|2016-10-14|
Geodezja, GIS, Teledetekcja, Firma
Polskie akcenty na Intergeo
Jak co roku na międzynarodowych targach geodezyjnych Intergeo (Hamburg, 11-13 października) nie brakowało Polaków – zarówno wśród gości, jak i wystawców.
Stoiskoi WPG SA
|
|
|
|
|
|
W tym roku na 527 stoisk cztery należały do polskich firm, co jest liczbą podobną jak w zeszłych latach. Firma FlyTech UAV z Krakowa chwaliła się udoskonaloną wersją swojego flagowego produktu – płatowca Fenix (użytkowanego m.in. przez GUGiK). Maszynę wzbogacono o odbiornik RTK, który nieznacznie poprawia dokładność wynikowej ortofotomapy, ale przede wszystkim pozwala zastosować mniejszą liczbę fotopunktów. Spółka pokazała również udoskonalone oprogramowanie stacji naziemnej. Wyróżnia je intuicyjna obsługa oraz zestaw narzędzi, które pozwolą uniknąć typowych błędów popełnianych przy planowaniu i realizacji misji fotogrametrycznych. Oprogramowanie pozwala na przykład przewidzieć na podstawie numerycznych modeli terenu zmianę rozdzielczości zdjęć pozyskiwanych na trasie lotu nad terenem o urozmaiconej rzeźbie. Inną nowością FlyTech UAV jest stacja komunikacji z dronem korzystająca nie z sygnału radiowego, ale GSM. Zaletą tego rozwiązania jest choćby możliwość równoległego nadzorowania maszyny z terenu i z biura.
Po sąsiedzku znajdowało się stoisko warszawskiej firmy MSP, która prezentowała m.in. trzecią wersję płatowca Neo. Ta całkowicie odmieniona, większa konstrukcja zaprojektowana jest przede wszystkim z myślą o przenoszeniu nie tylko kamery, ale także skanera laserowego. Jak chwali to rozwiązanie prezes firmy Marcin Szender, testy maszyny wykazały, że jest ona w stanie dostarczać chmurę punktów o podobnej jakości jak systemy załogowe. Poza tym na stoisku MSP wystawiono wirnikowca Zawisak (również wyposażonego w skaner laserowy) oraz małego drona Bzyg.
Już po raz 26. na Intergeo wystawiło się Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne. W tym roku spółka położyła szczególny nacisk na promowanie systemu monitoringu deformacji bazującego na satelitarnych zobrazowaniach radarowych. To wypracowane wspólnie z Instytutem Geodezji i Kartografii oraz Instytutem Techniki Budowlanej pozwala wykrywać na rozległych obszarach nawet milimetrowe ruchy podłoża czy obiektów infrastrukturalnych.
Po raz drugi na targach wystawiła się firma Lamigo z Gorzowa Wielkopolskiego – producent pomiarowych narzędzi dla budownictwa. Jak podkreślają jej przedstawiciele, produkty tej spółki sprzedawane są już w 12 krajach Europy, a celem obecności na Intergeo jest zwiększenie tej liczby.
Pisząc o udziale polskich firm na tych targach, nie sposób nie wspomnieć o firmie OPEGIEKA Elbląg, która w Hamburgu poinformowała o zakupie lotniczego skanera laserowego Riegl VQ-1560i (więcej) oraz wielkoformatowej kamery lotniczej Leica DMC III (więcej).
JK
|