wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-02-02| GIS, Teledetekcja

Nowa jakość globalnych danych o osadnictwie

Wspólnotowe Centrum Badawcze Komisji Europejskiej (JRC) zakończyło pierwszy na świecie eksperyment dotycząc globalnego wykorzystania obserwacji radarowych z satelitów Sentinel-1 na potrzeby pozyskania danych o sieci osadniczej.


Nowa jakość globalnych danych o osadnictwie

Celem eksperymentu S1 GHSL było wygenerowanie lepszej jakości warstwy GHSL (Global Human Settlement Layer). Jej pierwszą wersję opublikowano w 2014 roku i bazowała ona przede wszystkim na automatycznym przetworzeniu zobrazowań optycznych z satelitów Landsat. Testy tak opracowanych danych wykazały jednak, że pomijają one niektóre obszary zabudowane, a inne terenu są do tej kategorii niesłusznie klasyfikowane.

Naukowcy postanowili więc udoskonalić procedurę generowania tej warstwy, uwzględniając również zobrazowania radarowe dostarczane przez bliźniacze satelity Sentinel-1A i -1B. Przetwarzanie zrealizowano z wykorzystaniem platformy JEODPP (JRC Earth Observation Data and Processing Platform) zaprojektowanej do przetwarzania „big data”. Efektem obróbki jest nowa, lepsza warstwa GHSL prezentująca sieć osadniczą świata w rozdzielczości 10 metrów. Dane te dostępne na Platformie GHSL.

Kolor bordowy – GHSL wg danych Landsat, granatowy – wg danych Sentinel-1

Na tym jednak nie koniec z udoskonalaniem warstwy GHSL. W planach na najbliższą przyszłość jest rozbudowanie procedury jej generowania o zobrazowania optyczne z satelitów Sentinel-2, nazywanych europejskimi Landsatami.

Eksperyment S1 GHSL jest istotny nie tylko dlatego, że dostarczył cennych danych o globalnej sieci osadniczej w wyższej jakości. Pozwolił także na szerszą skalę przetestować platformę JEODPP, która ma być odpowiedzią JRC na wyzwania „big data”. Jak podkreślają specjaliści ze Wspólnotowego Centrum Badawczego, po ukończeniu budowy konstelacji satelitów Sentinel będą one dostarczać aż 10 TB obserwacji dziennie. Niezbędne jest więc opracowanie rozwiązań, które będą w stanie tanio i skutecznie przetwarzać te ogromne ilości danych.

Źródło: JRC, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS