|2016-11-15|
Geodezja, GIS, Prawo
W Sejmie o zmianach w IIP
Wczoraj (14 listopada) sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych zajęła się projektem ustawy, który ma przenieść kompetencje związane z infrastrukturą informacji przestrzennej z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do Ministerstwa Cyfryzacji.
Mowa o projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, która ma porządkować różne zagadnienia związane z zeszłorocznym rozdzieleniem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji na MSWiA oraz MC. Akt ten zakłada m.in. że minister ds. informatyzacji przejmie zadania związane z tworzeniem, utrzymywaniem i rozwijaniem geoportalu IIP (obecnie jest to zadanie głównego geodety kraju) oraz koordynowaniem tworzenia, utrzymywania i rozwijania IIP (obecnie zadanie to wykonuje minister właściwy ds. administracji publicznej przy pomocy GGK). Ustawa przewiduje ponadto, że Rada Infrastruktury Informacji Przestrzennej będzie działać przy MC (obecnie przy MSWiA). W związku z tym 1 stycznia 2017 r. wygaśnie członkostwo dotychczasowych członków Rady IIP, a nowych minister cyfryzacji ma powołać do 15 stycznia.
Podczas obrad komisji posłowie opozycji zwracali uwagę, że w wielu kwestiach, również związanych z IIP, projekt ustawy zdecydowanie wychodzi poza zakres określony w tytule. Jako przykład podawali m.in. zapis przewidujący całkowitą wymianę członków Rady IIP, mimo że jej zadania i kompetencje się nie zmieniają. – To już kolejna procedowana przez nas w ostatnim czasie ustawa, w której przy okazji zmian prawnych wprowadza również ruchy kadrowe – narzekał jeden z posłów opozycji. – Rada w obecnym składzie doradza innemu organowi. Minister cyfryzacji uznała, że w związku z wprowadzanymi przez tę ustawę zmianami, w tym przejęciem odpowiedzialności za geoportal, chce mieć prawo powołać nowych członków – ripostowała przedstawicielka resortu cyfryzacji.
Za tą dyskusją nie poszły jednak żadne propozycje merytorycznych poprawek. W art. 12, który zmienia ustawę o IIP, podczas wczorajszego posiedzenia komisji wprowadzono jedynie zmiany o charakterze techniczno-legislacyjnym. Projekt trafi teraz na plenarne posiedzenie Sejmu.
Dodajmy, że w opublikowanym również wczoraj stanowisku 7 organizacji geodezyjnych i kartograficznych akt ten został skrytykowany za wprowadzanie „szkodliwej i w skutkach kosztownej dezintegracji służby geodezyjnej i kartograficznej stanowiącej nieoczekiwany nawrót do skompromitowanej w czasach PRL Polski resortowej”. W ocenie sygnatariuszy listu kompetencje określone w Prawie geodezyjnym i kartograficznym oraz ustawie o IIP powinny leżeć w gestii prezesa Rady Ministrów, ewentualnie Ministra Cyfryzacji. Tymczasem po wejściu w życie projektowanego aktu będą rozdzielone pomiędzy MC a Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.
JK
|