Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2007-06-27 | Geodezja, GIS, Mapy, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Seminarium GUGiK o bazach HYDRO i SOZO


Wczoraj (26 czerwca) w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii odbyło się spotkanie poświęcone analizie możliwości dalszej realizacji baz danych tematycznych (sozologicznej i hydrograficznej) wykonywanych pod auspicjami Głównego Geodety Kraju. W spotkaniu udział wzięło około 30 osób reprezentujących zarówno GUGiK, administrację geodezyjną szczebla wojewódzkiego, firmy komercyjne, jak i środowisko akademickie. Obecni byli między innymi główni konsultanci naukowi mapy hydrograficznej (prof. Alfred Kaniecki) i sozologicznej (prof. Stefan Żynda), reprezentujący UAM w Poznaniu.

Referaty wprowadzające wygłosili dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej Jerzy Zieliński (uwarunkowania finansowe i prawne realizacji map tematycznych) oraz Robert Olszewski z Politechniki Warszawskiej („wczoraj i dziś” baz danych tematycznych). W referatach tych postawiono szereg pytań wyznaczających kierunki dyskusji merytorycznej:

celowość utrzymania formy analogowej bazy hydrograficznej i sozologicznej, osadzenie obu opracowań tematycznych na podkładzie referencyjnej bazy danych TBD, uwzględnienie nowych warstw informacyjnych w modelu pojęciowym bazy SOZO, np. mapy akustycznej zgodnej z ustawą z 27 lipca 2001 r. Prawo ochrony środowiska (...), udostępnienie opracowywanego w ramach realizacji projektu celowego nr 6 T 12 2005C/06552 systemu kontroli oraz systemu zarządzania bazami danych SOZO i HYDRO, udostępnienie w internecie dotychczas opracowanych arkuszy baz danych tematycznych zintegrowanych do postaci ciągłej w skali poszczególnych województw bazy wektorowej.

Dyskusja wykazała, iż przy ograniczonych środkach przeznaczonych na realizację baz danych przestrzennych w Polsce należy skupić się na opracowaniu spójnych w skali kraju baz referencyjnych. Zdaniem części osób, zwłaszcza reprezentujących środowisko akademickie, celowe byłoby jednak dokończenie opracowania baz danych o charakterze tematycznym przynajmniej w tych województwach, w których prace są znacznie zaawansowane.
Na spotkaniu zaproponowano także konkretne działania, które można zrealizować relatywnie szybko i niewielkim kosztem. Do najistotniejszych należy udostępnienie w internecie danych zgromadzonych w zasobie geodezyjnym i kartograficznym (ciągłych w sensie geometrycznym baz danych wojewódzkich: sozologicznej i hydrograficznej). Opracowany przed trzema laty na platformie ArcIMS serwis geoinformacyjny baz SOZO i HYDRO zawiera nie tylko metadane na temat opracowanych arkuszy mapy hydrograficznej i sozologicznej, ale również posiada wbudowaną funkcjonalność umożliwiającą dostęp do danych tematycznych. Dotychczas w serwisie tym udostępniony był tylko arkusz wzorcowy obu baz danych. W czasie spotkania postulowano nie tylko pełne udostępnienie wszystkich zgromadzonych danych, lecz także opracowanie i zaimplementowanie funkcjonalności umożliwiającej prowadzenie „typowych” analiz na tych danych. Realizacja tego postulatu oznaczałaby odejście od filozofii gromadzenia danych na rzecz ich udostępnienia oraz świadczenia usług geoinformacyjnych w sieci rozległej.
Na spotkaniu rozważano także kwestię harmonizacji (zarówno modelu pojęciowego baz danych, jak i samych danych) map tematycznych GUGiK z mapami wykonywanymi w Państwowym Instytucie Geologicznym (zwłaszcza bazą geośrodowiskową i hydrogeologiczną) oraz IMGW. Szczególnie interesujące mogłoby być nawiązanie ścisłej współpracy między GUGiK i PIG w zakresie realizacji geoportalu geologiczno-środowiskowego powstającego w ramach projektu IKAR.

Robert Olszewski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Święte słowa Święte słowa. W GUGIK nie mają żadnej koncepcji żadnych pieniedzy, żadnych fachowców. O czym z nimi rozmawiać? O teczkach i ciepłych stołkach dla koleżanek i kolesiów z ZPP? I ten Zieliński. Jedno wielkie nieszczęście.
  
To koniec Map Tematycznych GUGiK sam zamyka wykonanie map tematycznych i po co zwoływać takie spokania ? Firmy komercyjne nie były zaproszone ,najlepiej tworzy się w zamkniętym gronie . Zwłaszcza z osóbami które mają zapewnione etaty ,i nie muszą brac udzialu w przetargach.Polecam aby Pan Decydent powiesił sobie napis nad biurkiem dobre zamieniam na gorsze , a ekonomią proszę sobie nie zawracać głowy dobre czasy dla zamawiających były. i wyobrażenie , że można taniej wykonywać mapy ,to już brak podstaw z dodawania
  



zobacz też:

Materiały z konferencji w Nowym Sączu

Na stronie internetowej Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii umieszczono prezentacje z XIX Sesji...

Dyrektor CODGiK odwołany ze stanowiska

Grzegorz Kurzeja, dyrektor Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, został 12 czerwca...

Zmiany kadrowe w GUGiK

Jak podaje Główny Urząd Geodezji i Kartografii, prezes Rady Ministrów Jarosław Kaczyński odwołał z dniem 17 czerwca br. Jacka...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Jak oszukać GPS?
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
pierwszy stały most na Wiśle zbudowano w 1573 r. i miał 0,5 km długości?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tomasz Zawiła-Niedźwiecki (1954-2024)

Tomasz Zawiła-Niedźwiecki (1954-2024)
Tomasz Zawiła-Niedźwiecki urodził się 26 listopada 1954 r. w Krakowie. Po ukończeniu studiów na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w 1979 r. rozpoczął pracę w Instytucie Badawczym Leśnictwa, w którym w różnych...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1814
Edward Troughton (1756-1835), angielski konstruktor, buduje według projektu R. Hasslera teodolit na potrzeby pomiarów podstawowych prowadzonych w Stanach Zjednoczonych. Prace nad instrumentem trwały 3 lata, miał on średnicę 24 cali i ważył ok. 75 kg.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2