|2007-06-27|
Geodezja, GIS, Mapy, Ludzie, Instytucje, Imprezy
Seminarium GUGiK o bazach HYDRO i SOZO
Wczoraj (26 czerwca) w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii odbyło się spotkanie poświęcone analizie możliwości dalszej realizacji baz danych tematycznych (sozologicznej i hydrograficznej) wykonywanych pod auspicjami Głównego Geodety Kraju. W spotkaniu udział wzięło około 30 osób reprezentujących zarówno GUGiK, administrację geodezyjną szczebla wojewódzkiego, firmy komercyjne, jak i środowisko akademickie. Obecni byli między innymi główni konsultanci naukowi mapy hydrograficznej (prof. Alfred Kaniecki) i sozologicznej (prof. Stefan Żynda), reprezentujący UAM w Poznaniu.
Referaty wprowadzające wygłosili dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej Jerzy Zieliński (uwarunkowania finansowe i prawne realizacji map tematycznych) oraz Robert Olszewski z Politechniki Warszawskiej („wczoraj i dziś” baz danych tematycznych). W referatach tych postawiono szereg pytań wyznaczających kierunki dyskusji merytorycznej:
celowość utrzymania formy analogowej bazy hydrograficznej i sozologicznej,
osadzenie obu opracowań tematycznych na podkładzie referencyjnej bazy danych TBD,
uwzględnienie nowych warstw informacyjnych w modelu pojęciowym bazy SOZO, np. mapy akustycznej zgodnej z ustawą z 27 lipca 2001 r. Prawo ochrony środowiska (...),
udostępnienie opracowywanego w ramach realizacji projektu celowego nr 6 T 12 2005C/06552 systemu kontroli oraz systemu zarządzania bazami danych SOZO i HYDRO,
udostępnienie w internecie dotychczas opracowanych arkuszy baz danych tematycznych zintegrowanych do postaci ciągłej w skali poszczególnych województw bazy wektorowej.
Dyskusja wykazała, iż przy ograniczonych środkach przeznaczonych na realizację baz danych przestrzennych w Polsce należy skupić się na opracowaniu spójnych w skali kraju baz referencyjnych. Zdaniem części osób, zwłaszcza reprezentujących środowisko akademickie, celowe byłoby jednak dokończenie opracowania baz danych o charakterze tematycznym przynajmniej w tych województwach, w których prace są znacznie zaawansowane. Na spotkaniu zaproponowano także konkretne działania, które można zrealizować relatywnie szybko i niewielkim kosztem. Do najistotniejszych należy udostępnienie w internecie danych zgromadzonych w zasobie geodezyjnym i kartograficznym (ciągłych w sensie geometrycznym baz danych wojewódzkich: sozologicznej i hydrograficznej). Opracowany przed trzema laty na platformie ArcIMS serwis geoinformacyjny baz SOZO i HYDRO zawiera nie tylko metadane na temat opracowanych arkuszy mapy hydrograficznej i sozologicznej, ale również posiada wbudowaną funkcjonalność umożliwiającą dostęp do danych tematycznych. Dotychczas w serwisie tym udostępniony był tylko arkusz wzorcowy obu baz danych. W czasie spotkania postulowano nie tylko pełne udostępnienie wszystkich zgromadzonych danych, lecz także opracowanie i zaimplementowanie funkcjonalności umożliwiającej prowadzenie „typowych” analiz na tych danych. Realizacja tego postulatu oznaczałaby odejście od filozofii gromadzenia danych na rzecz ich udostępnienia oraz świadczenia usług geoinformacyjnych w sieci rozległej. Na spotkaniu rozważano także kwestię harmonizacji (zarówno modelu pojęciowego baz danych, jak i samych danych) map tematycznych GUGiK z mapami wykonywanymi w Państwowym Instytucie Geologicznym (zwłaszcza bazą geośrodowiskową i hydrogeologiczną) oraz IMGW. Szczególnie interesujące mogłoby być nawiązanie ścisłej współpracy między GUGiK i PIG w zakresie realizacji geoportalu geologiczno-środowiskowego powstającego w ramach projektu IKAR.
Robert Olszewski
|