Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2016-10-11 | GIS

EPEC w Elblągu wdraża rozwiązanie GIS do zarządzania danymi przestrzennymi

Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wdraża system informacji przestrzennej (GIS). Będzie on stanowił techniczną bazę danych, której zadaniem będzie gromadzenie i udostępnianie danych o infrastrukturze ciepłowniczej spółki. Za budowę i uruchomienie rozwiązania odpowiada firma GIS-LOGIC, partner Esri Polska.


Ilustracja: EPEC w Elblągu wdraża rozwiązanie GIS do zarządzania danymi przestrzennymi
Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. (EPEC) w swojej działalności przykłada szczególną wagę do wykorzystania sprawdzonych i nowoczesnych technologii pozwalających skutecznie podnieść efektywność działania całego zakładu. Głównym celem wdrożenia Systemu Informacji Przestrzennej jest zwiększenie jakości zarządzania infrastrukturą ciepłowniczą oraz poprawa dostępu do danych przestrzennych sieci dla pracowników EPEC. Zadaniem systemu jest wsparcie eksploatacji sieci zgodnie z procedurami, instrukcjami i przepisami branżowymi oraz założeniami OpenGIS i dyrektywą INSPIRE. W przyszłości planowane jest udostępnienie danych GIS także podmiotom zewnętrznym.

Systemy informacji przestrzennej pomagają planować prace eksploatacyjne i modernizacyjne oraz usprawniają obsługę klienta. Integrują mapy, infrastrukturę sieciową oraz informacje o zachowaniu klientów i mieszkańców z danymi z rejestratorów, czujników czy obrazami z termowizji.

– Z rozwiązań wykorzystujących mapy i schematy na co dzień korzystają nie tylko mieszkańcy czy ekolodzy, ale przede wszystkim geodeci, architekci, służby miejskie i oczywiście przedsiębiorstwa zarządzające infrastrukturą sieciową. To właśnie tu termin „Gdzie?” nabiera szczególnego znaczenia – mówi Przemysław Szot, odpowiedzialny za rozwój m.in. rynku ciepłowniczego w Esri Polska. – Z jednej strony wiąże się z zapewnieniem jakości i ciągłości dostaw, a z drugiej z efektywnym zarządzaniem przedsiębiorstwem energetyki cieplnej. Przeprowadzana analityka danych przestrzennych pozwala lepiej rozumieć to, co dzieje się na sieci. Pomaga poznawać specyfikę miejsc, obszarów, mieszkańców oraz charakter procesów mających bezpośredni wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa ciepłowniczego – podkreśla Przemysław Szot.

Rozwiązanie wykorzystujące technologię ArcGIS firmy Esri zostało wybrane w wyniku przetargu spośród czterech ofert złożonych przez wiodących krajowych dostawców systemów klasy GIS. Oferta uzyskała wysokie noty za wartość techniczną, funkcjonalną, możliwość rozbudowy i doświadczenie wykonawcy. Okazała się również najkorzystniejsza pod względem ceny i kosztów utrzymania.

Obecnie trwają zaawansowane prace wdrożeniowe związane między innymi z migracją danych z dotychczasowego systemu GIS, opracowywaniem aplikacji dedykowanych oraz integracją z pozostałymi systemami informatycznymi EPEC. Zakończenie prac planowane jest na koniec tego roku.

Źródło: Esri Polska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Galileusz jako pierwszy zaobserwował pierścienie wokół Saturna?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Zygmunt Kowalczyk (1908-1985)

Zygmunt  Kowalczyk  (1908-1985)
Urodził się w Porębie k. Zawiercia 29 maja 1908 roku. W 1928 roku ukończył gimnazjum matematyczno-przyrodnicze w Dąbrowie Górniczej. W 1936 roku ukończył studia na Wydziale Górniczym Akademii Górniczej w Krakowie (obecnie AGH), gdzie w latach...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1889
Niemiec Carl Koppe (1884-1910) napisał pierwszy podręcznik z dziedziny fotogrametrii.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama