem obróbki jest nowa, lepsza warstwa GHSL prezentujÄ…ca sieć osadniczÄ… Å›wiata w rozdzielczoÅ›ci 10 metrów. Dane te dostÄ™pne na Platformie GHSL.

Kolor bordowy – GHSL wg danych Landsat, granatowy – wg danych Sentinel-1

Na tym jednak nie koniec z udoskonalaniem warstwy GHSL. W planach na najbliższą przyszłość jest rozbudowanie procedury jej generowania o zobrazowania optyczne z satelitów Sentinel-2, nazywanych europejskimi Landsatami.

Eksperyment S1 GHSL jest istotny nie tylko dlatego, że dostarczyÅ‚ cennych danych o globalnej sieci osadniczej w wyższej jakoÅ›ci. PozwoliÅ‚ także na szerszÄ… skalÄ™ przetestować platformÄ™ JEODPP, która ma być odpowiedziÄ… JRC na wyzwania „big data”. Jak podkreÅ›lajÄ… specjaliÅ›ci ze Wspólnotowego Centrum Badawczego, po ukoÅ„czeniu budowy konstelacji satelitów Sentinel bÄ™dÄ… one dostarczać aż 10 TB obserwacji dziennie. NiezbÄ™dne jest wiÄ™c opracowanie rozwiÄ…zaÅ„, które bÄ™dÄ… w stanie tanio i skutecznie przetwarzać te ogromne iloÅ›ci danych.

Źródło: JRC, JK


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama