wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-06-27| Geodezja, GIS, Mapy, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Seminarium GUGiK o bazach HYDRO i SOZO


Wczoraj (26 czerwca) w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii odbyło się spotkanie poświęcone analizie możliwości dalszej realizacji baz danych tematycznych (sozologicznej i hydrograficznej) wykonywanych pod auspicjami Głównego Geodety Kraju. W spotkaniu udział wzięło około 30 osób reprezentujących zarówno GUGiK, administrację geodezyjną szczebla wojewódzkiego, firmy komercyjne, jak i środowisko akademickie. Obecni byli między innymi główni konsultanci naukowi mapy hydrograficznej (prof. Alfred Kaniecki) i sozologicznej (prof. Stefan Żynda), reprezentujący UAM w Poznaniu.

Referaty wprowadzające wygłosili dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej Jerzy Zieliński (uwarunkowania finansowe i prawne realizacji map tematycznych) oraz Robert Olszewski z Politechniki Warszawskiej („wczoraj i dziś” baz danych tematycznych). W referatach tych postawiono szereg pytań wyznaczających kierunki dyskusji merytorycznej:

celowość utrzymania formy analogowej bazy hydrograficznej i sozologicznej, osadzenie obu opracowań tematycznych na podkładzie referencyjnej bazy danych TBD, uwzględnienie nowych warstw informacyjnych w modelu pojęciowym bazy SOZO, np. mapy akustycznej zgodnej z ustawą z 27 lipca 2001 r. Prawo ochrony środowiska (...), udostępnienie opracowywanego w ramach realizacji projektu celowego nr 6 T 12 2005C/06552 systemu kontroli oraz systemu zarządzania bazami danych SOZO i HYDRO, udostępnienie w internecie dotychczas opracowanych arkuszy baz danych tematycznych zintegrowanych do postaci ciągłej w skali poszczególnych województw bazy wektorowej.

Dyskusja wykazała, iż przy ograniczonych środkach przeznaczonych na realizację baz danych przestrzennych w Polsce należy skupić się na opracowaniu spójnych w skali kraju baz referencyjnych. Zdaniem części osób, zwłaszcza reprezentujących środowisko akademickie, celowe byłoby jednak dokończenie opracowania baz danych o charakterze tematycznym przynajmniej w tych województwach, w których prace są znacznie zaawansowane.
Na spotkaniu zaproponowano także konkretne działania, które można zrealizować relatywnie szybko i niewielkim kosztem. Do najistotniejszych należy udostępnienie w internecie danych zgromadzonych w zasobie geodezyjnym i kartograficznym (ciągłych w sensie geometrycznym baz danych wojewódzkich: sozologicznej i hydrograficznej). Opracowany przed trzema laty na platformie ArcIMS serwis geoinformacyjny baz SOZO i HYDRO zawiera nie tylko metadane na temat opracowanych arkuszy mapy hydrograficznej i sozologicznej, ale również posiada wbudowaną funkcjonalność umożliwiającą dostęp do danych tematycznych. Dotychczas w serwisie tym udostępniony był tylko arkusz wzorcowy obu baz danych. W czasie spotkania postulowano nie tylko pełne udostępnienie wszystkich zgromadzonych danych, lecz także opracowanie i zaimplementowanie funkcjonalności umożliwiającej prowadzenie „typowych” analiz na tych danych. Realizacja tego postulatu oznaczałaby odejście od filozofii gromadzenia danych na rzecz ich udostępnienia oraz świadczenia usług geoinformacyjnych w sieci rozległej.
Na spotkaniu rozważano także kwestię harmonizacji (zarówno modelu pojęciowego baz danych, jak i samych danych) map tematycznych GUGiK z mapami wykonywanymi w Państwowym Instytucie Geologicznym (zwłaszcza bazą geośrodowiskową i hydrogeologiczną) oraz IMGW. Szczególnie interesujące mogłoby być nawiązanie ścisłej współpracy między GUGiK i PIG w zakresie realizacji geoportalu geologiczno-środowiskowego powstającego w ramach projektu IKAR.

Robert Olszewski


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Święte słowa Święte słowa. W GUGIK nie mają żadnej koncepcji żadnych pieniedzy, żadnych fachowców. O czym z nimi rozmawiać? O teczkach i ciepłych stołkach dla koleżanek i kolesiów z ZPP? I ten Zieliński. Jedno wielkie nieszczęście.
odpowiedz zgłoś
To koniec Map Tematycznych GUGiK sam zamyka wykonanie map tematycznych i po co zwoływać takie spokania ? Firmy komercyjne nie były zaproszone ,najlepiej tworzy się w zamkniętym gronie . Zwłaszcza z osóbami które mają zapewnione etaty ,i nie muszą brac udzialu w przetargach.Polecam aby Pan Decydent powiesił sobie napis nad biurkiem dobre zamieniam na gorsze , a ekonomią proszę sobie nie zawracać głowy dobre czasy dla zamawiających były. i wyobrażenie , że można taniej wykonywać mapy ,to już brak podstaw z dodawania
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS