Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-11-28| GIS, Mapy, Teledetekcja

Facebook uwalnia dane o zaludnieniu

Opracowane przez Facebooka i Uniwersytet Columbia wysokorozdzielcze dane o sieci osadniczej zostały udostępnione za darmo w internecie.


Facebook uwalnia dane o zaludnieniu

Po co w ogóle ten portal społecznościowy zajął się tworzeniem takiej bazy? Dlatego, że planuje zapewnić dostęp do internetu w miejscach, które są go obecnie pozbawione, a dane o rozmieszczeniu ludności są w realizacji tego celu kluczowe. Pozwolą bowiem dobrać odpowiednie technologie telekomunikacyjne, które w efektywny sposób zapewnią dostęp do internetu na poszczególnych obszarach.

By pozyskać te dane, działające w ramach Facebooka Connectivity Lab oraz naukowcy z Uniwersytetu Columbia przetworzyli za pomocą specjalnie opracowanych algorytmów wysokorozdzielcze zobrazowania pochodzące z satelitów firmy DigitalGlobe (więcej pisaliśmy o tym TU). Wynikiem analiz jest warstwa prezentująca w rozdzielczości około 5 metrów zabudowane obszary. Na jej podstawie oraz danych ze spisów powszechnych opracowano mapę gęstości zaludnienia – High Resolution Settlement Layer (HRSL). Jak przyznaje Facebook, największym wyzwaniem przy generowaniu tych danych była ich globalna skala. Trudno było bowiem opracować algorytm, który skutecznie wykrywałby zabudowę o różnym charakterze. Sieć osadnicza w różnych regionach może przecież wyglądać zupełnie inaczej, co pokazuje mapa poniżej.

Na razie HRSL obejmuje 20 krajów, pokrywając powierzchnię 21,6 mln km kw., przy czym uwolnione rejestry dostępne są dla pięciu krajów: Ghany, Haiti, Malawi, RPA oraz Sri Lanki. Wkrótce warstwa HRSL ma być dostępna dla kolejnych państw.

Przedstawiciele Facebooka decyzję o uwolnieniu danych tłumaczą tym, że chcą, aby przydały się one nie tylko w zapewnianiu dostępu do internetu, ale także w zarządzaniu kryzysowym, planowaniu przestrzennym czy w prowadzeniu akcji humanitarnych.

Dane HRSL można pobrać ze strony Uniwersytetu Columbia

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS