Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2016-10-24 | GIS, Firma

Pierwszy deweloper zakłada cyberokulary HoloLens

Firma deweloperska Skanska wprowadza na polski rynek innowacyjny sposób wizualizacji danych przestrzennych dotyczących swoich inwestycji.


Ilustracja: Pierwszy deweloper zakłada cyberokulary HoloLens

Już w pierwszym kwartale przyszłego roku Skanska otworzy w Warszawie pierwszą w Polsce i Europie innowacyjną salę doświadczeń tzw. mieszanej rzeczywistości (mixed reality). Wykorzystując cyberokulary Microsoft HoloLens, firma zaprezentuje hologram znajdującego się w trakcie budowy Generation Park – największego jak dotąd kompleksu biurowego Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej.

Sala powstanie przy Rondzie Daszyńskiego. – Zaprosimy na krótki spacer w przyszłość. Będzie można obejść cały kompleks dookoła, przespacerować się między budynkami i poczuć atmosferę miejsca – zapowiada Renata Nowakowska, menedżer ds. innowacji Skanska Property Poland. Jak dodaje, to pierwsze komercyjne wykorzystanie technologii HoloLens na Starym Kontynencie.

Okulary HoloLens to jeden z najnowszych wynalazków firmy Microsoft. Pozwalają wyświetlić dowolne multimedialne treści w postaci hologramów, czyli trójwymiarowych obrazów widocznych nie na ekranie komputera, ale na wyciągnięcie ręki. Po założeniu okularów, w zależności od aplikacji, w tym samym miejscu, w którym fizycznie przebywamy, możemy zobaczyć układ słoneczny, roboty z ulubionej gry komputerowej, siedzącą na tej samej kanapie znaną aktorkę czy właśnie nowoczesny budynek biurowy. To przykład tzw. mieszanej rzeczywistości, która łączy doświadczenia świata realnego z wirtualnym.

– W sali doświadczeń będzie można obejrzeć bryłę Generation Park, usłyszeć dźwięki Woli, „przespacerować się” po okolicy i doświadczyć przestrzeni między budynkami. Naszych gości przeniesiemy też na dach wieży, żeby mogli zobaczyć panoramę miasta z tarasu. Na taką skalę nikt nie umożliwiał do tej pory kontaktu z budynkiem, który jeszcze nie został oddany do użytku. Przeniesiemy się do przestrzeni wirtualnej, pozostając jednocześnie w kontakcie z tym, co się dzieje tu i teraz – mówi Renata Nowakowska.

Zdaniem ekspertów HoloLens jest przełomową technologią, która całkowicie zmieni podejście do prezentowania multimedialnych treści, ale i sposobu pracy i biznesu w ogóle. W przypadku nieruchomości biurowych klienci i partnerzy nie będą musieli na podstawie płaskich wizualizacji wyobrażać sobie, jak ich przyszłe biuro może wyglądać.

– Technologia HoloLens jest dziś na wczesnym etapie rozwoju. Za 5 lat stanie się standardem i będziemy mogli w ten sposób zapraszać naszych klientów do wnętrz budynków, regulować natężenie światła, wspólnie aranżować biura, dobierać kolor elewacji czy projektować otwarte place wokół inwestycji – dodaje Renata Nowakowska. – HoloLens to tylko jeden z przykładów technologii, nad którymi pracujemy. Widzimy duży potencjał w rozwiązaniach, które wykorzystują rozszerzoną rzeczywistość. Wiemy, że staną się podstawą naszej pracy nie tylko w kontakcie z klientem, ale i posłużą do wymiany wiedzy czy projektowania. Cały biznes i to, jak pracujemy, znajdują się aktualnie na progu technologicznej transformacji. Jesteśmy w samym centrum tych wydarzeń – podkreśla.

Hologram Generation Park przygotowuje we współpracy z firmą Skanska agencja produkcyjna Studio 216, jedna z siedmiu firm wytypowanych przez Microsoft w ramach programu „Microsoft HoloLens Agency Readiness Program”. Skanska Property Poland korzysta również z doświadczeń amerykańskiej spółki Skanska, która już otworzyła centrum doświadczeń za oceanem i w tej technologii zbudowała hologram budynku biurowego 2+U w Seattle.

Grupa Skanska jest aktywna w sferze innowacji, wprowadzając na polski rynek nowe rozwiązania na poziomie technologii budowlanych, projektowania zielonych budynków i oferowania przełomowych rozwiązań dla klientów. Inwestuje w nowoczesne narzędzia w obszarze generalnego wykonawstwa (np. pierwszy w Polsce system BIM 360, który został zastosowany przy budowie budynku biurowego Green2Day, mobilny samochód skanujący, skanowanie laserowe 3D czy drony). W segmencie nieruchomości biurowych firma do tej pory wykorzystywała w Polsce m.in. wirtualne spacery 3D, aplikacje do zarządzania usługami w biurowcu czy stoły multimedialne do prezentacji obiektów.

Źródło: Skanska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

@MW MW Dzwoni dzwonek i mówi : "obudź się" ! Nie mówię, żeby tylko "myć jedną nogę". Optymalne rozwiązania powstają zazwyczaj na przecięciu się sfer działania kilku dziedzin czy technologii. Jeśli ktoś świadomie stosuje wiedzę o zakresie stosowalności fotogrametrii w geodezji i kartografii - wie o czy mówię. Może dlatego dolnośląskie ma orto 10cm pixel, podkarpackie chyba nawet lepszy, a jeszcze inne województwa się do tego przymierzają. Znana tez jest mi metoda wyznaczania granicy działki "na minę" (minę dwóch zawziętych chłopów"). Ale kto by pomyślał, że geodeci przebiją szacunki profesora Boegarts'a z Delft University, który w 1996 roku napisał w "Strategicznym przeglądzie polskiego systemu katastralnego", że budowa katastru w Polsce metodami tradycyjnych pomiarów w terenie potrwa 30 lat i będzie kosztowała miliard dolarów. Minęło 20 lat, katastru cyfrowego nie ma, a licznik kasy pokazuje wydane 3 miliardy. Jakaś refleksja ? 35 tys. geodetów w Polsce,produktywność "pod psem".Bez emocji.
  
 1 
Stary brodaty proroku. Pomstuję na fotogrametryczne metody "odnowy operatu ewidencji gruntów" porównywane przez Ciebie do maszyn tkackich w XIX wiecznej Anglii, nie dlatego że stanowią zagrożenie dla mojego bytu. Te maszyny produkują tkaniny pełne błędów, dziur i wystrzępień. Nie da się z takiej tkaniny uszyć nic sensownego. Fotogrametria ma wiele zastosowań i w wielu wypadkach jest niezastąpiona podobnie jak geodeta który musi zrobić przecinkę i wykopać dziurę na znak graniczny, bo właściciel ziemi za wirtualne znaki traktuje realną kłonicą.
  
Geodezyjna obsługa inwestycji będzie wyglądać zupełnie inaczej.Okulary,albo hełmVR i w teren,bez statywów,tyczek,osnowy realizacyjnej(przynajmniej w obecnym ujęciu).Projekt,a w zasadzie system BIM wizualizowany w trybie rzeczywistym.Gdzie tu miejsce dla geodety?pewnie ktoś zapyta.No właśnie-w formie takiej jaką znamy teraz,choć to przykre,zawód będzie marginalizowany,natomiast jeśli geodeta będzie umiał funkcjonować w przestrzeni pomiędzy informatyką,BIM,teledetekcją,VR i prawem to będzie specjalistą niezastąpionym.Taki trochę powrót do przeszłości,gdzie geodeta miał ekipę 3 osób,które ogarniały mu cały sprzęt i dzienniki,a on tylko,a raczej aż, trzymał wszystko za pysk,żeby efekt tej pracy był taki jaki być powinien.To była praca oparta na wiedzy,a nie na dymaniu w terenie w trybie"one man show"za śmieszne pieniądze.Technologia wymusi na nas powrót do modelu pracy opartej na wysoko wyspecjalizowanej wiedzy.A do ośrodka przerobi się wszystko na domiary jeśli administracja nie wyrwie się w końcu z PRLu.
  
 2 
HoloLens "koń to przeżytek", powiedział Pawlak, patrząc na traktor (w filmie "Sami Swoi". Brawo Skanska ! Na razie ponad 40 000 projektantów używa tylko dwu-wymiarowego, płaskiego AutoCada (bo myślą, że na więcej ich nie stać), ponad 30 000 geotetów czeka na zablokowane pół miliarda (z przeznaczeniem na budowę jakiejś mapy (ZSIN, itd..), pomstując na fotogrametrię (podobnie, jak w XIX-wiecznej Anglii - robotnicy - na maszyny tkackie), a pociąg technologii dalej jedzie do przodu. Niestety, czy na szczęście - tylko nieliczni się do niego załapią. Tak, jak w życiu. Więc pewnie zbyt wiele hologramów nie zobaczymy, ale, jak jest "jaskółka" to i "wiosna" się tez niedługo znajdzie... :-) Nie mogę się doczekać, żeby na to spojrzeć...
  
 3 
Wyidealizowana rzeczywistość, zamiast realnej autostrady - park, zamiast ścieków - piaszczysta plaża, technologia w służbie reklamy. Matriks panie matriks.
    1 
Ośrodek będzie tak właśnie - wirtualnie - wyglądał i funkcjonował.
  
 1 
jeszcze tylko integracja z GPS albo tachimetrem i żegnaj geodezyjna obsługo inwestycji, żegnajcie tyczenia sieci, skoro będzie można sobie zobaczyć projekt i sieci podziemne bezpośrednio w terenie, prosto z koparki. Tylko jak my do tego będziemy dorabiać dzienniki dla ośrodka i szkice tyczenia dla nadzoru?
  
 4 



zobacz też:

Geodeto, nie bój się BIM-u!

Jak nowoczesne technologie pomiarowe usprawniają prace budowlane? Co dla geodety oznacza wprowadzenie na budowie...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
KNG Dahlta w Tatrach
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1953 r. utworzono Katedrę Kartografii na Uniwersytecie Wrocławskim?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Roman Hlibowicki (1911-1999)

Roman  Hlibowicki  (1911-1999)
Wieloletni kierownik Katedry Geodezji na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, naukowiec i dydaktyk. Urodził się 8 września 1911 r. w Przemyślu. Studiował we Lwowie. I tam w czasie II wojny światowej zdał egzamin dyplomowy w konspiracji, który...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1420
W Samarkandzie powstaje słynne w średniowieczu obserwatorium astronomiczne. Zbudowano w nim wielki kamienny sekstans będący wycinkiem (60°) łuku o promieniu 40 m.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama